9. tydzień ciąży

5 5

Twoje dziecko

Twoje dziecko ma ok. 2- 2,5cm długości i waży tylko 2g – to mniej niż pół łyżeczki cukru! Jego rączki i nóżki rosną bardzo szybko i już teraz zaczyna nimi ruszać.

Teraz ostatecznie formują się jego powieki (na razie są jeszcze sklejone). U chłopców wykształcają się jądra i pęcherzyki nasienne, a u dziewczynek komórki jajowe. Mimo, że dziecko ma już wykształcone narządy płciowe, jest jeszcze za wcześnie by poznać płeć podczas badania ultrasonografem.

Nadal rozwijają się zawiązki zębów. W 9. tygodniu ciąży broda, rączki i nóżki dziecka stają się wrażliwe na dotyk. Dziecko jest teraz coraz bardziej aktywne – odwraca głowę, zwija palce u nóg i na przemian otwiera i zamyka maleńkie usta.

Twoje ciało

Ponieważ Twoje ciało całą energię skupia na zapewnieniu jak najlepszych warunków nowemu lokatorowi, możesz czuć się ciągle zmęczona i senna. Postaraj się o dodatkowy odpoczynek w ciągu dnia, a wieczorem wcześniej kładź się spać.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa komputerze / telefonie / tablecie. W każdym momencie można dokonać zmiany tych ustawień. Czytaj więcej
Akceptuję - nie pokazuj więcej tego komunikatu