7. tydzień ciąży

5 5

Twoje dziecko

Twoje dziecko mierzy około 1 centymetra. Rozwija się jego układ trawienny. 

W miejscu, gdzie kiedyś będą płuca, zaczynają pojawiać się maleńkie ich zawiązki. Rączki i nóżki Twojego dziecka nabierają coraz wyraźniejszego kształtu. Serduszko malca ma już 4 jamy i bije z prędkością 150 uderzeń na minutę.

To czas, kiedy formują się powieki oraz palce, choć pomiędzy nimi znajduje się warstwa błony. Coraz wyraźniejszy staje się również nosek dziecka. W tym tygodniu dziecko zaczyna się poruszać - rytmicznie zgina się i prostuje!  Jeszcze oczywiście tego nie poczujesz, na pierwszego „kopniaka” musisz jednak poczekać jeszcze wiele tygodni.

Twoje ciało

Pamiętaj, aby pić dużo wody i jeść odpowiednio zblinasowane posiłki, w tym dużą ilość surowych owoców i warzyw, najlepiej sezonowych - zimą sięgaj po mrożonki.  Jedz dużo produktów zbożowych z pełnego przemiału, które są cennym źródłem żelaza, błonnika i witamin. 

Pamiętaj też o przetworach mlecznych: jogurtach, serach. Dostarczają one białka i wapnia, którego teraz potrzebujesz zdecydowanie więcej. 

Ogranicz picie mocnej kawy i herbaty. Nie musisz całkiem ich odstawiać, pij słabszą kawę i herbatę w mniejszych ilościach. Możesz tez zastąpić ją kawą bezkofeinową lub zbożową, Herbatę czarną zamień na zieloną lub owocową. Przeczytaj nasze porady na temat zdrowego żywienia.

Aplikacja mobilna "BoboVita"

Aplikacja Mobilna BoboVita

Przygotowaliśmy dla Ciebie wyjątkowe narzędzie, w którym znajdziesz wskazówki i rady dotyczące żywienia małego dziecka do 1. roku życia.

Pobierz

Szukaj produktów

Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.