BoboVita-5-6-Miesiecy.png

Artykuły i porady (5-6 miesięcy)

5-6 miesięcy to czas, w którym należy rozpocząć rozszerzanie diety niemowlęcia. Chcesz mieć pewność, że robisz to w sposób prawidłowy, a tym samym zapewniasz swojemu maluchowi wszystkie niezbędne substancje odżywcze we właściwych proporcjach? Skorzystaj ze schematu żywienia niemowląt i sprawdź, jak powinien wyglądać jadłospis 5-miesięcznego dziecka.

Artykuły i porady (5-6 miesięcy)

 • Dynia w menu maluszka

  Czas na dynię – jesienną królową warzyw. Maluchy uwielbiają jej łagodny smak i delikatną konsystencję, dlatego dynia świetnie sprawdzi się na początek przygody z rozszerzaniem diety.

 • Rozszerzanie diety: jak i kiedy podawać dziecku jedzenie?

  Rozszerzanie diety dziecka powinno przebiegać zgodnie z obowiązującym schematem żywienia niemowląt. Oznacza to, że już po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia można zacząć podawać dziecku jeden posiłek dziennie w formie gładkiego puree. Jednak wielu rodziców zastanawia się, jak i kiedy podawać dziecku jedzenie, by uniknąć popularnych błędów i zaspokoić potrzeby swojego malucha.

 • Kaszka jaglana w diecie niemowlęcia

  Kiedy maluszek zaakceptował już smak warzyw oraz owoców, przychodzi pora na wprowadzenie do jego diety zbóż, w tym kaszek. Produkty zbożowe to bowiem ważny element codziennego jadłospisu najmłodszych. Szczególne miejsce wśród nich zajmuje kasza jaglana, nazywana królową wszystkich kasz, o cennych wartościach odżywczych.

 • Ryby mają głos! Czas na posiłek z rybką w menu maluszka

  Na etapie rozszerzania diety z każdym tygodniem jadłospis niemowlęcia staje się coraz bardziej różnorodny. Kiedy dziecko zaakceptuje już smak warzyw i owoców, przychodzi czas na wprowadzenie do jego menu nowych produktów, w tym zbóż i mięs, a z czasem również ryb. Dowiedz się, które ryby będą odpowiednim wyborem dla delikatnego organizmu maluszka.

 • Mity na temat karmienia dziecka

  Karmienie małego dziecka może być dla rodziców nie lada wyzwaniem, a w gąszczu różnych, często sprzecznych ze sobą informacji trudno się odnaleźć. Obalamy najczęściej powielane mity na temat karmienia dziecka.

 • Pierwsze pokarmy uzupełniające w diecie niemowlęcia

  Nadszedł moment, w którym Twój maluszek jest gotowy na odkrywanie nowych smaków. Pora na rozszerzanie diety! Eksperci zalecają, aby urozmaicanie niemowlęcego jadłospisu rozpocząć od warzyw. Dowiedz się, jak zapoznać dziecko ze smakiem pierwszej marchewki czy brokułu. Kiedy podać niemowlęciu pierwsze warzywa?

 • Pierwsze warzywa w diecie dziecka

  Nadchodzi moment, w którym Twoje dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety, które według zaleceń Ekspertów najlepiej rozpocząć od warzyw. Sprawdź, czy możesz już podać mu pierwszą łyżeczkę warzyw?

 • Kiedy rozpocząć wprowadzanie do diety dziecka pokarmów uzupełniających

  Właściwe żywienie w 3 pierwszych latach życia jest bardzo ważne dla przyszłości dziecka. Wspiera ono prawidłowy rozwój organizmu, w tym dojrzewanie funkcji poszczególnych narządów. Gotowość malucha do odkrywania nowych smaków stawia rodziców przed nie lada wyzwaniem. Jak rozpocząć rozszerzanie diety malucha, aby było dla niego bezpieczne?

 • Żelazo w diecie dziecka – dlaczego jest ważne?

  Żelazo jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju fizycznego i poznawczego dziecka. Ten cenny pierwiastek należy stale uzupełniać, komponując odpowiedni jadłospis maluszka. Maluszek do ukończenia 6. miesiąca życia posiada zapasy żelaza zgromadzone jeszcze, gdy był w brzuchu mamy. Dodatkowo karmiąc piersią, mama zapewniasz dziecku odpowiednią podaż tego mikroelementu. Kiedy niemowlę skończy 6. miesiąc życia, zgromadzone zapasy wyczerpią się, a źródłem żelaza będą pokarmy uzupełniające. Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rekomendują, aby w 6 pierwszych miesiącach życia dziecko było karmione wyłącznie piersią. Po tym okresie przychodzi czas na rozszerzanie jadłospisu niemowlęcia, a mleko mamy wciąż powinno być stałym elementem codziennej diety malucha – nawet do ok. 2. roku życia lub dłużej, tak długo, jak chce tego mama i dziecko.

 • Ząbkowanie – jak karmić maluszka, gdy pojawiają się pierwsze ząbki?

  Ząbkowanie to jedno z tych wydarzeń, które wywołuje u rodziców wiele emocji. Chociaż bywa trudnym doświadczeniem, to bardzo ważny etap w rozwoju maluszka. Pamiętaj, że dla niego to bolesna i niezrozumiała sytuacja, dlatego w tym czasie może być płaczliwe czy stracić apetyt. Jak karmić niemowlę, gdy wyżyna mu się pierwszy ząbek?

Książka kucharska

Książka kucharska karmiącej mamy

Sprawdź, jakie składniki odżywcze i witaminy są ważne w diecie młodej mamy.

Sprawdź przepisy
Zboza-Czy-wiesz-ze.png

Czy wiesz że...

Wszystkie surowce w posiłkach BoboVita spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa, aby w pełni odpowiadać na szczególne potrzeby żywieniowe wrażliwego organizmu dziecka w pierwszych latach życia. porady i produkty wysokiej jakości.

Sprawdź nas!

Zapytaj doradcę BoboVita

Masz pytania dotyczące żywienia i rozwoju Twojego dziecka lub produktów BoboVita? Porozmawiaj z naszymi doradcami.

Zapytaj doradcę BoboVita

Rozszerzanie diety dziecka

Twoje dziecko ma 5-6 miesięcy? Od jego narodzin do tego okresu wiele się zmieniło. Maluch ma też inne nieco potrzeby żywieniowe, dlatego to doskonały moment na rozszerzanie diety niemowlaka. Zastanawiasz się, jak powinno wyglądać żywienie 5-miesięcznego dziecka? Chcesz poznać sprawdzone przepisy dla niemowląt po 5. miesiącu? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz posłużyć się schematem żywienia dzieci opracowanym przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia dzieci. Czy wiesz, że – zgodnie z rekomendacjami specjalistów – żywienie 5-miesięcznego dziecka nadal powinno koncentrować się na podawaniu mleka mamy? Karmienie piersią powinno stanowić podstawę żywienia malucha w tym okresie. Rozszerzanie diety ma na celu zapoznanie się z nowymi smakami, konsystencją i fakturą podawanych pokarmów stałych. Pamiętaj! O ile ty decydujesz co i kiedy zje dziecko, to od malucha zależy, czy zje posiłek oraz jak dużą jego porcję.