BoboVita-5-6-Miesiecy.png

Artykuły i porady (5-6 miesięcy)

5-6 miesięcy to czas, w którym należy rozpocząć rozszerzanie diety niemowlęcia. Chcesz mieć pewność, że robisz to w sposób prawidłowy, a tym samym zapewniasz swojemu maluchowi wszystkie niezbędne substancje odżywcze we właściwych proporcjach? Skorzystaj ze schematu żywienia niemowląt i sprawdź, jak powinien wyglądać jadłospis 5-miesięcznego dziecka.

Artykuły i porady (5-6 miesięcy)

 • Wapń - niezbędny składnik w diecie twojego dziecka

  Artykuł sponsorowany Na prawidłowy rozwój organizmu dziecka składa się wiele czynników. Jednym z ważniejszych jest sposób żywienia, który powinien uwzględniać odpowiednią podaż witamin, składników mineralnych i innych substancji odżywczych. Na samej górze listy najcenniejszych pierwiastków znajduje się wapń. Sprawdź, dlaczego warto podawać bogate w niego produkty swojemu dziecku.

 • Ryby mają głos! Czas na posiłek z rybką w menu maluszka

  Na etapie rozszerzania diety z każdym tygodniem jadłospis niemowlęcia staje się coraz bardziej różnorodny. Kiedy dziecko zaakceptuje już smak warzyw i owoców, przychodzi czas na wprowadzenie do jego menu nowych produktów, w tym zbóż i mięs, a z czasem również ryb. Dowiedz się, które ryby będą odpowiednim wyborem dla delikatnego organizmu maluszka.

 • Jak odróżnić wirusa grypy od koronawirusa u dziecka?

  W okresie jesienno-zimowym, sezonie większej zachorowalności na grypę, odróżnienie objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19 od innych infekcji u najmłodszych może być trudne. Tym bardziej, że objawy COVID-19 u niemowląt i małych dzieci wyglądają nieco inaczej niż te pojawiające się u dorosłych. Temperatura ciała jest niewiele podwyższona lub jest w normie. Dodatkowo często się zdarza, że dzieci przechodzą zakażenie zupełnie bezobjawowo. W jaki sposób zatem odróżnić zakażenie koronawirusem od grypy?

 • Pierwsze pokarmy uzupełniające

  Twoje dziecko ma delikatny brzuszek przyzwyczajony do mleka, więc na pierwsze próby wprowadzania żywności uzupełniającej wybieraj łagodne w smaku składniki, w daniach o gładkiej konsystencji.

 • Zboża w diecie maluszka – które są odpowiednie?

  Produkty zbożowe zajmują szczególne miejsce w jadłospisie – zarówno niemowlęcia, jak i dorosłego. Stanowią cenne źródło ważnych witamin i składników mineralnych, dlatego zgodnie ze schematem żywienia powinny znaleźć się w diecie maluszka na wczesnym etapie jej rozszerzania. Dowiedz się, jak wybierać produkty zbożowe dla małego dziecka, aby poprzez dietę wspierać jego prawidłowy rozwój.

 • Czas na rozszerzanie diety – jak komponować jadłospis niemowlaka po 6. miesiącu życia?

  Etap, w którym maluch przestaje żywić się wyłącznie mlekiem mamy, jest bardzo ważnym momentem w jego życiu. Choć dziecko z radością zaczyna poznawać nowe smaki i konsystencje, jego młody organizm wciąż jest bardzo delikatny i intensywnie się rozwija. Właśnie dlatego potrzebuje sposobu żywienia, który będzie dopasowany do jego wyjątkowych potrzeb. Jak zatem rozpocząć proces rozszerzania diety niemowlęcia?

 • Wielkanocne przysmaki dla najmłodszych

  Święta Wielkanocne to doskonała okazja, aby w posiłkach malucha znalazły się typowe przysmaki, np. jajka. Są one nieodłącznym elementem świątecznego menu oraz wartościowym źródłem cennych składników odżywczych. Jakie dania z dodatkiem świątecznego jajka możemy zaserwować naszym pociechom i czy są one wskazane w ich diecie – podpowiadamy poniżej.

 • Kaszka manna dla niemowlaka – od kiedy i jak podawać?

  Produkty zbożowe do diety maluszka możemy wprowadzać już w 5.-6. miesiącu życia. Zboża, w tym kaszki to źródło cennych witamin oraz składników mineralnych ważnych w rozwoju dziecka.

 • Wyzwania żywieniowe w okresie 5-6 miesięcy

  Około 5 miesiąca życia Twój maluszek może zacząć wysyłać ci sygnały, że jest gotowy do rozszerzenia diety: będzie sięgać do jedzenia na Twoim talerzu, interesować się tym, co jesz, ssać paluszki, zbliżać lub wkładać różne rzeczy do ust, a może nawet mlaskać i udawać, że gryzie.

 • Znaczenie żelaza

  Żelazo jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju fizycznego i poznawczego dziecka. Ten cenny pierwiastek należy stale uzupełniać, komponując odpowiedni jadłospis maluszka.

Książka kucharska

Książka kucharska karmiącej mamy

Sprawdź, jakie składniki odżywcze i witaminy są ważne w diecie młodej mamy.

Sprawdź przepisy
Zboza-Czy-wiesz-ze.png

Czy wiesz że...

Wszystkie surowce w posiłkach BoboVita spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa, aby w pełni odpowiadać na szczególne potrzeby żywieniowe wrażliwego organizmu dziecka w pierwszych latach życia. porady i produkty wysokiej jakości.

Sprawdź nas!

Zapytaj doradcę BoboVita

Masz pytania dotyczące żywienia i rozwoju Twojego dziecka lub produktów BoboVita? Porozmawiaj z naszymi doradcami.

Zapytaj doradcę BoboVita

Rozszerzanie diety dziecka

Twoje dziecko ma 5-6 miesięcy? Od jego narodzin do tego okresu wiele się zmieniło. Maluch ma też inne nieco potrzeby żywieniowe, dlatego to doskonały moment na rozszerzanie diety niemowlaka. Zastanawiasz się, jak powinno wyglądać żywienie 5-miesięcznego dziecka? Chcesz poznać sprawdzone przepisy dla niemowląt po 5. miesiącu? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz posłużyć się schematem żywienia dzieci opracowanym przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia dzieci. Czy wiesz, że – zgodnie z rekomendacjami specjalistów – żywienie 5-miesięcznego dziecka nadal powinno koncentrować się na podawaniu mleka mamy? Karmienie piersią powinno stanowić podstawę żywienia malucha w tym okresie. Rozszerzanie diety ma na celu zapoznanie się z nowymi smakami, konsystencją i fakturą podawanych pokarmów stałych. Pamiętaj! O ile ty decydujesz co i kiedy zje dziecko, to od malucha zależy, czy zje posiłek oraz jak dużą jego porcję.