Artykuł sponsorowany Na prawidłowy rozwój organizmu dziecka składa się wiele czynników. Jednym z ważniejszych jest sposób żywienia, który powinien uwzględniać odpowiednią podaż witamin, składników mineralnych i innych substancji odżywczych. Na samej górze listy najcenniejszych pierwiastków znajduje się wapń. Sprawdź, dlaczego warto podawać bogate w niego produkty swojemu dziecku.
Na etapie rozszerzania diety z każdym tygodniem jadłospis niemowlęcia staje się coraz bardziej różnorodny. Kiedy dziecko zaakceptuje już smak warzyw i owoców, przychodzi czas na wprowadzenie do jego menu nowych produktów, w tym zbóż i mięs, a z czasem również ryb. Dowiedz się, które ryby będą odpowiednim wyborem dla delikatnego organizmu maluszka.
W okresie jesienno-zimowym, sezonie większej zachorowalności na grypę, odróżnienie objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19 od innych infekcji u najmłodszych może być trudne. Tym bardziej, że objawy COVID-19 u niemowląt i małych dzieci wyglądają nieco inaczej niż te pojawiające się u dorosłych. Temperatura ciała jest niewiele podwyższona lub jest w normie. Dodatkowo często się zdarza, że dzieci przechodzą zakażenie zupełnie bezobjawowo. W jaki sposób zatem odróżnić zakażenie koronawirusem od grypy?
Twoje dziecko ma delikatny brzuszek przyzwyczajony do mleka, więc na pierwsze próby wprowadzania żywności uzupełniającej wybieraj łagodne w smaku składniki, w daniach o gładkiej konsystencji.
Produkty zbożowe zajmują szczególne miejsce w jadłospisie – zarówno niemowlęcia, jak i dorosłego. Stanowią cenne źródło ważnych witamin i składników mineralnych, dlatego zgodnie ze schematem żywienia powinny znaleźć się w diecie maluszka na wczesnym etapie jej rozszerzania. Dowiedz się, jak wybierać produkty zbożowe dla małego dziecka, aby poprzez dietę wspierać jego prawidłowy rozwój.
Etap, w którym maluch przestaje żywić się wyłącznie mlekiem mamy, jest bardzo ważnym momentem w jego życiu. Choć dziecko z radością zaczyna poznawać nowe smaki i konsystencje, jego młody organizm wciąż jest bardzo delikatny i intensywnie się rozwija. Właśnie dlatego potrzebuje sposobu żywienia, który będzie dopasowany do jego wyjątkowych potrzeb. Jak zatem rozpocząć proces rozszerzania diety niemowlęcia?
Święta Wielkanocne to doskonała okazja, aby w posiłkach malucha znalazły się typowe przysmaki, np. jajka. Są one nieodłącznym elementem świątecznego menu oraz wartościowym źródłem cennych składników odżywczych. Jakie dania z dodatkiem świątecznego jajka możemy zaserwować naszym pociechom i czy są one wskazane w ich diecie – podpowiadamy poniżej.
Produkty zbożowe do diety maluszka możemy wprowadzać już w 5.-6. miesiącu życia. Zboża, w tym kaszki to źródło cennych witamin oraz składników mineralnych ważnych w rozwoju dziecka.
Około 5 miesiąca życia Twój maluszek może zacząć wysyłać ci sygnały, że jest gotowy do rozszerzenia diety: będzie sięgać do jedzenia na Twoim talerzu, interesować się tym, co jesz, ssać paluszki, zbliżać lub wkładać różne rzeczy do ust, a może nawet mlaskać i udawać, że gryzie.
Żelazo jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju fizycznego i poznawczego dziecka. Ten cenny pierwiastek należy stale uzupełniać, komponując odpowiedni jadłospis maluszka.
Sprawdź, jakie składniki odżywcze i witaminy są ważne w diecie młodej mamy.
Sprawdź przepisyTwoje dziecko ma 5-6 miesięcy? Od jego narodzin do tego okresu wiele się zmieniło. Maluch ma też inne nieco potrzeby żywieniowe, dlatego to doskonały moment na rozszerzanie diety niemowlaka. Zastanawiasz się, jak powinno wyglądać żywienie 5-miesięcznego dziecka? Chcesz poznać sprawdzone przepisy dla niemowląt po 5. miesiącu? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz posłużyć się schematem żywienia dzieci opracowanym przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia dzieci. Czy wiesz, że – zgodnie z rekomendacjami specjalistów – żywienie 5-miesięcznego dziecka nadal powinno koncentrować się na podawaniu mleka mamy? Karmienie piersią powinno stanowić podstawę żywienia malucha w tym okresie. Rozszerzanie diety ma na celu zapoznanie się z nowymi smakami, konsystencją i fakturą podawanych pokarmów stałych. Pamiętaj! O ile ty decydujesz co i kiedy zje dziecko, to od malucha zależy, czy zje posiłek oraz jak dużą jego porcję.