BoboVita-25-36-Miesiecy.png

Artykuły i porady (Po 2. roku)

Dziecko w wieku 25-36 miesięcy jest już coraz bardziej samodzielne. Po intensywnym rozwoju motorycznym w tym okresie w znacznym stopniu rozwija się mowa dziecka. Chcesz wiedzieć więcej na temat tego, co potrafi dziecko w wieku 25-36 miesięcy? Sprawdź, jak opracować plan dnia dziecka i jak wspierać jego rozwój w każdym aspekcie.

Artykuły i porady (Po 2. roku)

 • Jedzenie a rozwój umiejętności motorycznych dziecka

  Jeśli pozwolisz dziecku, by samo jadło i pomagało Ci w przygotowaniu posiłków, będzie to służyć rozwojowi umiejętności motorycznych i dalszej nauce samodzielności malucha.

 • „Mamo, nie chcę warzyw!”

  Jest wiele sposobów, by zachęcić malucha do próbowania nowych warzyw. A najlepsza metoda – to przyzwyczajanie go do różnorodności warzywnych smaków od samego początku.

 • Nowe umiejętności dziecka podczas jedzenia

  Umiejętności w zakresie jedzenia, nabyte w ciągu pierwszych dwóch lat nadal są przez dziecko doskonalone, co bardzo wyraźnie odbija się w sposobie artykulacji.

 • Wyzwania rozwojowe w okresie 25-36 miesięcy

  W zapomnienie odchodzi bezbronny Maluszek, a na jego miejsce wkracza samodzielne, sprawne ruchowo, mówiące i towarzyskie dziecko.

 • Wyzwania żywieniowe w okresie 25-36 miesięcy

  Bądź wzorem dla dziecka i sama dbaj o zdrową dietę. Zaufaj intuicji swojego dziecka, pozwól by samodzielnie odkrywało świat smaków i aromatów. Jeśli nawet niektóre zachcianki malucha wydadzą Ci się dziwne, pozwól mu eksperymentować i np. samodzielnie przyrządzać kanapki.

 • Pożywne przekąski

  Posiłki podawane na drugie śniadanie i podwieczorek odgrywają także swoją rolę w diecie dziecka! W żywieniu dzieci karmionych piersią, korzystne jest wprowadzanie od 2 do 3 posiłków uzupełniających dla dzieci w wieku 6. – 8. miesiąca życia i 3-4 posiłków pomiędzy 9., a 24. miesiącem z dodatkowymi przekąskami (od 1 do 2 dziennie dla dzieci w wieku ok. 12 miesięcy). Np. miękkie kawałki owoców, chleba czy ciasta przygotowanego w domu. Dowiedz się, po jakie sięgać aby wybierać świadomie te, które są wartościowe.

 • Żywienie polskich dzieci okiem ekspertów – wyniki badania

  Eksperci z Instytutu Matki i Dziecka pod kierunkiem prof. Haliny Weker we współpracy z Fundacją Nutricia przeprowadzili badanie , które miało na celu ocenę najmłodszych Polaków. Dowiedz się, czy dieta polskich niemowląt i małych dzieci w wieku 5-36 miesięcy jest prawidłowa i jakie błędy najczęściej popełniają opiekunowie.

 • Kaprysy podczas jedzenia - tylko wybrzydzanie, czy już neofobia?

  Kiedy dziecko skończy roczek, uczy się niezależności i chętnie zaczyna ją manifestować – również podczas jedzenia posiłków. Dotychczasowa otwartość malucha na nowe wyzwania kulinarne stopniowo mija, a fizjologicznie rozpoczyna się faza kapryszenia. Chociaż może być to dla Ciebie trudne, w tym okresie życia dziecka to zupełnie naturalne. Podpowiadamy, co możesz zrobić, aby sobie z tym poradzić.

 • Opóźniony rozwój mowy u dziecka – czym powinni niepokoić się rodzice

  W 1. roku życia dziecka rodzice są skupieni głównie na rozwoju motorycznym oraz na karmieniu pociechy. W 2. i 3. roku życia ich uwaga jest skoncentrowana zazwyczaj na rozwoju umysłowym oraz językowym. Roczne dziecko najczęściej potrafi już wypowiedzieć kilka pojedynczych słów, natomiast od dwuletniego dziecka wymaga się co najmniej łączenia dwóch wyrazów w logiczną konstrukcję, jeśli nie pierwszych prostych zdań.

 • Nawyki żywieniowe u dziecka a przyzwyczajenia rodziców

  Jak zachęcić dziecko, aby codziennie dokonywało prawidłowych wyborów żywieniowych? Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym maluch nauczy się decydować, co jest dla niego właściwe i sprzyja wypracowaniu dobrych nawyków żywieniowych w przyszłości.

Książka kucharska

Książka kucharska karmiącej mamy

Sprawdź, jakie składniki odżywcze i witaminy są ważne w diecie młodej mamy.

Sprawdź przepisy
Zboza-Czy-wiesz-ze.png

Czy wiesz że...

Wszystkie surowce w posiłkach BoboVita spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa, aby w pełni odpowiadać na szczególne potrzeby żywieniowe wrażliwego organizmu dziecka w pierwszych latach życia. porady i produkty wysokiej jakości.

Sprawdź nas!

Zapytaj doradcę BoboVita

Masz pytania dotyczące żywienia i rozwoju Twojego dziecka lub produktów BoboVita? Porozmawiaj z naszymi doradcami.

Zapytaj doradcę BoboVita

Rozszerzanie diety dziecka

Ukończenie przez dziecko 2. roku życia nie jest równoznaczne z końcem wyzwań żywieniowych i rozwojowych. Maluch nadal intensywnie się rozwija, a jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze stale rośnie. Dostarczą ich prawidłowo zbilansowane posiłki. Należy przy tym pamiętać, że właśnie w tym okresie maluchy lubią podkreślać swoją niezależność – głównie poprzez grymaszenie podczas jedzenia. Nie możesz jednak zmuszać dziecka do spożywania posiłków. Spraw, by pociecha sama sięgała po jedzenie i chętnie akceptowała nowe smaki. Pomoże to w kształtowaniu prawidłowych nawyków. Twoja pociecha już niebawem ukończy 36 miesięcy?

Jeśli chcesz mieć pewność, że żywienie dziecka wpisuje się w zasady zdrowego odżywiania, skorzystaj ze wskazówek ekspertów. Jednocześnie pozwól dziecku samodzielnie odkrywać bogactwo smaków. Pamiętaj przy tym, że w tym okresie maluch lubi naśladować osoby dorosłe. Wykorzystaj to i bądź dla niego wzorem do naśladowania.