Wapń w diecie dziecka – gdzie go szukać?

4 min
Kaszka mleczno-ryżowa owoce leśne

Wapń to bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju kości i ząbków dziecka składnik mineralny. Powinnaś wiedzieć, w jakich produktach można go znaleźć, a których produktów unikać, by zadbać o rozwój kości Twojego malucha.

Kaszka mleczno-ryżowa owoce leśne
Kaszka mleczno-ryżowa owoce leśne

Dlaczego wapń w diecie dziecka jest ważny?

Wapń dla dziecka jest bardzo ważny, zwłaszcza w fazie intensywnego wzrostu i rozwoju – w trakcie 1000 pierwszych dni życia. Obok witaminy D jest kluczowym składnikiem mineralnym, który zapewnia prawidłowy wzrost oraz mocne kości i zęby. Jeśli w pierwszych latach życia brakuje dziecku wapnia, może to prowadzić do powstania w przyszłości problemów z kośćmi – zwiększonej podatności na złamania i urazy. Wapń jest niezbędny także do prawidłowej pracy układu nerwowego, sercowo-naczyniowego i wielu ważnych procesów fizjologicznych, m.in. krzepnięcia krwi, regulacji skurczu mięśni, aktywacji hormonów czy przewodnictwa nerwowego.

Jakie produkty są bogate w wapń?

Najlepszym źródłem wapnia w codziennej diecie jest mleko i jego przetwory. Natomiast, dla niemowlęcia będzie to mleko mamy lub, jeżeli mama nie karmi swoim mlekiem - mleko modyfikowane oraz produkty dostosowane do jego wieku, np. żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci. Dla siebie szukaj produktów o wysokiej zawartości wapnia, takich jak: mleko, jogurty i kefiry, ser żółty, a także warzywa strączkowe. Z czasem będą one mogły pojawić się także w diecie Twojego malucha (zgodnie ze schematem żywienia).

Istnieje także spora grupa produktów spożywczych wzbogacanych w wapń. Zalicza się do niej niektóre serki homogenizowane, płatki śniadaniowe, gotowe owsianki czy napoje. Zawsze upewnij się czy taki produkt jest odpowiedni dla niemowląt i małych dzieci

Zwracaj uwagę na informacje na etykiecie. Z produktów gotowych najbezpieczniejsze dla Twojego Maluszka będą produkty z oznaczeniem wiekowym

Aby dostarczyć dziecku odpowiednią ilość wapnia, maluch na pewno powinien pić mleko – Twoje, a jeśli nie karmisz piersią, powinno to być mleko modyfikowane.

Jeśli dziecko jest na etapie rozszerzania diety , możesz też sięgnąć po inne produkty z dodatkiem mleka, przeznaczone specjalnie dla niemowląt. Takimi produktami[KA1] są kaszki mleczne BoboVita PORCJA ZBÓŻ, które są źródłem kluczowych witamin i składnikówmineralnych m.in. wapnia, zgodnie z przepisami prawa. Porcja kaszki mlecznej to pełnowartościowy i zbilansowany posiłek o konsystencji i składzie dopasowanym do wieku oraz etapu rozwoju niemowlęcia. Mają prosty skład – zgodnie z przepisami prawa, jak wszystkie produkty dla niemowląt i małych dzieci, bez konserwantów i barwników.

Czego unikać?

Pamiętaj, że spożywanie niektórych produktów ma negatywny wpływ na układ kostny i powinno się ich unikać w diecie najmłodszych. Niektóre przekąski „wypłukują” bowiem wapń z organizmu człowieka. Do takich produktów należą np.:

  • potrawy zawierające dużo soli i fosforanów (dania typu fast-food, chipsy itp.),
  • napoje typu cola,
  • herbata przeznaczona dla dorosłych.

Dlatego te produkty z diety malucha należałoby zdecydowanie wykreślić, a i Ty ograniczaj je w swojej diecie – zapobiegasz w ten sposób np. osteoporozie i dbasz o swoje zdrowie.

Ile wapnia potrzebuje dziecko?

Zgodnie z obowiązującymi normami żywienia dzienne zapotrzebowanie na wapń u niemowląt między 7. a 11. miesiącem życia wynosi 260 mg, a dziecka po 1. roku życia – 700 mg na dobę[1].

Co na wzmocnienie kości u dzieci?

Rozwój układu kostnego zależy przede wszystkim od prawidłowego żywienia. W pierwszym roku życia dziecka najważniejszym i najlepszym źródłem wapnia w jego diecie jest mleko mamy lub mleko modyfikowane (jeśli mama nie karmi piersią). Innym źródłem wapnia w tym okresie są produkty przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci, tj. kaszki, czy też przetwory mleczne. Aby dostarczyć odpowiednią ilość wapnia dziecku po 1. roku życia, powinno ono codziennie otrzymywać 2 szklanki mleka (w tym odżywczej formuły na bazie mleka) oraz 1 porcję produktów mlecznych, czyli np. 1/2 szklanki jogurtu, kefiru lub maślanki, 2 łyżeczki twarogu ziarnistego lub cienki plasterek sera żółtego. Podczas rozwoju układu kostnego należy również pamiętać o aktywności fizycznej [1].

Co wpływa na wchłanianie wapnia?

Poprzez ekspozycję na promienie słoneczne organizm wytwarza witaminę D. Ponieważ jednak w naszej szerokości geograficznej ilość promieni słonecznych nie zawsze jest wystarczająca, a sama dieta nie jest w stanie pokryć pełnego zapotrzebowania na tę witaminę we wszystkich grupach wiekowych, również u najmłodszych rekomenduje się odpowiednio dobraną dawkę suplementacji witaminą D – w uzgodnieniu z lekarzem. Do innych składników diety, które wspierają mocne kości, można zaliczyć:

  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, których źródłem są np. tłuste ryby morskie,
  • witamina C zawarta np. w owocach i warzywach,
  • witamina A, której dobrym źródłem są zielone warzywa,
  • magnez, który można znaleźć w orzechach czy produktach zbożowych, tj. kaszkach,
  • potas, zawarty np. w pomidorach, ziemniakach, morelach czy bananach,
  • białko, którego najlepszym źródłem są mięso, ryby, nabiał czy nasiona roślin strączkowych.

Skąd wiedzieć, czy ilość wapnia w diecie dziecka jest wystarczająca?

Jeśli po konsultacji z lekarzem, stwierdzono u dziecka niedobór wapnia (np. świadczy o tym wynik badania krwi), suplementy z wapniem mogą być podawane już od okresu rozszerzania diety. Ważne jednak, aby takie postępowanie było dostosowane do potrzeb niemowlęcia i uzgodnione w porozumieniu z lekarzem.

[1] Mirosław Jarosz i wsp., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, 2020.

[2] Źródło: https://ncez.pzh.gov.pl/aktywnosc-fizyczna/rola-aktywnosci-fizycznej-dzieci-dla-zbudowania-zdrowych-i-mocnych-kosci/

Oceń ten artykuł: