BoboVita-5-6-Miesiecy.png

Artykuły i porady (5-6 miesięcy)

5-6 miesięcy to czas, w którym należy rozpocząć rozszerzanie diety niemowlęcia. Chcesz mieć pewność, że robisz to w sposób prawidłowy, a tym samym zapewniasz swojemu maluchowi wszystkie niezbędne substancje odżywcze we właściwych proporcjach? Skorzystaj ze schematu żywienia niemowląt i sprawdź, jak powinien wyglądać jadłospis 5-miesięcznego dziecka.

Artykuły i porady (5-6 miesięcy)

 • Rozszerzanie diety niemowlęcia – jak robić to z głową?

  Etap życia, w którym mleko przestaje być jedynym pokarmem dla niemowlaka, zdecydowanie można nazwać przełomowym. Jak prawidłowo wprowadzać stałe pokarmy do menu dziecka? Poznaj wytyczne i zasady dotyczące rozszerzania diety niemowląt.

 • Etapy rozwoju dziecka – kamienie milowe w rozwoju

  Dla każdego rodzica obserwowanie kolejnych postępów malucha jest fascynujące, wzruszające i satysfakcjonujące. Kiedy widać, że mały człowiek nabywa nowe umiejętności, można mieć pewność, że zdrowo się rozwija. W życiu małego dziecka jest kilka takich etapów, na których szczególnie mocno zauważalne są jego nowe zdolności. Na co warto zwrócić uwagę? Czym są kamienie milowe w rozwoju dziecka?

 • Aktualny schemat żywienia niemowląt – co, kiedy i jak podawać, gdy rozszerzasz dietę?

  Schemat żywienia niemowląt to wytyczne ekspertów, które mówią kiedy, jak i co podawać dziecku w pierwszym roku życia. Specjaliści nieustannie prowadzą badania nad wpływem żywienia na rozwój i zdrowie niemowląt, dlatego co jakiś czas informacje zawarte w schemacie wymagają aktualizacji.

 • Dynia w menu maluszka

  Czas na dynię – jesienną królową warzyw. Maluchy uwielbiają jej łagodny smak i delikatną konsystencję, dlatego dynia świetnie sprawdzi się na początek przygody z rozszerzaniem diety.

 • Rozszerzanie diety: jak i kiedy podawać dziecku jedzenie?

  Rozszerzanie diety dziecka powinno przebiegać zgodnie z obowiązującym schematem żywienia niemowląt. Oznacza to, że już po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia można zacząć podawać dziecku jeden posiłek dziennie w formie gładkiego puree. Jednak wielu rodziców zastanawia się, jak i kiedy podawać dziecku jedzenie, by uniknąć popularnych błędów i zaspokoić potrzeby swojego malucha.

 • Kaszka jaglana w diecie niemowlęcia

  Kiedy maluszek zaakceptował już smak warzyw oraz owoców, przychodzi pora na wprowadzenie do jego diety zbóż, w tym kaszek. Produkty zbożowe to bowiem ważny element codziennego jadłospisu najmłodszych. Szczególne miejsce wśród nich zajmuje kasza jaglana, nazywana królową wszystkich kasz, o cennych wartościach odżywczych.

 • Ryby mają głos! Czas na posiłek z rybką w menu maluszka

  Na etapie rozszerzania diety z każdym tygodniem jadłospis niemowlęcia staje się coraz bardziej różnorodny. Kiedy dziecko zaakceptuje już smak warzyw i owoców, przychodzi czas na wprowadzenie do jego menu nowych produktów, w tym zbóż i mięs, a z czasem również ryb. Dowiedz się, które ryby będą odpowiednim wyborem dla delikatnego organizmu maluszka.

 • Mity na temat karmienia dziecka

  Karmienie małego dziecka może być dla rodziców nie lada wyzwaniem, a w gąszczu różnych, często sprzecznych ze sobą informacji trudno się odnaleźć. Obalamy najczęściej powielane mity na temat karmienia dziecka.

 • Pierwsze pokarmy uzupełniające w diecie niemowlęcia

  Nadszedł moment, w którym Twój maluszek jest gotowy na odkrywanie nowych smaków. Pora na rozszerzanie diety! Eksperci zalecają, aby urozmaicanie niemowlęcego jadłospisu rozpocząć od warzyw. Dowiedz się, jak zapoznać dziecko ze smakiem pierwszej marchewki czy brokułu. Kiedy podać niemowlęciu pierwsze warzywa?

 • Pierwsze warzywa w diecie dziecka

  Nadchodzi moment, w którym Twoje dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety, które według zaleceń Ekspertów najlepiej rozpocząć od warzyw. Sprawdź, czy możesz już podać mu pierwszą łyżeczkę warzyw?

Książka kucharska

Książka kucharska karmiącej mamy

Sprawdź, jakie składniki odżywcze i witaminy są ważne w diecie młodej mamy.

Sprawdź przepisy
Zboza-Czy-wiesz-ze.png

Czy wiesz że...

Wszystkie surowce w posiłkach BoboVita spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa, aby w pełni odpowiadać na szczególne potrzeby żywieniowe wrażliwego organizmu dziecka w pierwszych latach życia. porady i produkty wysokiej jakości.

Sprawdź nas!

Zapytaj doradcę BoboVita

Masz pytania dotyczące żywienia i rozwoju Twojego dziecka lub produktów BoboVita? Porozmawiaj z naszymi doradcami.

Zapytaj doradcę BoboVita

Rozszerzanie diety dziecka

Twoje dziecko ma 5-6 miesięcy? Od jego narodzin do tego okresu wiele się zmieniło. Maluch ma też inne nieco potrzeby żywieniowe, dlatego to doskonały moment na rozszerzanie diety niemowlaka. Zastanawiasz się, jak powinno wyglądać żywienie 5-miesięcznego dziecka? Chcesz poznać sprawdzone przepisy dla niemowląt po 5. miesiącu? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz posłużyć się schematem żywienia dzieci opracowanym przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia dzieci. Czy wiesz, że – zgodnie z rekomendacjami specjalistów – żywienie 5-miesięcznego dziecka nadal powinno koncentrować się na podawaniu mleka mamy? Karmienie piersią powinno stanowić podstawę żywienia malucha w tym okresie. Rozszerzanie diety ma na celu zapoznanie się z nowymi smakami, konsystencją i fakturą podawanych pokarmów stałych. Pamiętaj! O ile ty decydujesz co i kiedy zje dziecko, to od malucha zależy, czy zje posiłek oraz jak dużą jego porcję.