Wyzwania rozwojowe w okresie 5-6 miesięcy

4 min
Mama siedzi z dzieckiem na trawie pod drzewem

To już! Połowa pierwszego roku życia Twojego maluszka dobiega końca. Niemowlę powoli stało się małym odkrywcą otaczającego świata. Z zaciekawieniem obserwuje otoczenie, podejmuje pierwsze próby kontaktowania się z rodzicami i uroczo się uśmiecha. Przed Wami kolejne miesiące nauki nowych umiejętności – gaworzenia, siedzenia z podparciem czy chwytania u dziecka.

Mama siedzi z dzieckiem na trawie pod drzewem
Mama siedzi z dzieckiem na trawie pod drzewem

Niemowlę stało się wspaniałym towarzyszem dnia codziennego – szuka już kontaktu z bliskimi mu osobami i z niezwykłą radością potrafi się za niego odwdzięczać. Najtrudniejszy okres już za Wami, ale w kolejnych miesiącach również czeka Was sporo niespodzianek. 5-6-miesięczne dziecko potrafi już bardzo wiele i z każdym dniem zdobywa nowe umiejętności.

Jakie umiejętności posiada 5-miesięczne dziecko?

ROZWÓJ FIZYCZNY, czyli mały akrobata:

  • Maluszek sprawnie zaczyna przewracać się z plecków na brzuszek oraz radośnie się turlać. Możesz pomagać mu rozwijać tę umiejętność podczas codziennej pielęgnacji, mycia i przebierania. Wystarczy, że będziesz przekładała wtedy dziecko z boczku na boczek. Bardzo ważne przy tym jest pozwolenie niemowlęciu na dużą swobodę i zapewnienie mu miejsca na własną spontaniczną aktywność.
  • Niemowlę mocno i pewnie trzyma główkę, a położone na brzuszku podnosi klatkę piersiową na przedramionach. Aby wspomagać tą umiejętność, kładź maluszka na brzuszku, a jeśli tego nie lubi, w podobnej pozycji spróbuj położyć go na sobie.
  • Dziecko wyciąga już rączkę po interesujący je przedmiot i przekłada go z rączki do rączki oraz wkłada do buzi. Aby pobudzać jego ciekawość, przydadzą się Wam kolorowe pałąki z zawieszanymi zabawkami w kontrastujących kolorach, mata edukacyjna lub ciekawe grzechotki.

Kiedy dziecko zaczyna siedzieć z podparciem?

Między 5. a 6. miesiącem życia siedzenie z podparciem to umiejętność, którą niemowlę zdobywa stopniowo – niektóre maluszki mogą podejmować próby siadania już w 4. miesiącu, a inne w 6. To zupełnie naturalne, ponieważ każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Jeśli niemowlę podnosi główkę, opiera się na przedramionach i podciąga nóżki, to znak, że przygotowuje się do siadania. Ponieważ ta umiejętność to duży wysiłek dla jego mięśni, na początku zapewnij mu podparcie, np. specjalny leżaczek czy fotelik. Pamiętaj, że w tym czasie dziecko nie siedzi jeszcze stabilnie, dlatego zawsze powinno być pod Twoją opieką.

Kiedy dziecko zaczyna chwytać przedmioty całą dłonią?

Umiejętność chwytania przedmiotów całą dłonią niemowlę powinno opanować właśnie między 5. a 6. miesiącem życia. W tym czasie każdy przedmiot, który dostrzeże, może być dla niego interesujący, dlatego będzie chciał go dotknąć, chwycić i prawdopodobnie włożyć do buzi. To zupełnie naturalne – właśnie w ten sposób maluszek poznaje świat. Zadbaj, aby każdy przedmiot, który znajdzie się w zasięgu małych rączek, był odpowiedni dla dziecka i bezpieczny, bez niewielkich elementów, które mogłyby zostać przez nie połknięte.

ROZWÓJ MOWY I UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH, czyli uśmiech za uśmiech:

  • Uśmiech u niemowlęcia pojawia się spontanicznie i w odpowiedzi na Twój widok. Baw się z maluszkiem w „a ku-ku”, przemawiaj do niego spokojnym, pogodnym głosem – on tego naprawdę potrzebuje.
  • Maluszek chętnie gaworzy i bawi się już sylabami, wypowiadając je z różną intonacją. Aby wspomagać rozwój mowy, dużo mów do dziecka, śpiewaj mu i staraj się, aby w jego otoczeniu zbyt długo nie panowała cisza.
  • Dziecko „piszczy” z zadowolenia. Wszelkie wesołe zabawy, z łaskotaniem włącznie, są dozwolone.

Kiedy dziecko zaczyna gaworzyć?

Gaworzenie to nic innego jak powtarzanie przez maluszka dźwięków, które słyszy, kiedy Ty rozmawiasz. Dzięki temu dziecko przygotowuje się do mówienia – to pierwsze kroki w nauce tej trudnej umiejętności. 5-miesięczne niemowlę zaczyna już gaworzyć. Chociaż dla Ciebie mogą to być jeszcze niezrozumiałe słowa czy piski, Twoje dziecko właśnie w ten sposób próbuje już się z Tobą porozumiewać, dlatego z entuzjazmem reaguj na te pierwsze próby komunikowania się, aby zachęcić maluszka do dalszych prób.

DIETA, czyli czas na nowości:

  • Rozpoczyna się przygoda z nowymi smakami i konsystencjami. Wybieraj tylko sprawdzone produkty dobrej jakości. Unikaj zbyt dużej ilości słodkich smaków, dlatego rozszerzanie diety rozpocznij od pojedynczych warzyw, najlepiej tych zielonych, a po ok. 2 tygodniach wprowadź do jadłospisu dziecka pierwsze owoce.
  • Już na tym etapie zadbaj o kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u dziecka. Podczas rozszerzania diety zachęcaj maluszka do picia wody, również poprzez używanie pierwszych kubeczków.

Pamiętaj!

  • Każdy maluszek ma własne tempo poznawania świata i zdobywania umiejętności, jednak można wpasować zdobyte umiejętności w ramy pewnych norm.
  • Unikaj przekarmiania. Rodzic decyduje, co poda dziecku do jedzenia, ale to maluszek decyduje, czy posiłek zje i ile zje.
  • Hartuj młody organizm dziecka – często wychodź na spacery, bez względu na pogodę, a aby uniknąć przegrzewania, ubieraj maluszka na „cebulkę”.
  • Regularnie zgłaszaj się do pediatry na szczepienia ochronne. To dobry moment na zadanie lekarzowi nurtujących Cię pytań.

Oceń ten artykuł: