BoboVita-9-12-Miesiecy.png

Artykuły i porady (9-12 miesięcy)

Mimo że dieta dziecka po 9. miesiącu życia jest już urozmaicona, to nadal należy ją rozszerzać o kolejne produkty stałe i zapoznawać malucha z nowymi smakami, teksturami i konsystencjami. Warto pamiętać, że w diecie dziecka nie może zabraknąć posiłków bogatych w niezbędne substancje odżywcze, bowiem jego organizm nadal intensywnie się rozwija.

Artykuły i porady (9-12 miesięcy)

 • Błonnik pokarmowy – ważny składnik diety maluszka

  Stopniowo rozszerzana dieta niemowlęcia z czasem staje się coraz bardziej różnorodna. Aby zapewnić prawidłowy rozwój młodego organizmu, powinna być odpowiednio zbilansowana. Prawidłowo skomponowany jadłospis maluszka każdego dnia zapewni mu odpowiednią ilość podstawowych składników odżywczych - węglowodanów, tłuszczów, białek oraz witamin i składników mineralnych. Dostarczy również błonnika pokarmowego, ważnego przede wszystkim ze względu na wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego dziecka. Sprawdź, czym jest błonnik pokarmowy i w jakich produktach go szukać.

 • Jak rozwijać u maluszka umiejętność samodzielnego jedzenia?

  To ostatnie cztery miesiące okresu niemowlęcego. W tym wieku dziecko stopniowo ogranicza potrzebę ssania. Pokazuje dążenie do samodzielności i entuzjazm związany z coraz bardziej aktywnym uczestniczeniem w posiłkach.

 • Nowe umiejętności przy stole. Jak rozwijać u maluszka umiejętność samodzielnego jedzenia?

  Twoje dziecko z radością odkrywa kolejne smaki w swojej diecie i cieszy się, że coraz aktywniej może uczestniczyć w posiłkach przy wspólnym stole. Maluszek stopniowo ogranicza dotychczasową potrzebę ssania i chce być coraz bardziej samodzielny. Ćwiczy przeżuwanie, dlatego jest gotowy na posiłki z większymi kawałkami i próby samodzielnego jedzenia. Dowiedz się, jak je tego nauczyć.

 • Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych (rola warzyw w diecie)

  W pierwszych latach życia Twoje dziecko intensywnie się rozwija, a Ty możesz wspierać ten proces na wiele sposobów, m.in. dbając o jego odpowiednią dietę. To, jakie nawyki żywieniowe wykształcisz u niemowlęcia, może mieć wpływ na jego sposób odżywania się w przyszłości. Dowiedz się, jak zachęcić maluszka do jedzenia warzyw, aby chętniej sięgał po nie w dorosłym życiu.

 • Jakich składników odżywczych potrzebuje niemowlę w wieku 9-12 miesięcy?

  Chociaż pod koniec 1. roku życia niemowlę wydaje się już takie samodzielne, wciąż znacznie różni się od starszych członków rodziny. Tak samo różnią się jego potrzeby żywieniowe, dlatego dieta maluszka powinna być odpowiednio zbilansowana i dopasowana do jego wieku oraz umiejętności. W drugim półroczu życia rozpoczęliście rozszerzanie diety, ponieważ mleko mamy nie pokrywało już w pełni zapotrzebowania młodego organizmu na ważne składniki odżywcze. Witaminy, węglowodany, tłuszcze to tylko niektóre z nich. Dowiedz się, jak komponować prawidłową dietę niemowlęcia.

 • Dieta 10-miesięcznego niemowlęcia – jak wprowadzać kolejne posiłki?

  Niemowlę wciąż intensywnie się rozwija, doskonali wcześniej nabyte umiejętności i zdobywa nowe. W jego jadłospisie obecny jest już szereg różnorodnych produktów – warzyw, owoców, kasz, mięsa, ryb czy jaj. Choć układ pokarmowy malucha pracuje coraz sprawniej, 10-miesięczne niemowlę nadal poznaje wrażenia związane z jedzeniem stałych posiłków.

