BoboVita-5-6-Miesiecy.png

Artykuły i porady (5-6 miesięcy)

5-6 miesięcy to czas, w którym należy rozpocząć rozszerzanie diety niemowlęcia. Chcesz mieć pewność, że robisz to w sposób prawidłowy, a tym samym zapewniasz swojemu maluchowi wszystkie niezbędne substancje odżywcze we właściwych proporcjach? Skorzystaj ze schematu żywienia niemowląt i sprawdź, jak powinien wyglądać jadłospis 5-miesięcznego dziecka.

Artykuły i porady (5-6 miesięcy)

  • Jakie owoce dla niemowlęcia i kiedy zacząć je wprowadzać?

    Owoce stanowią grupę produktów, o którą zwykle bardzo wcześnie rozszerzamy dietę niemowlęcia. Najczęściej dzieci próbują ich po raz pierwszy po kilku tygodniach od wprowadzenia pierwszych warzyw. Jakie owoce może jeść niemowlę na początku poznawania nowych smaków, a jakie w wieku 8, 10 i 12 miesięcy? W jakiej postaci podawać je na różnych etapach rozszerzania jadłospisu malucha? Sprawdź!

  • Niemowlę wystawia język – co to oznacza?

    To normalne, że każdy rodzic czy opiekun stara się analizować różnego rodzaju zachowania dziecka – szczególnie, gdy maluch jest jeszcze w wieku noworodkowym czy niemowlęcym. Wystawianie języka stanowi jeden z tych objawów, który u większości dzieci w pierwszych miesiącach życia ma całkowicie naturalny charakter i bardzo rzadko świadczy o jakichkolwiek nieprawidłowościach. Dlaczego zdrowe niemowlę wystawia język? Kiedy ten objaw powinien zaniepokoić rodzica?

  • Kiedy wprowadzić marchewkę do diety niemowlaka?

    Eksperci zalecają, by w diecie dziecka przy rozpoczęciu rozszerzania jadłospisu najpierw pojawiły się warzywa. Marchewka jest produktem, który w odpowiedniej postaci świetnie sprawdzi się w roli pierwszego pokarmu dla niemowlaka. Kiedy i w jakiej formie najlepiej wprowadzić ją do diety malucha?

  • Banan dla niemowlaka - od kiedy, jak podawać?

    Banan to częsty wybór mam, jeśli chodzi o pierwszy owoc podawany niemowlakowi. Nie bez powodu – jest lekkostrawny, a za sprawą naturalnie wysokiej zawartości cukrów wiele dzieci łatwo akceptuje jego smak. Przeczytaj, kiedy można rozszerzyć jadłospis o banana i w jakiej postaci podawać niemowlakowi ten produkt.

  • Etapy rozwoju dziecka – kamienie milowe w rozwoju

    Dla każdego rodzica obserwowanie kolejnych postępów malucha jest fascynujące, wzruszające i satysfakcjonujące. Kiedy widać, że mały człowiek nabywa nowe umiejętności, można mieć pewność, że zdrowo się rozwija. W życiu małego dziecka jest kilka takich etapów, na których szczególnie mocno zauważalne są jego nowe zdolności. Na co warto zwrócić uwagę? Czym są kamienie milowe w rozwoju dziecka?

  • Rozszerzanie diety niemowlęcia – jak robić to z głową?

    Etap życia, w którym mleko przestaje być jedynym pokarmem dla niemowlaka, zdecydowanie można nazwać przełomowym. Jak prawidłowo wprowadzać stałe pokarmy do menu dziecka? Poznaj wytyczne i zasady dotyczące rozszerzania diety niemowląt.

  • Aktualny schemat żywienia niemowląt – co, kiedy i jak podawać, gdy rozszerzasz dietę?

    Schemat żywienia niemowląt to wytyczne ekspertów, które mówią kiedy, jak i co podawać dziecku w pierwszym roku życia. Specjaliści nieustannie prowadzą badania nad wpływem żywienia na rozwój i zdrowie niemowląt, dlatego co jakiś czas informacje zawarte w schemacie wymagają aktualizacji.

  • Dynia w menu maluszka

    Czas na dynię – jesienną królową warzyw. Maluchy uwielbiają jej łagodny smak i delikatną konsystencję, dlatego dynia świetnie sprawdzi się na początek przygody z rozszerzaniem diety.

  • Rozszerzanie diety: jak i kiedy podawać dziecku jedzenie?

    Rozszerzanie diety dziecka powinno przebiegać zgodnie z obowiązującym schematem żywienia niemowląt. Oznacza to, że już po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia można zacząć podawać dziecku jeden posiłek dziennie w formie gładkiego puree. Jednak wielu rodziców zastanawia się, jak i kiedy podawać dziecku jedzenie, by uniknąć popularnych błędów i zaspokoić potrzeby swojego malucha.

  • Kaszka jaglana w diecie niemowlęcia

    Kiedy maluszek zaakceptował już smak warzyw oraz owoców, przychodzi pora na wprowadzenie do jego diety zbóż, w tym kaszek. Produkty zbożowe to bowiem ważny element codziennego jadłospisu najmłodszych. Szczególne miejsce wśród nich zajmuje kasza jaglana, nazywana królową wszystkich kasz, o cennych wartościach odżywczych.

Książka kucharska

Książka kucharska karmiącej mamy

Sprawdź, jakie składniki odżywcze i witaminy są ważne w diecie młodej mamy.

Sprawdź przepisy
Zboza-Czy-wiesz-ze.png

Czy wiesz że...

Wszystkie surowce w posiłkach BoboVita spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa, aby w pełni odpowiadać na szczególne potrzeby żywieniowe wrażliwego organizmu dziecka w pierwszych latach życia. porady i produkty wysokiej jakości.

Sprawdź nas!

Zapytaj doradcę BoboVita

Masz pytania dotyczące żywienia i rozwoju Twojego dziecka lub produktów BoboVita? Porozmawiaj z naszymi doradcami.

Zapytaj doradcę BoboVita

Rozszerzanie diety dziecka

Twoje dziecko ma 5-6 miesięcy? Od jego narodzin do tego okresu wiele się zmieniło. Maluch ma też inne nieco potrzeby żywieniowe, dlatego to doskonały moment na rozszerzanie diety niemowlaka. Zastanawiasz się, jak powinno wyglądać żywienie 5-miesięcznego dziecka? Chcesz poznać sprawdzone przepisy dla niemowląt po 5. miesiącu? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz posłużyć się schematem żywienia dzieci opracowanym przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia dzieci. Czy wiesz, że – zgodnie z rekomendacjami specjalistów – żywienie 5-miesięcznego dziecka nadal powinno koncentrować się na podawaniu mleka mamy? Karmienie piersią powinno stanowić podstawę żywienia malucha w tym okresie. Rozszerzanie diety ma na celu zapoznanie się z nowymi smakami, konsystencją i fakturą podawanych pokarmów stałych. Pamiętaj! O ile ty decydujesz co i kiedy zje dziecko, to od malucha zależy, czy zje posiłek oraz jak dużą jego porcję.