Nauka smaków

4

Rozszerzanie diety dziecka jest ważnym etapem w życiu każdego malucha, długo wyczekiwanym przez jego rodziców. Dziecko odkrywa bogactwo smaków i nieznane dotąd konsystencje – przeżywa istną kulinarną przygodę!

Żywienie najmłodszych ma niebagatelny wpływ na ich rozwój. Dlatego wprowadzanie nowych pokarmów powinno odbywać się według schematu ustalonego przez ekspertów. Dzięki temu rodzice, żywiąc maluszka, mają szansę wpływać na jego zdrowie teraz i w przyszłości.

Odpowiedni czas na pierwszą łyżeczkę

Rozszerzanie diety powinno nastąpić nie wcześniej niż w 17. tygodniu życia i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka. W tym okresie większość niemowląt jest już gotowa na przyjmowanie pokarmów innych niż mleko.

dziecko karmione piersią
Zbyt wczesne wprowadzenie nowych produktów może zniechęcić dziecko do wypijania mleka mamy, które powinno być wyłączymy pokarmem przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Mleko mamy zawiera przeciwciała niezbędne do stymulowania układu odpornościowego dziecka.

Gdy posiłki uzupełniające zbyt wcześnie zastąpią mleko mamy, ilość przeciwciał w diecie maluszka może być mniejsza, co zwiększy ryzyko pojawienia się infekcji czy biegunek. Natomiast opóźnianie wprowadzania nowych produktów do menu maluszka może spowodować niedobory w diecie, co w konsekwencji zaburzy prawidłowy rozwój. Mimo, iż mleko mamy wciąż stanowi podstawę diety, po 6. miesiącu życia dziecka nie jest ono w stanie dostarczyć niektórych niezbędnych składników i staje się niewystarczającym pokarmem. Ponadto rośnie zapotrzebowanie dziecka na energię i inne składniki odżywcze, które należy zaspokoić wprowadzając posiłki uzupełniające.

Pierwsze kroki

Do rozszerzania diety warto podejść ze spokojem i dużą dozą cierpliwości. Nauka pierwszych smaków może zająć dziecku trochę czasu. Nie wszystkie pociechy od razu akceptują produkty wprowadzane do ich codziennego jadłospisu. Niekiedy potrzeba kilku prób podania nowego produkt zanim dziecko przyzwyczai się do nowego smaku.

ABC rozszerzania diety

Każde dziecko jest inne i w odmienny sposób będzie sygnalizowało gotowość na nowe smakowe wyzwania. Obserwuj czy Twój maluszek sięga po jedzenie, wkłada do buzi różne przedmioty lub ssie paluszki – to mogą być sygnały świadczące o gotowości dziecka na rozszerzanie diety.

Zasady rozszerzania diety są całkiem proste:

rozszerzanie diety dziecka

Zacznij od warzyw, to najlepsze produkty do rozpoczęcia kulinarnej przygody. Smak warzyw jest mniej akceptowany przez dziecko niż słodki smak owoców. Owoce warto wprowadzić dopiero po 2 tygodniach od podania maluszkowi pierwszego warzywa. Wprowadzanie nowości rozpocznij od kilku łyżeczek, tyle wystarczy, aby zapoznać niemowlę z nowym smakiem. To mleko nadal jest podstawą diety.

Podawaj dziecku posiłki jednoskładnikowe. Na początku możesz wybrać puree z marchewki, brokuła, kalafiora, czy zielonego groszku. Posiłki możesz podawać łyżeczką między karmieniami. Nie martw się, gdy maluszek zjada niewielkie ilości produktu. Dopiero przyzwyczaja się do nowego smaku i konsystencji.

przekreślona solniczka - bez soli

Proste smaki są najlepsze i najzdrowsze. Nie dosalaj i nie dosładzaj posiłków dla maluszka. Te ze słoiczków nie zawierają żadnych dodatków smakowych i również dzięki temu są odpowiednie dla dziecka. Od początku staraj się kształtować w dziecku odpowiednie nawyki żywieniowe.

Po wprowadzeniu pierwszych warzyw i owoców zacznij zapoznawać dziecko z kaszkami.  To pozwoli mu uczyć się nowych konsystencji. Kaszki możesz podawać jako pierwsze, zdrowe i zbilansowane śniadania. Równocześnie poszerzaj asortyment warzyw i owoców o kolejne propozycje.

Czy wiesz, że?

Kaszki BoboVita powstają ze zbóż najwyższej jakości?
Również z tych z pełnego przemiału.

Z czasem wprowadzaj  także dania z mięsem i rybą, które dostarczą pełnowartościowego białka.  Posiłek mięsny powinien znaleźć się raz dziennie w jadłospisie dziecka, z czego 1-2 porcje tygodniowo warto zastępować rybą.

W czasie rozszerzania diety pamiętaj o dopajaniu maluszka. Wybieraj wodę niskozmineralizowaną, niegazowaną lub wodę źródlaną

Jak rozszerzać dietę – krok po kroku:

W oparciu o najważniejsze zasady rozszerzania diety możesz wypracować wspólną dla Ciebie i Maluszka metodę, która pozwoli czerpać korzyści z wprowadzanych posiłków i jednocześnie będzie akceptowalna przez dziecko. Wzbogacanie diety w nowe produkty uczy maluszka jedzenia łyżeczką, akceptacji pierwszych smaków i konsystencji oraz regularności jedzenia. To inwestycja w kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych Twojego dziecka.

Przejrzyj nas na wylot!

Jako producent żywności dostarczamy produkty dla niemowląt i małych dzieci dostosowane do ich potrzeb na każdym etapie rozwoju.

Poznaj naszą jakość
Przejrzyj nas na wylot - BoboVita

Konkurs Zdjęcie Miesiąca

Dziecko na rękach matki Produkty BoboVita
Wyślij zdjęcie swojego maluszka i wygraj pyszny zestaw produktów BoboVita!
Weź udział w konkursie
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa komputerze / telefonie / tablecie. W każdym momencie można dokonać zmiany tych ustawień. Czytaj więcej
Akceptuję - nie pokazuj więcej tego komunikatu