38. tydzień ciąży

5 5

Twoje dziecko

Poród tuż-tuż, Twoje dziecko jest już w pełni rozwinięte i teraz wykorzystuje następne tygodnie na magazynowanie tłuszczu.

Maluch ma już ok. 49-50cm długości i waży prawie 3 kilogramy lub więcej.

Ponieważ urosły mu już paznokcie u rąk, może się okazać, że zdąży się jeszcze podrapać po twarzy, zanim wyjdzie na świat. Dziecko słyszy Twój głos, więc rozmawiaj z nim, a nawet śpiewaj – dzięki temu będzie wiedzieć, kim jesteś i zapamięta, że jesteś kimś ważnym!

Twoje ciało

Być może sen sprawia Ci coraz większą trudność, zwłaszcza w nocy, dlatego staraj się maksymalnie nadrobić brak snu, odpoczywając w dzień z uniesionymi stopami.

Choć nie będziesz już prawdopodobnie przybierać na wadze, być może odczuwasz lęk i niepokój związany z porodem. Przeanalizuj jeszcze raz plan porodu i pamiętaj – to niezwykłe dla Ciebie wydarzenie, ale przecież nie jesteś sama! Miej pod ręką spakowaną torbę, która zabierzesz do szpitala.

To może być trudny czas dla innych małych dzieci w Twojej rodzinie, dlatego staraj się je maksymalnie angażować w przygotowania, aby pomóc im poradzić sobie z naturalnym uczuciem zazdrości.

Mogą pojawić się tak zwane skurcze przepowiadające – podobne do czynności skurczowej porodowej. Są one krótsze, mniej bolesne i nie tak regularne. Gdy masz wątpliwości czy to nie już, udaj się do szpitala.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa komputerze / telefonie / tablecie. W każdym momencie można dokonać zmiany tych ustawień. Czytaj więcej
Akceptuję - nie pokazuj więcej tego komunikatu