Wasze pytania

Dział "Pytania i odpowiedzi" zawiera krótkie i konkretne wyjaśnienia najczęstszych wątpliwości - systematycznie przybywają nowe pytania, na które udzielamy odpowiedzi.

Czy produkty BoboVita mogę podać dziecku z alergią na białko mleka krowiego?

Decyzję o rozszerzaniu diety dziecka z alergią na białko mleka krowiego i wprowadzaniu nowych pokarmów powinnaś skonsultować z lekarzem. Wśród produktów BoboVita wybierz te, które są odpowiednie dla dziecka z alergią na białko mleka krowiego. Kleik ryżowy i kaszki bezmleczne BoboVita, które możesz przygotować ma swoim mleku lub stosowanym preparacie mlekozastępczym. Deserki, te bez dodatku mleka i jego przetworów, zupki i obiadki (bez dodatku masła, mleka, czy śmietany). Produkty te powinny być dobrze tolerowane przez małych alergików. Produkty BoboVita przygotowujemy z dokładnie kontrolowanych składników, zgodnie z przepisami prawa nie zawierają konserwantów i sztucznych dodatków smakowych czy zapachowych, możesz więc śmiało wprowadzać je do diety alergika. Pamiętaj - zawsze dokładnie czytaj etykiety i sprawdź skład produktu, który zamierzasz podawać.

Co oznacza zapis - bez konserwantów, sztucznych barwników i dodatków smakowych* zgodnie z przepisami prawa?

Prawo polskie i europejskie nie dopuszcza dodatku barwników i środków konserwujących do żywności dla niemowląt i małych dzieci, dlatego nasze produkty nie zawierają takich dodatków (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 18 września 2008 r. w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych Dziennik Ustaw Nr 177 Poz. 1094). Ponieważ władze sanitarne wymagają, aby nie sugerować, że środek spożywczy posiada szczególne właściwości, jeżeli wszystkie podobne środki posiadają takie właściwości, dlatego zdecydowaliśmy się na dodatkową informację na etykiecie („zgodnie z wymogami prawa”), wyjaśniającą konsumentowi, że brak sztucznych dodatków nie jest cechą wyjątkową produktów BoboVita, ale wymogiem prawnym dla wszystkich produktów przeznaczonych dla niemowląt. Podobny zapis można znaleźć na produktach tej kategorii produkowanych przez konkurencyjne firmy. Informując, że produkt nie zawiera konserwantów czy barwników chcemy w ten sposób odróżnić nasze produkty od produktów, które nie są przeznaczone dla niemowląt i dzieci poniżej 3 lat (zawierają niedopuszczone dla tego wieku składniki), a jednocześnie mogą być postrzegane przez rodziców jako produkty dla małych dzieci.

Kiedy powinnam zacząć wprowadzać dodatkowe posiłki?

Wraz z rozwojem dziecka zmieniają się jego potrzeby żywieniowe i samo mleko przestaje mu wystarczać. Eksperci zalecają wprowadzanie posiłków uzupełniających nie wcześniej niż po 17. tygodniu życia i nie później niż w 26. tygodniu życia. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i każde rozwija się we własnym tempie, dlatego niektóre dzieci mogą być gotowe do rozszerzenia diety nieco wcześniej. Nie możesz jednak wprowadzać dodatkowych posiłków przed 17. tygodniem. Obserwuj oznaki gotowości dziecka do przyjęcia nowych pokarmów, kieruj się jego zachowaniem, porozmawiaj na ten temat z lekarzem lub pielęgniarką.

Czy jeśli słoiczek z posiłkiem ma wypukłe wieczko to mogę podać danie dziecku?

Absolutnie nie wolno podać takiego produktu. Uczulamy rodziców by sprawdzali wieczko – tylko wieczko wklęśnięte gwarantuje, że w słoiczku zachowana została próżnia, a produkt jest sterylny. Jeśli wieczko jest wypukłe, oznacza to że najprawdopodobniej doszło do utraty szczelności (np. poprzez uderzenie nakrętki w transporcie) i nie ma gwarancji, że produkt jest sterylny. Słoiczek po otwarciu można przechowywać w lodówce, nie dłużej niż 48 godzin. Najlepiej przełóż odpowiednią ilość produktu do miseczki i nakarm dziecko, a pozostałą w słoiczku część przechowuj w lodówce.

