BoboVita-5-6-Miesiecy.png

Artykuły i porady (5-6 miesięcy)

5-6 miesięcy to czas, w którym należy rozpocząć rozszerzanie diety niemowlęcia. Chcesz mieć pewność, że robisz to w sposób prawidłowy, a tym samym zapewniasz swojemu maluchowi wszystkie niezbędne substancje odżywcze we właściwych proporcjach? Skorzystaj ze schematu żywienia niemowląt i sprawdź, jak powinien wyglądać jadłospis 5-miesięcznego dziecka.

Artykuły i porady (5-6 miesięcy)

 • Aktualny schemat żywienia niemowląt – co, kiedy i jak podawać, gdy rozszerzasz dietę?

  Schemat żywienia niemowląt to wytyczne ekspertów, które mówią kiedy, jak i co podawać dziecku w pierwszym roku życia. Specjaliści nieustannie prowadzą badania nad wpływem żywienia na rozwój i zdrowie niemowląt, dlatego co jakiś czas informacje zawarte w schemacie wymagają aktualizacji.

 • Zboża w diecie maluszka – które są odpowiednie?

  Produkty zbożowe zajmują szczególne miejsce w jadłospisie – zarówno niemowlęcia, jak i dorosłego. Stanowią cenne źródło ważnych witamin i składników mineralnych, dlatego zgodnie ze schematem żywienia powinny znaleźć się w diecie maluszka na wczesnym etapie jej rozszerzania. Dowiedz się, jak wybierać produkty zbożowe dla małego dziecka, aby poprzez dietę wspierać jego prawidłowy rozwój.

 • Najczęstsze pytania dotyczące rozszerzania diety

  Wprowadzanie stałych pokarmów do diety dziecka od zawsze wzbudza wiele wątpliwości. Rodzice zastanawiają się m.in. nad tym, kiedy rozpocząć ten proces, w jakiej kolejności wprowadzać pokarmy i czy gluten powinien być podany na samym początku rozszerzania diety, czy opóźnić jego wprowadzenie.

 • Rozszerzanie diety niemowlęcia

  Rozszerzenie diety jest ważnym etapem w życiu każdego malucha, ponieważ dziecko odkrywa bogactwo smaków. Dowiedz się więcej o rozszerzaniu diety!

 • Kaszki w diecie dziecka

  Przyzwyczajenie dziecka do regularnego jedzenia śniadań jest ważnym elementem nauki prawidłowych nawyków żywieniowych.

 • Jak poznać, że niemowlę jest gotowe na karmienie łyżeczką?

  W ciągu pierwszych miesięcy życia jama ustna niemowlęcia służy mu nie tylko do pobierania pokarmu za pośrednictwem ssania, ale również do poznawania otaczającego świata. Doskonalenie ssania oraz wkładanie do jamy ustnej własnej dłoni, palca rodzica, rogu kocyka lub pieluszki, zabawek i wielu innych przedmiotów znajdujących się w zasięgi jego ręki pozwoliło mu na zbieranie doświadczeń przygotowujących do kolejnych etapów trudnej sztuki jedzenia.

 • Czym różni się alergia od nietolerancji?

  Bardzo niepokoimy się, gdy mleko lub jakikolwiek inny składnik diety dziecka wywołuje u niego złe samopoczucie lub nieoczekiwaną reakcję.

 • Znaczenie żelaza

  Żelazo jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju fizycznego i poznawczego dziecka. Ten cenny pierwiastek należy stale uzupełniać, komponując odpowiedni jadłospis maluszka.

 • Rozszerzanie diety niemowlęcia – czas na owoce!

  Maluch, który poznał i zaakceptował smak warzyw, jest gotowy na rozpoczęcie przygody z owocami. Na pewno z radością będzie próbował jabłko, gruszkę czy banana – to za sprawą wrodzonej preferencji smaku słodkiego. Należy jednak pamiętać, że odkrywane przez niemowlę owoce powinny być dopasowane do wyjątkowych potrzeb młodego organizmu – odpowiedniej jakości i bezpieczne. Od tego bowiem będzie zależał prawidłowy rozwój i zdrowie w przyszłości.

Książka kucharska

Książka kucharska karmiącej mamy

Sprawdź, jakie składniki odżywcze i witaminy są ważne w diecie młodej mamy.

Sprawdź przepisy
Zboza-Czy-wiesz-ze.png

Czy wiesz że...

Wszystkie surowce w posiłkach BoboVita spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa, aby w pełni odpowiadać na szczególne potrzeby żywieniowe wrażliwego organizmu dziecka w pierwszych latach życia. porady i produkty wysokiej jakości.

Sprawdź nas!

Zapytaj doradcę BoboVita

Masz pytania dotyczące żywienia i rozwoju Twojego dziecka lub produktów BoboVita? Porozmawiaj z naszymi doradcami.

Zapytaj doradcę BoboVita

Rozszerzanie diety dziecka

Twoje dziecko ma 5-6 miesięcy? Od jego narodzin do tego okresu wiele się zmieniło. Maluch ma też inne nieco potrzeby żywieniowe, dlatego to doskonały moment na rozszerzanie diety niemowlaka. Zastanawiasz się, jak powinno wyglądać żywienie 5-miesięcznego dziecka? Chcesz poznać sprawdzone przepisy dla niemowląt po 5. miesiącu? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz posłużyć się schematem żywienia dzieci opracowanym przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia dzieci. Czy wiesz, że – zgodnie z rekomendacjami specjalistów – żywienie 5-miesięcznego dziecka nadal powinno koncentrować się na podawaniu mleka mamy? Karmienie piersią powinno stanowić podstawę żywienia malucha w tym okresie. Rozszerzanie diety ma na celu zapoznanie się z nowymi smakami, konsystencją i fakturą podawanych pokarmów stałych. Pamiętaj! O ile ty decydujesz co i kiedy zje dziecko, to od malucha zależy, czy zje posiłek oraz jak dużą jego porcję.