Bóle wzrostowe to uczucie dyskomfortu odczuwanego przez dziecko w kończynach dolnych, pojawiające się bez uchwytnej przyczyny, np. urazu. Dolegliwości mogą się powtarzać wielokrotnie w okresie dziecięcym. Typowo występują tylko w godzinach wieczornych lub w nocy. W jakim wieku pojawiają się bóle wzrostowe u dzieci i jak można je rozpoznać? Co pomaga sobie z nimi radzić? Sprawdź!
Zapalenie dziąseł u dzieci pojawia się typowo jako skutek gromadzenia się płytki nazębnej (rodzaju bogatego w bakterie nalotu), a następnie tworzenia się z niej kamienia nazębnego. Przyczyną może być również ząbkowanie. Objawy stanu zapalnego obejmują przede wszystkim zaczerwienienie, obrzęk i krwawienie z dziąseł, którym często towarzyszy znaczny dyskomfort. Co pomoże na zapalenie dziąseł u dzieci? Czy da się zapobiegać pojawieniu się tego problemu? Sprawdź!
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka to rodzaj interwencji mającej na celu zidentyfikowanie i pracę nad wyrównaniem określonych deficytów w rozwoju poznawczym, fizycznym, emocjonalnym, społecznym. Programy skierowane są typowo do dzieci w wieku do 7. roku życia i najczęściej mają formę zajęć prowadzonych 1-2 razy w tygodniu (4 do 8 godzin w miesiącu). Tworzą je i prowadzą specjaliści zatrudnieni przez przedszkole, poradnie psychologiczno-pedagogiczne (publiczne i niepubliczne) oraz poradnie specjalistyczne. Dzieci, u których występują stwierdzone nieprawidłowości rozwojowe, po odpowiedniej kwalifikacji mogą korzystać z nich bezpłatnie.
Lęk separacyjny w łagodnej postaci, jest typowym elementem rozwoju doświadczanym przez część dzieci. U niektórych dzieci obawa związana z rozłąką przyjmuje jednak szczególnie nasiloną lub nieadekwatną do etapu rozwojowego postać, w formie zaburzenia lękowego. Może wiązać się ze stałym lub nawracającym zamartwianiem się i unikaniem sytuacji, w której bliskiej osoby nie ma obok W takiej formie często znacznie utrudnia funkcjonowanie dziecka. Jak rozpoznać, kiedy lęk separacyjny to zjawisko typowe dla rozwoju, a kiedy ma formę zaburzenia? Jak sobie radzić z jego obecnością u dziecka w zależności od postaci? Sprawdź!
Odpieluchowanie dziecka, czyli odzwyczajenie go od używania pieluszki i nauczenie korzystania z nocnika w odpowiednim momencie stanowi ważny krok w nabywaniu samodzielności. Większość maluchów pod kątem fizjologicznym jest na to gotowa przy końcu 2. roku życia. Dzieci w tym wieku często potrzebują jednak jeszcze trochę czasu, by poznać i oswoić się nową formą załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. Ten artykuł może posłużyć ci jako przewodnik, który pozwoli rozpoznać dobry moment, żeby odpieluchować dziecko i podpowie, jak to zrobić.
Dziecko – też człowiek – i bywa, że nie ma ochoty na jedzenie, coś mu nie smakuje lub po prostu nie jest głodne. Jeśli do takich sytuacji dochodzi notorycznie, zazwyczaj pojawiają się określenia takie jak niejadek, wybredny, rozpieszczony, źle przyzwyczajony. Tymczasem, jeśli dziecko nagminnie odmawia jedzenia lub też chętnie je wyłącznie określone produkty, może to być oznaką wybiórczości pokarmowej. Czym jest wybiórczość pokarmowa, jak ją rozpoznać i jak pomóc dziecku w jej pokonaniu?
Grymaszenie przy jedzeniu, niechęć do próbowania nowych smaków, odmawianie posiłków – wielu rodziców zna takie zachowania ze strony swoich pociech i, co oczywiste, w wielu wzbudzają one niepokój. Czy słusznie? I tak, i nie. Neofobia żywieniowa to dość powszechne zjawisko. Czym się charakteryzuje, jak ją rozpoznać i pomóc dziecku ją pokonać?
Kiedy dziecko skończy roczek, uczy się niezależności i chętnie zaczyna ją manifestować – również podczas jedzenia posiłków. Dotychczasowa otwartość malucha na nowe wyzwania kulinarne stopniowo mija, a fizjologicznie rozpoczyna się faza kapryszenia. Chociaż może być to dla Ciebie trudne, w tym okresie życia dziecka to zupełnie naturalne. Podpowiadamy, co możesz zrobić, aby sobie z tym poradzić.
Jeśli pozwolisz dziecku, by samo jadło i pomagało Ci w przygotowaniu posiłków, będzie to służyć rozwojowi umiejętności motorycznych i dalszej nauce samodzielności malucha.
Jest wiele sposobów, by zachęcić malucha do próbowania nowych warzyw. A najlepsza metoda – to przyzwyczajanie go do różnorodności warzywnych smaków od samego początku.
Sprawdź, jakie składniki odżywcze i witaminy są ważne w diecie młodej mamy.
Sprawdź przepisy