BoboVita-9-12-Miesiecy.png

Artykuły i porady (9-12 miesięcy)

Mimo że dieta dziecka po 9. miesiącu życia jest już urozmaicona, to nadal należy ją rozszerzać o kolejne produkty stałe i zapoznawać malucha z nowymi smakami, teksturami i konsystencjami. Warto pamiętać, że w diecie dziecka nie może zabraknąć posiłków bogatych w niezbędne substancje odżywcze, bowiem jego organizm nadal intensywnie się rozwija.

Artykuły i porady (9-12 miesięcy)

 • Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych (rola warzyw w diecie)

  Sposób żywienia w najwcześniejszym okresie życia jest sprawą niezwykle ważną. Już w dzieciństwie kształtują się nawyki żywieniowe, które pielęgnowane mają szansę na przetrwanie w późniejszym życiu. Ważne, byś już teraz zadbała o obecność warzyw w diecie malucha.

 • Ryby mają głos! Czas na posiłek z rybką w menu maluszka

  Na etapie rozszerzania diety z każdym tygodniem jadłospis niemowlęcia staje się coraz bardziej różnorodny. Kiedy dziecko zaakceptuje już smak warzyw i owoców, przychodzi czas na wprowadzenie do jego menu nowych produktów, w tym zbóż i mięs, a z czasem również ryb. Dowiedz się, które ryby będą odpowiednim wyborem dla delikatnego organizmu maluszka.

 • Pełne ziarno dla komfortu małego brzuszka!

  Coraz więcej mówi się o błonniku pokarmowym w diecie dziecka. Dietetycy i żywieniowcy zwracają szczególną uwagę na jego znaczenie w codziennej diecie, a producenci dbają, aby ich produkty zawierały ten cenny składnik pokarmowy.

 • Nowe umiejętności przy stole

  Dopilnuj, aby maleństwo miało szansę poćwiczyć przeżuwanie. Podawaj mu posiłki zawierające większe kawałeczki pokarmu, o konsystencji stymulującej żucie, dostosowanej do potrzeb malucha.

 • Gluten w urozmaicaniu diety

  Gluten występuje w kaszkach wielozbożowych, pszennych czy kaszce mannie. Jest to mieszanina białek roślinnych występujących w ziarnach niektórych zbóż (np. pszenicy, żyta, owsa, jęczmienia).

 • Wyzwania rozwojowe w okresie 9-12 miesięcy

  Niebawem Twoje dziecko skończy pierwszy rok życia. Kiedy zapłonie pierwsza świeczka na pięknym torcie urodzinowym, Twój maluszek przestanie być niemowlakiem i stanie się małym dzieckiem.

 • Dziecko w podróży - jak żywić maluszka?

  Zabierając dziecko na wakacje, musimy wcześniej przemyśleć, co podamy maluchowi, gdy zgłodnieje. Przed wyjazdem należy zastanowić się nad tym, jak karmić dziecko w podróży. Warto przy tym pamiętać, że dziecko to nie mały dorosły i to co jest bezpieczne dla nas nie sprawdza się w menu malucha. Sprawdź, jakie jedzenie na podróż dla dziecka zda egzamin.

 • Jak powinna wyglądać dieta 9-miesięcznego dziecka?

  W 9. miesiącu życia niemowlę staje się coraz bardziej sprawne manualnie i zna coraz więcej różnorodnych smaków. Choć może zajadać się różnymi rodzajami warzyw, mięskiem lub rybką, jego dieta wciąż powinna różnić się od diety dorosłych. Dowiedz się, jak komponować jadłospis 9-miesięcznego malucha, aby wspierać jego prawidłowy rozwój.

 • Dieta 10-miesięcznego dziecka – jak wprowadzać kolejne posiłki?

  Niemowlę wciąż się intensywnie rozwija – doskonali wcześniej nabyte umiejętności i zdobywa nowe. W jadłospisie obecny jest szereg różnorodnych produktów – warzywa, owoce, kasz i mięso, ryby, czy jaja – źródła pełnowartościowego białka. Choć jego układ pokarmowy pracuje coraz sprawniej, 10-miesięczne niemowlę nadal poznaje wrażenia związane z jedzeniem stałych posiłków.

 • Siatki centylowe - wszystko co powinnaś o nich wiedzieć

  Siatki centylowe w sposób graficzny (za pomocą wykresów) przedstawiają wartości statystyczne. Dzięki nim rodzice mogą sprawdzić, czy ich maluch ma odpowiedni wzrost, masę ciała i obwód główki na każdym etapie jego rozwoju. Na prawidłowy rozwój maluszka wpływa wiele czynników – jednym z nich jest dieta dopasowana do potrzeb młodego, dojrzewającego organizmu. Jak komponować dietę niemowlęcia, by harmonijnie się rozwijał i był odpowiednio odżywiony?

Książka kucharska

Książka kucharska karmiącej mamy

Sprawdź, jakie składniki odżywcze i witaminy są ważne w diecie młodej mamy.

Sprawdź przepisy
Zboza-Czy-wiesz-ze.png

Czy wiesz że...

Wszystkie surowce w posiłkach BoboVita spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa, aby w pełni odpowiadać na szczególne potrzeby żywieniowe wrażliwego organizmu dziecka w pierwszych latach życia. porady i produkty wysokiej jakości.

Sprawdź nas!

Zapytaj doradcę BoboVita

Masz pytania dotyczące żywienia i rozwoju Twojego dziecka lub produktów BoboVita? Porozmawiaj z naszymi doradcami.

Zapytaj doradcę BoboVita

Rozszerzanie diety dziecka

Do codziennego jadłospisu dziecka w wieku 9-12 miesięcy należy wprowadzać kolejne produkty stałe. Dzięki temu maluch może poznawać nowe smaki i w prawidłowy sposób kształtować swoje nawyki żywieniowe. To bardzo ważne, ponieważ od tego zależy sposób odżywiania w kolejnych latach i dorosłym życiu. W związku z intensywnym rozwojem dziecka codzienna dieta powinna podążać za zmieniającymi się potrzebami żywieniowymi. Maluch nadal może być karmiony piersią, jednak naturalny pokarm jest już niewystarczający. Dlatego jadłospis 9-miesięcznego i starszego dziecka powinien być urozmaicony. Tylko prawidłowo zbilansowana dieta jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach.

Zapoznaj się z poradami ekspertów – dowiedz się, jak powinien wyglądać jadłospis 9-miesięcznego dziecka karmionego piersią, z jakich produktów komponować jadłospis 12-miesięcznego dziecka oraz w jaki sposób wprowadzać kolejne posiłki uzupełniające.