 • Gluten w diecie niemowlęcia – czy należy się go obawiać?

  Gluten to mieszanina białek roślinnych występujących w ziarnach niektórych zbóż (np. pszenicy, żyta, jęczmienia czy pszenżyta). Składnik ten występuje w kaszce mannie czy kaszkach wielozbożowych.

 • Urozmaicanie diety niemowlaka w wieku 9-12 miesięcy – jak wprowadzać kolejne pokarmy?

  Twoje dziecko poznało i zaakceptowało już smak pierwszych warzyw, chętnie zjada owoce i kaszki, a posiłki z mięsem i rybą na stałe zagościły w jego jadłospisie. Koniec 1. roku życia to dalszy ciąg Waszej kulinarnej przygody z różnorodnymi smakami. Dowiedz się, co podawać niemowlęciu, aby kształtować u niego prawidłowe nawyki żywieniowe na przyszłość.

 • Dziecko w podróży - jak żywić maluszka na wyjeździe?

  Planujesz pierwszy, a może kolejny już wyjazd z maluszkiem? Bez względu na to, która to już Wasza wspólna wycieczka, a także jak daleko jedziecie, planując wakacje, musisz przemyśleć, co podasz niemowlęciu, kiedy zgłodnieje. Dowiedz się, jak i czym karmić malucha w podróży oraz jak wybrać żywność, która będzie dla niego odpowiednia.

 • Jak powinna wyglądać dieta 9-miesięcznego dziecka?

  W 9. miesiącu życia niemowlę staje się coraz bardziej sprawne manualnie i zna coraz więcej różnorodnych smaków. Choć może zajadać się już różnymi rodzajami warzyw, mięskiem lub rybką, te składniki powinnaś wybierać dla niego bardzo starannie, zwracając uwagę na ich odpowiednią jakość. Dieta maluszka wciąż powinna różnić się od tej stosowanej przez dorosłych, ponieważ niemowlę nadal ma inne potrzeby żywieniowe niż starsi członkowie rodziny. Dowiedz się, jak komponować jadłospis 9-miesięcznego malucha, aby wspierać jego prawidłowy rozwój.

Książka kucharska

Książka kucharska karmiącej mamy

Sprawdź, jakie składniki odżywcze i witaminy są ważne w diecie młodej mamy.

Sprawdź przepisy
Zboza-Czy-wiesz-ze.png

Czy wiesz że...

Wszystkie surowce w posiłkach BoboVita spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa, aby w pełni odpowiadać na szczególne potrzeby żywieniowe wrażliwego organizmu dziecka w pierwszych latach życia. porady i produkty wysokiej jakości.

Sprawdź nas!

Zapytaj doradcę BoboVita

Masz pytania dotyczące żywienia i rozwoju Twojego dziecka lub produktów BoboVita? Porozmawiaj z naszymi doradcami.

Zapytaj doradcę BoboVita

Rozszerzanie diety dziecka

Do codziennego jadłospisu dziecka w wieku 9-12 miesięcy należy wprowadzać kolejne produkty stałe. Dzięki temu maluch może poznawać nowe smaki i w prawidłowy sposób kształtować swoje nawyki żywieniowe. To bardzo ważne, ponieważ od tego zależy sposób odżywiania w kolejnych latach i dorosłym życiu. W związku z intensywnym rozwojem dziecka codzienna dieta powinna podążać za zmieniającymi się potrzebami żywieniowymi. Maluch nadal może być karmiony piersią, jednak naturalny pokarm jest już niewystarczający. Dlatego jadłospis 9-miesięcznego i starszego dziecka powinien być urozmaicony. Tylko prawidłowo zbilansowana dieta jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach.

Zapoznaj się z poradami ekspertów – dowiedz się, jak powinien wyglądać jadłospis 9-miesięcznego dziecka karmionego piersią, z jakich produktów komponować jadłospis 12-miesięcznego dziecka oraz w jaki sposób wprowadzać kolejne posiłki uzupełniające.