Mój 6-miesięczny synek niechętnie zjada zupki jarzynowe. Co zrobić, by zachęcić go do jedzenia warzyw?

Twój maluch oswaja się z nowym smakiem, innym niż Twoje mleko. Aby mu to ułatwić, wprowadzaj zupkę stopniowo. Na początku spróbuj podać małą porcję nieznanego dziecku pokarmu w połączeniu z tym, który już zna i lubi, np. z mlekiem z piersi lub modyfikowanym. Mleko doskonale złagodzi smak produktu. Jeśli maluch nie przekona się za pierwszym razem, nie zmuszaj go. Po prostu ponów próbę za kilka dni. Niektóre dzieci potrzebują nawet kilku prób, ale warto je podejmować. Jeśli już teraz Twoje dziecko polubi smak warzyw, tym chętniej będzie je wybierało w przyszłości. Warzywa są niezbędnym składnikiem zdrowej diety człowieka.

Czy do gotowych zupek i obiadków BoboVita należy dodawać olej?

Nie ma takiej potrzeby. W składzie zupek i obiadków BoboVita znajduje się olej rzepakowy, dania BoboVita zostały skomponowane tak, by mama z łatwością mogła z nich ułożyć zbilansowaną i prawidłową dietę dla swojego dziecka.

Jak wprowadzać gluten do diety dziecka?

Do niedawna zalecano, aby przeprowadzać tzw. ekspozycję na gluten czyli stopniowe oswajanie organizmu dziecka z tym składnikiem. Dopiero w drugiej połowie 2014 roku naukowcom udało się wyjaśnić, że o ryzyku zachorowania na celiakię nie decyduje czas wprowadzania glutenu czy długość karmienia piersią. W takim razie pokarmy zawierające gluten do jadłospisu dziecka należy wprowadzać podobnie jak inne produkty uzupełniające.

Dlaczego kaszki zbożowe są tak ważne w jadłospisie?

Zboża to bardzo ważny element jadłospisu szybko rozwijającego się dziecka. Dostarczają niezbędnej energii zawartej w skrobi oraz wielu witamin i składników mineralnych. Do jadłospisu niemowląt zboża wprowadza się pod postacią kaszek – bezglutenowych lub glutenowych. Zawartość glutenu w kaszkach zależy od rodzaju zbóż, z jakich powstają. Bezglutenowe kaszki ryżowe mają łagodny smak, są lekkostrawne.

Co to jest schemat żywienia niemowląt?

Specjaliści w dziedzinie żywienia opracowali zasady, którymi warto kierować się podczas wprowadzania nowych posiłków do jadłospisu Twojego dziecka. Schemat żywienia podpowiada, jakie produkty, kiedy i w jakich ilościach podawać. Są to dane wzorcowe. Na ich podstawie możesz sama układać jadłospis swojego dziecka, kierując się jego indywidualnymi potrzebami.

Jeżeli uważasz, że jest zagadnienie, które powinno znaleźć się w tym dziale napisz do nas

Porady żywieniowe
i jadłospisy

Dziecko karmione łyżeczką Owoce i warzywa
Skorzystaj z jadłospisów na każdy dzień tygodnia, dostosowanych do etapu rozwoju Twojego maluszka!
Skorzystaj z jadłospisów

Jestem tym, co mi dajesz, Mamo!

Jako producent żywności dostarczamy produkty dla niemowląt i małych dzieci dostosowane do ich potrzeb na każdym etapie rozwoju.

Poznaj naszą jakość
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa komputerze / telefonie / tablecie. W każdym momencie można dokonać zmiany tych ustawień. Czytaj więcej
Akceptuję - nie pokazuj więcej tego komunikatu