BoboVita-9-12-Miesiecy.png

Artykuły i porady (9-12 miesięcy)

Mimo że dieta dziecka po 9. miesiącu życia jest już urozmaicona, to nadal należy ją rozszerzać o kolejne produkty stałe i zapoznawać malucha z nowymi smakami, teksturami i konsystencjami. Warto pamiętać, że w diecie dziecka nie może zabraknąć posiłków bogatych w niezbędne substancje odżywcze, bowiem jego organizm nadal intensywnie się rozwija.

Artykuły i porady (9-12 miesięcy)

  • Zatrucie pokarmowe, czyli ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy, u dzieci – przyczyny, objawy, jak postępować

    U dzieci istnieje znacznie wyższe ryzyko wystąpienia zatrucia pokarmowego oraz jego powikłań niż u osób dorosłych. Układ odpornościowy w pierwszych latach życia dopiero dojrzewa i w związku z tym ma większą podatność na patogenne drobnoustroje. Ponadto, ze względu na wiek, maluchy są bardziej narażone na odwodnienie przy występowaniu biegunki czy wymiotów. Warto znać przyczyny i sposoby postępowania w przypadku zatrucia pokarmowego u dzieci oraz wiedzieć, jak mu zapobiegać.

  • Żywność dla niemowląt w słoiczkach przy rozszerzaniu diety – od kiedy, jak wybrać?

    Żywność w słoiczkach dla niemowląt i małych dzieci stanowi duże ułatwienie przy rozszerzaniu diety. Pozwala też na wybór pokarmów o wysokiej, kontrolowanej jakości i spełniających bardziej rygorystyczne wymogi prawa niż żywność ogólnego spożycia. Od którego miesiąca można podawać dziecku żywność uzupełniającą w słoiczkach i jak wybrać najbardziej odpowiednie produkty dla niemowlaka na poszczególnych etapach rozszerzania diety?

  • Przydatne akcesoria do rozszerzania diety

    Rozpoczęcie rozszerzania diety niemowlaka wymaga nieco przygotowań. Rodzice muszą nie tylko zdobyć ogólną wiedzę odnośnie tego, jak wprowadzać nowe produkty do jadłospisu, ale także nabyć akcesoria potrzebne do ich podawania dziecku. Podstawowe wyposażenie obejmuje krzesełko do karmienia, miseczkę, łyżeczkę, kubeczek i śliniak. W asortymencie sklepów możemy znaleźć jednak jeszcze wiele innych gadżetów, które wspomagają proces rozszerzania diety niemowlaka. Przyjrzyjmy się bliżej akcesoriom, w które warto zainwestować.

  • Nowe umiejętności przy stole. Jak rozwijać u maluszka umiejętność samodzielnego jedzenia?

    Twoje dziecko z radością odkrywa kolejne smaki w swojej diecie i cieszy się, że coraz aktywniej może uczestniczyć w posiłkach przy wspólnym stole. Maluszek stopniowo ogranicza dotychczasową potrzebę ssania i chce być coraz bardziej samodzielny. Ćwiczy przeżuwanie, dlatego jest gotowy na posiłki z większymi kawałkami i próby samodzielnego jedzenia. Dowiedz się, jak je tego nauczyć.

  • Czy chrupki kukurydziane to odpowiednia przekąska dla niemowląt?

    Przekąski, czyli niewielkie ilości żywności spożywanej między głównymi posiłkami, typowo w wygodnej i łatwej do podania formie, zgodnie z zaleceniami mogą stanowić element jadłospisu niemowlaka już od 7-8 miesiąca życia. Trzeba zwrócić jednak uwagę na to, by wybierać dla dziecka żywność odpowiednią pod kątem żywieniowym i jakościowym oraz adekwatną do wieku. Czy popularnie spożywane przez maluchy chrupki kukurydziane są właściwą przekąską dla niemowląt? Jakie inne produkty możemy jeszcze podawać poza głównymi posiłkami? Sprawdź!

  • Zioła i przyprawy w diecie niemowląt – jakie i kiedy stosować?

    Próbowałaś kiedyś przygotowanego dla niemowlęcia posiłku i wydawał ci się zupełnie pozbawiony wyraźnego smaku? Z założenia pokarmy dla niemowlęcia mają łagodny i delikatny smak. Dziecko inaczej odczuwa smak i najbardziej odpowiednia dla niego jest właśnie żywność, którą dorosły postrzega jako mdłą. Nie oznacza to, że przyprawy w diecie niemowląt nie mają zastosowania. Możemy je stopniowo wprowadzać do diety malucha, choć należy robić to ostrożnie i z umiarem. Jakie zioła i przyprawy wprowadzić do jadłospisu dziecka i kiedy je stosować?

