BoboVita-6-tydzien-ciazy.png

6. tydzień ciąży

6. tydzień ciąży to moment, w którym niektóre kobiety dowiadują się o swoim wyjątkowym stanie. To dobry czas na to, aby odwiedzić lekarza ginekologa i sprawdzić, czy dziecko w 6. tygodniu rozwija się prawidłowo. Pomoże w tym badanie USG wykonane przez specjalistę.

Wybierz tydzień życia:

1 min
15.10.2021

Twoje dziecko

Pod koniec tego tygodnia Twoje dziecko mierzy tylko kilka milimetrów długości, przypomina kijankę. Ma dużą głowę i mały tułów, na którym znajdują się już zawiązki rączek i nóżek. 

Jego krew płynie dzięki skurczom naczyń z których rozwinie się serce. Zamyka się tzw. „cewa nerwowa”, zaczynają się formować narządy wewnętrzne - wątroba, nerki, jelita

Rozwija się zmysł dotyku. Od około 6. tygodnia ciąży dziecko staje się wrażliwe na dotyk - na razie tylko w okolicy ust i nosa. 

Twoje ciało

Pomiędzy 6. a 9. tygodniem ciąży wykonuje się pierwsze badania ultrasonograficzne. Lekarz sprawdza, czy zarodek wygląda prawidłowo, czy działa układ krążenia co widać po skurczach naczyń, z których powstanie serce. Jeżeli pęcherzyk ciążowy jest w jamie macicy to wyklucza  obecność ciąży pozamacicznej. 

Zostaniesz też pewnie skierowana na inne badania: morfologię, badanie w kierunku kiły, HIV, żółtaczki typu B i C, grupę krwi i czynnik Rh, badanie moczu, badanie obecności przeciwciał na toksoplazmozę, cytomegalię i ewentualnie różyczkę oraz wykonasz cytologię, jeśli dawno jej nie robiłaś. 

Pamiętaj o właściwej diecie. Na tym etapie ciąży nie potrzebujesz dodatkowych kilokalorii. Jedz produkty bogate w kwas foliowy: paprykę, brokuły, zielone warzywa liściaste, natkę pietruszki, szczypiorek, fasolę, orzechy, banany, nasiona słonecznika. Nie przerywaj jednak przyjmowania kwasu foliowego w tabletkach. Rosnący poziom hormonów ciążowych może sprawić, że zaczniesz teraz odczuwać nudności. 

Jedzenie częściej mniejszych objętościowo posiłków może sprawić, że poczujesz się lepiej. Zanim wstaniesz rano z łóżka, zjedz suchego herbatnika lub kilka migdałów – to nieco ukoi poranne mdłości. 

Zrezygnuj z alkoholu, papierosów, unikaj dymu tytoniowego, na własną rękę nie przyjmuj też żadnych leków - nawet tych bez recepty. Zawsze przyjmowanie leków uzgadniaj z lekarzem.

Oceń ten artykuł: