Schemat żywienia niemowląt to wytyczne ekspertów, które mówią kiedy, jak i co podawać dziecku w pierwszym roku życia. Specjaliści nieustannie prowadzą badania nad wpływem żywienia na rozwój i zdrowie niemowląt, dlatego co jakiś czas informacje zawarte w schemacie wymagają aktualizacji.
Produkty zbożowe zajmują szczególne miejsce w jadłospisie – zarówno niemowlęcia, jak i dorosłego. Stanowią cenne źródło ważnych witamin i składników mineralnych, dlatego zgodnie ze schematem żywienia powinny znaleźć się w diecie maluszka na wczesnym etapie jej rozszerzania. Dowiedz się, jak wybierać produkty zbożowe dla małego dziecka, aby poprzez dietę wspierać jego prawidłowy rozwój.
Wprowadzanie stałych pokarmów do diety dziecka od zawsze wzbudza wiele wątpliwości. Rodzice zastanawiają się m.in. nad tym, kiedy rozpocząć ten proces, w jakiej kolejności wprowadzać pokarmy i czy gluten powinien być podany na samym początku rozszerzania diety, czy opóźnić jego wprowadzenie.
Rozszerzenie diety jest ważnym etapem w życiu każdego malucha, ponieważ dziecko odkrywa bogactwo smaków. Dowiedz się więcej o rozszerzaniu diety!
Przyzwyczajenie dziecka do regularnego jedzenia śniadań jest ważnym elementem nauki prawidłowych nawyków żywieniowych.
W ciągu pierwszych miesięcy życia jama ustna niemowlęcia służy mu nie tylko do pobierania pokarmu za pośrednictwem ssania, ale również do poznawania otaczającego świata. Doskonalenie ssania oraz wkładanie do jamy ustnej własnej dłoni, palca rodzica, rogu kocyka lub pieluszki, zabawek i wielu innych przedmiotów znajdujących się w zasięgi jego ręki pozwoliło mu na zbieranie doświadczeń przygotowujących do kolejnych etapów trudnej sztuki jedzenia.
Bardzo niepokoimy się, gdy mleko lub jakikolwiek inny składnik diety dziecka wywołuje u niego złe samopoczucie lub nieoczekiwaną reakcję.
Żelazo jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju fizycznego i poznawczego dziecka. Ten cenny pierwiastek należy stale uzupełniać, komponując odpowiedni jadłospis maluszka.
Maluch, który poznał i zaakceptował smak warzyw, jest gotowy na rozpoczęcie przygody z owocami. Na pewno z radością będzie próbował jabłko, gruszkę czy banana – to za sprawą wrodzonej preferencji smaku słodkiego. Należy jednak pamiętać, że odkrywane przez niemowlę owoce powinny być dopasowane do wyjątkowych potrzeb młodego organizmu – odpowiedniej jakości i bezpieczne. Od tego bowiem będzie zależał prawidłowy rozwój i zdrowie w przyszłości.
Twoje dziecko ma 5-6 miesięcy? Od jego narodzin do tego okresu wiele się zmieniło. Maluch ma też inne nieco potrzeby żywieniowe, dlatego to doskonały moment na rozszerzanie diety niemowlaka. Zastanawiasz się, jak powinno wyglądać żywienie 5-miesięcznego dziecka? Chcesz poznać sprawdzone przepisy dla niemowląt po 5. miesiącu? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz posłużyć się schematem żywienia dzieci opracowanym przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia dzieci. Czy wiesz, że – zgodnie z rekomendacjami specjalistów – żywienie 5-miesięcznego dziecka nadal powinno koncentrować się na podawaniu mleka mamy? Karmienie piersią powinno stanowić podstawę żywienia malucha w tym okresie. Rozszerzanie diety ma na celu zapoznanie się z nowymi smakami, konsystencją i fakturą podawanych pokarmów stałych. Pamiętaj! O ile ty decydujesz co i kiedy zje dziecko, to od malucha zależy, czy zje posiłek oraz jak dużą jego porcję.