  • Jakie mięso dla niemowlaka będzie najlepsze? W jakiej postaci je podawać?

    Mięso wprowadza się do diety niemowlęcia zazwyczaj już około 6. miesiąca życia. Najczęściej jako pierwszy produkt z tym składnikiem podaje się zupkę jarzynową z kurczakiem czy indykiem w postaci gładkiego puree. Z artykułu dowiesz się, jak wybierać mięso dla niemowlaka i jak je wprowadzić do jadłospisu malucha.

  • Jak powinna wyglądać dieta 9-miesięcznego dziecka?

    W 9. miesiącu życia niemowlę staje się coraz bardziej sprawne manualnie i zna coraz więcej różnorodnych smaków. Choć może zajadać się już różnymi rodzajami warzyw, mięskiem lub rybką, te składniki powinnaś wybierać dla niego bardzo starannie, zwracając uwagę na ich odpowiednią jakość. Dieta maluszka wciąż powinna różnić się od tej stosowanej przez dorosłych, ponieważ niemowlę nadal ma inne potrzeby żywieniowe niż starsi członkowie rodziny. Dowiedz się, jak komponować jadłospis 9-miesięcznego malucha, aby wspierać jego prawidłowy rozwój.

  • Błonnik pokarmowy – ważny składnik diety maluszka

    Stopniowo rozszerzana dieta niemowlęcia z czasem staje się coraz bardziej różnorodna. Aby zapewnić prawidłowy rozwój młodego organizmu, powinna być odpowiednio zbilansowana. Prawidłowo skomponowany jadłospis maluszka każdego dnia zapewni mu odpowiednią ilość podstawowych składników odżywczych - węglowodanów, tłuszczów, białek oraz witamin i składników mineralnych. Dostarczy również błonnika pokarmowego, ważnego przede wszystkim ze względu na wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego dziecka. Sprawdź, czym jest błonnik pokarmowy i w jakich produktach go szukać.

  • Jak rozwijać u maluszka umiejętność samodzielnego jedzenia?

    To ostatnie cztery miesiące okresu niemowlęcego. W tym wieku dziecko stopniowo ogranicza potrzebę ssania. Pokazuje dążenie do samodzielności i entuzjazm związany z coraz bardziej aktywnym uczestniczeniem w posiłkach.

Książka kucharska

Książka kucharska karmiącej mamy

Sprawdź, jakie składniki odżywcze i witaminy są ważne w diecie młodej mamy.

Sprawdź przepisy
Zboza-Czy-wiesz-ze.png

Czy wiesz że...

Wszystkie surowce w posiłkach BoboVita spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa, aby w pełni odpowiadać na szczególne potrzeby żywieniowe wrażliwego organizmu dziecka w pierwszych latach życia. porady i produkty wysokiej jakości.

Sprawdź nas!

Zapytaj doradcę BoboVita

Masz pytania dotyczące żywienia i rozwoju Twojego dziecka lub produktów BoboVita? Porozmawiaj z naszymi doradcami.

Zapytaj doradcę BoboVita

Rozszerzanie diety dziecka

Do codziennego jadłospisu dziecka w wieku 9-12 miesięcy należy wprowadzać kolejne produkty stałe. Dzięki temu maluch może poznawać nowe smaki i w prawidłowy sposób kształtować swoje nawyki żywieniowe. To bardzo ważne, ponieważ od tego zależy sposób odżywiania w kolejnych latach i dorosłym życiu. W związku z intensywnym rozwojem dziecka codzienna dieta powinna podążać za zmieniającymi się potrzebami żywieniowymi. Maluch nadal może być karmiony piersią, jednak naturalny pokarm jest już niewystarczający. Dlatego jadłospis 9-miesięcznego i starszego dziecka powinien być urozmaicony. Tylko prawidłowo zbilansowana dieta jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach.

Zapoznaj się z poradami ekspertów – dowiedz się, jak powinien wyglądać jadłospis 9-miesięcznego dziecka karmionego piersią, z jakich produktów komponować jadłospis 12-miesięcznego dziecka oraz w jaki sposób wprowadzać kolejne posiłki uzupełniające.