BoboVita-5-6-Miesiecy.png

Artykuły i porady (5-6 miesięcy)

5-6 miesięcy to czas, w którym należy rozpocząć rozszerzanie diety niemowlęcia. Chcesz mieć pewność, że robisz to w sposób prawidłowy, a tym samym zapewniasz swojemu maluchowi wszystkie niezbędne substancje odżywcze we właściwych proporcjach? Skorzystaj ze schematu żywienia niemowląt i sprawdź, jak powinien wyglądać jadłospis 5-miesięcznego dziecka.

Artykuły i porady (5-6 miesięcy)

 • Niemowlę wystawia język – co to oznacza?

  To normalne, że każdy rodzic czy opiekun stara się analizować różnego rodzaju zachowania dziecka – szczególnie, gdy maluch jest jeszcze w wieku noworodkowym czy niemowlęcym. Wystawianie języka stanowi jeden z tych objawów, który u większości dzieci w pierwszych miesiącach życia ma całkowicie naturalny charakter i bardzo rzadko świadczy o jakichkolwiek nieprawidłowościach. Dlaczego zdrowe niemowlę wystawia język? Kiedy ten objaw powinien zaniepokoić rodzica?

 • Kiedy wprowadzić marchewkę do diety niemowlaka?

  Eksperci zalecają, by w diecie dziecka przy rozpoczęciu rozszerzania jadłospisu najpierw pojawiły się warzywa. Marchewka jest produktem, który w odpowiedniej postaci świetnie sprawdzi się w roli pierwszego pokarmu dla niemowlaka. Kiedy i w jakiej formie najlepiej wprowadzić ją do diety malucha?

 • Banan dla niemowlaka - od kiedy, jak podawać?

  Banan to częsty wybór mam, jeśli chodzi o pierwszy owoc podawany niemowlakowi. Nie bez powodu – jest lekkostrawny, a za sprawą naturalnie wysokiej zawartości cukrów wiele dzieci łatwo akceptuje jego smak. Przeczytaj, kiedy można rozszerzyć jadłospis o banana i w jakiej postaci podawać niemowlakowi ten produkt.

 • Etapy rozwoju dziecka – kamienie milowe w rozwoju

  Dla każdego rodzica obserwowanie kolejnych postępów malucha jest fascynujące, wzruszające i satysfakcjonujące. Kiedy widać, że mały człowiek nabywa nowe umiejętności, można mieć pewność, że zdrowo się rozwija. W życiu małego dziecka jest kilka takich etapów, na których szczególnie mocno zauważalne są jego nowe zdolności. Na co warto zwrócić uwagę? Czym są kamienie milowe w rozwoju dziecka?

 • Rozszerzanie diety niemowlęcia – jak robić to z głową?

  Etap życia, w którym mleko przestaje być jedynym pokarmem dla niemowlaka, zdecydowanie można nazwać przełomowym. Jak prawidłowo wprowadzać stałe pokarmy do menu dziecka? Poznaj wytyczne i zasady dotyczące rozszerzania diety niemowląt.

 • Aktualny schemat żywienia niemowląt – co, kiedy i jak podawać, gdy rozszerzasz dietę?

  Schemat żywienia niemowląt to wytyczne ekspertów, które mówią kiedy, jak i co podawać dziecku w pierwszym roku życia. Specjaliści nieustannie prowadzą badania nad wpływem żywienia na rozwój i zdrowie niemowląt, dlatego co jakiś czas informacje zawarte w schemacie wymagają aktualizacji.

 • Dynia w menu maluszka

  Czas na dynię – jesienną królową warzyw. Maluchy uwielbiają jej łagodny smak i delikatną konsystencję, dlatego dynia świetnie sprawdzi się na początek przygody z rozszerzaniem diety.

 • Rozszerzanie diety: jak i kiedy podawać dziecku jedzenie?

  Rozszerzanie diety dziecka powinno przebiegać zgodnie z obowiązującym schematem żywienia niemowląt. Oznacza to, że już po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia można zacząć podawać dziecku jeden posiłek dziennie w formie gładkiego puree. Jednak wielu rodziców zastanawia się, jak i kiedy podawać dziecku jedzenie, by uniknąć popularnych błędów i zaspokoić potrzeby swojego malucha.

 • Kaszka jaglana w diecie niemowlęcia

  Kiedy maluszek zaakceptował już smak warzyw oraz owoców, przychodzi pora na wprowadzenie do jego diety zbóż, w tym kaszek. Produkty zbożowe to bowiem ważny element codziennego jadłospisu najmłodszych. Szczególne miejsce wśród nich zajmuje kasza jaglana, nazywana królową wszystkich kasz, o cennych wartościach odżywczych.

 • Ryby mają głos! Czas na posiłek z rybką w menu maluszka

  Na etapie rozszerzania diety z każdym tygodniem jadłospis niemowlęcia staje się coraz bardziej różnorodny. Kiedy dziecko zaakceptuje już smak warzyw i owoców, przychodzi czas na wprowadzenie do jego menu nowych produktów, w tym zbóż i mięs, a z czasem również ryb. Dowiedz się, które ryby będą odpowiednim wyborem dla delikatnego organizmu maluszka.

Książka kucharska

Książka kucharska karmiącej mamy

Sprawdź, jakie składniki odżywcze i witaminy są ważne w diecie młodej mamy.

Sprawdź przepisy
Zboza-Czy-wiesz-ze.png

Czy wiesz że...

Wszystkie surowce w posiłkach BoboVita spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa, aby w pełni odpowiadać na szczególne potrzeby żywieniowe wrażliwego organizmu dziecka w pierwszych latach życia. porady i produkty wysokiej jakości.

Sprawdź nas!

Zapytaj doradcę BoboVita

Masz pytania dotyczące żywienia i rozwoju Twojego dziecka lub produktów BoboVita? Porozmawiaj z naszymi doradcami.

Zapytaj doradcę BoboVita

Rozszerzanie diety dziecka

Twoje dziecko ma 5-6 miesięcy? Od jego narodzin do tego okresu wiele się zmieniło. Maluch ma też inne nieco potrzeby żywieniowe, dlatego to doskonały moment na rozszerzanie diety niemowlaka. Zastanawiasz się, jak powinno wyglądać żywienie 5-miesięcznego dziecka? Chcesz poznać sprawdzone przepisy dla niemowląt po 5. miesiącu? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz posłużyć się schematem żywienia dzieci opracowanym przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia dzieci. Czy wiesz, że – zgodnie z rekomendacjami specjalistów – żywienie 5-miesięcznego dziecka nadal powinno koncentrować się na podawaniu mleka mamy? Karmienie piersią powinno stanowić podstawę żywienia malucha w tym okresie. Rozszerzanie diety ma na celu zapoznanie się z nowymi smakami, konsystencją i fakturą podawanych pokarmów stałych. Pamiętaj! O ile ty decydujesz co i kiedy zje dziecko, to od malucha zależy, czy zje posiłek oraz jak dużą jego porcję.