Banan dla niemowlaka - od kiedy, jak podawać?

4 min
banan_dla_niemowlaka

Banan to częsty wybór mam, jeśli chodzi o pierwszy owoc podawany niemowlakowi. Nie bez powodu – jest lekkostrawny, a za sprawą naturalnie wysokiej zawartości cukrów wiele dzieci łatwo akceptuje jego smak. Przeczytaj, kiedy można rozszerzyć jadłospis o banana i w jakiej postaci podawać niemowlakowi ten produkt.

banan_dla_niemowlaka
banan_dla_niemowlaka

Pierwszy banan dla niemowlaka – od kiedy można wprowadzać ten owoc do diety?

Dietę dziecka zaczynamy rozszerzać o pierwsze pokarmy uzupełniające zwykle nie wcześniej niż od 17. tygodnia życia (początek 5. m.ż.) i nie później niż w 26. t.ż. (początek 7. m.ż.). Na początkowym etapie zaleca się podawać dziecku warzywa, owoce i kaszki o konsystencji gładkiego puree. Banana w formie przecieru bez grudek niemowlę może spożywać już od początku 5. miesiąca życia.

Wielu ekspertów w dziedzinie żywienia sugeruje jednak, żeby rozszerzanie diety rozpocząć od warzyw, a dopiero później wprowadzać do niej owoce, takie jak jabłko czy banan. Dzieci naturalnie przejawiają większą akceptację produktów słodkich, dlatego zanim poznają owoce o naturalnie wysokiej zawartości cukrów, łatwiej jest się im przekonać do smaku warzyw.

Proponujemy więc, by dziecko przez pierwsze dwa tygodnie rozszerzania jadłospisu stopniowo zapoznawać ze smakiem warzyw (np. marchewki, brokuła, dyni, ziemniaka, cukinii). Nowe produkty najlepiej podawać co kilka dni (od 3 do 5), w formie jednoskładnikowego puree lub łączonego z wcześniej już wprowadzonym składnikiem. Po o tym czasie warto pierwszy raz podać dziecku owocowe puree, np. z banana.

Jak podawać banana niemowlakowi?

To, w jakiej postaci można podawać banana niemowlakowi zależy od jego wieku i związanych z nim czynników, m.in. dojrzałości przewodu pokarmowego oraz umiejętności jedzenia pokarmów o różnych konsystencjach.

Banan dla dziecka w początkowej fazie rozszerzania jadłospisu

Do podania niemowlakowi banana pierwszy raz warto wykorzystać gotowy słoiczkek z przecierem, np. Banan BoboVita. Wybierając owoc w tej postaci masz pewność, że produkt pochodzi z rygorystycznie kontrolowanych upraw, intensywnie testowanych pod kątem jakości i bezpieczeństwa.

Na początkowym etapie rozszerzania jadłospisu możesz urozmaicić dietę niemowlaka podając mu również kaszkę zbożową zawierającą w składzie ten owoc, np. Kaszkę Porcja Zbóż bezmleczna ryżowa banan.

Banan w diecie niemowlaka

Wraz ze stopniowym rozszerzaniem diety o nowe produkty mamy większe możliwości uzupełniania jadłospisu malucha o pokarmy o bardziej złożonym składzie. Dziecko powoli przyzwyczaja się również do pokarmów o „trudniejszej” konsystencji – najpierw przecieru z grudkami, później miękkich kawałków.

Jak przygotować pokarmy z bananem dla niemowlaka? Oto kilka propozycji:

Jak często podawać banana niemowlakowi?

Urozmaicenie spożywanych pokarmów jest jedną z zasad dietetycznych ważnych na różnych etapach życia - również u niemowląt, u których dopiero powoli rozszerzamy jadłospis. Poszczególne produkty charakteryzują się inną wartością odżywczą, a zadbanie o obecność wielu różnych pokarmów w diecie pozwala równoważyć ilości poszczególnych składników pokarmowych dostarczanych organizmowi.

Teoretycznie banana można podawać niemowlakowi w niewielkiej ilości nawet każdego dnia, jednak warto pamiętać o tym, by w jego diecie nie zabrakło przez to innych produktów.

Alergia na banana u niemowlaka

Podając dziecku jakikolwiek pokarm po raz pierwszy należy obserwować reakcje jego organizmu, m.in. po to, by upewnić się, że niemowlę nie wykazuje objawów alergii na dany pokarm (należą do nich m.in. wymioty, biegunka, wysypka, trudności w oddychaniu). Warto jednak zaznaczyć, że banany należą do produktów, które rzadko uczulają, a więc ryzyko wystąpienia takich symptomów po jego spożyciu jest niskie.

Banan w diecie niemowlaka – o czym warto pamiętać?

Banan to jeden z pokarmów, który możemy dziecku z powodzeniem podawać już w pierwszych tygodniach rozszerzania jadłospisu. Początkowo warto wykorzystać ten owoc w postaci gładkiego przecieru , np. ze słoiczka. Z czasem zacznij podawać go także w formie rozgniecionej. Ze względu na miękką konsystencję, obrany i pokrojony banan u starszych niemowlaków dobrze sprawdzi się jako podawana do rączki przekąska, którą maluch będzie mógł łatwo rozgnieść między dziąsłami.

Źródła:

  1. Szajewska H., Socha P., Horovath A. i wsp. (2021) Zasady Żywienia Zdrowych Niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Przegląd Pediatryczny 50: 1-19, dostęp: https://ptp.edu.pl/dokumenty/4337.pdf.
  2. Horovath A., Rachtan-Janicka J., Rybak A. i wsp. Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, dostęp: https://1000dni.pl/wp-content/uploads/2023/01/poradnik-zywienia-niemowlat-1341.pdf.

Oceń ten artykuł: