Kleik ryżowy dla dzieci: jak go smacznie przygotować?

4 min
kleik_ryzowy_dzieci

Kleik ryżowy jest delikatną potrawą, która świetnie sprawdza się na początku rozszerzania diety niemowlaka. W wersjach urozmaiconych np. o świeże owoce, stanowi także dobry pomysł na śniadanie czy podwieczorek dla dzieci na dalszych etapach życia. Sprawdź, jak można smacznie przygotować kleik ryżowy dla dzieci.

kleik_ryzowy_dzieci
kleik_ryzowy_dzieci

Kiedy rozszerzyć dietę niemowlaka o kleik ryżowy?

Odpowiednio przygotowany kleik ryżowy można podawać niemowlakowi najwcześniej w 5. miesiącu życia, czyli już na początku rozszerzania diety. Zanim podamy pierwsze produkty zbożowe, najczęściej wprowadzamy jednak do jadłospisu dziecka warzywa, a następnie owoce. Po tym zazwyczaj przychodzi pora na włączenie zbóż do posiłków malucha.

Kleik ryżowy stanowi świetny wybór pierwszego produktu zbożowego w diecie niemowlaka. Ma łagodny, dość neutralny smak, łatwo akceptowany przez większość maluchów. Kleik ryżowy nie zawiera także glutenu, dlatego ryzyko, że po jego spożyciu pojawią się objawy nietolerancji jest niższe niż po podaniu innych kaszek, np. manny.

Jaki kleik ryżowy dla niemowlaka wybrać?

Do zrobienia kleiku ryżowego wykorzystywanego przy rozszerzaniu diety najlepiej wybrać produkty dedykowane niemowlętom i małym dzieciom. Spełniają one szczególnie rygorystyczne normy bezpieczeństwa i jakości żywności, m.in. pod kątem zawartości zanieczyszczeń pestycydami oraz metalami (w tym arsenem, którego wysoki poziom często wykrywa się w produktach na bazie ryżu). Ponadto, zgodnie z przepisami prawnymi, żywność dla niemowląt nie zawiera konserwantów, barwników ani wzmacniaczy smaku. Najlepiej zdecydować się na produkt bez cukru i innych substancji słodzących.

Dobry wybór na początku rozszerzania diety niemowlaka stanowi Kleik ryżowy BoboVita, który ma prosty skład – wyprodukowany jest z mąki ryżowej, a jedyny dodatkowy składnik [KM1] to dodawana zgodnie z przepisami prawa witamina B1. Można go włączyć do jadłospisu po ukończeniu przez dziecko 4. miesiąca życia.

Jak zrobić kleik ryżowy dla niemowlaka?

Aby przyrządzić kleik ryżowy dla dziecka wystarczy:

  • Przygotować mleko następne zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
  • Do mleka wsypać powoli porcję produktu i wymieszać do uzyskania gładkiej konsystencji.
  • Odczekać chwilę aż kleik zgęstnieje.
  • Po sprawdzeniu temperatury kleik ryżowy można podać dziecku.

Dla malucha, który ma stwierdzoną alergię na białka mleka krowiego, kleik ryżowy powinniśmy przygotowywać na bazie preparatu mlekozastępczego.

Pomysły na kleik ryżowy dla dzieci

Smak kleików ryżowych dla dziecka z czasem warto urozmaicać, wykorzystując różnorodne dodatki do tej potrawy. Poniżej znajdziesz nasze propozycje na to danie w kilku odsłonach.

Kleik ryżowy z owocami

Pomysłem na wersję kleiku ryżowego, która także świetnie sprawdzi się na początku rozszerzania diety, jest podanie go z musem jabłkowym (np. deserkiem Jabłka BoboVita, odpowiednim dla dziecka po 4. miesiącu życia).

Na kolejnych etapach rozszerzania diety kleik ryżowy warto łączyć także z innymi, różnorodnymi owocami:

Innym sposobem na podanie kleiku lub kaszki ryżowej w wersji owocowej, jest wybór produktów dla niemowląt i małych dzieci, które mają w składzie płatki i proszek wytworzony[KM2] z różnorodnych owoców. Przykładami takiej żywności są:

Czy kleik ryżowy jest odpowiedni?

Kleik ryżowy jest polecanym elementem diety niemowlaka. Pozwala na włączenie do jadłospisu dziecka bezglutenowych zbóż o delikatnym smaku. Jeśli wybierzemy kleik należący do żywności dedykowanej niemowlętom i małym dzieciom, będziemy mieć pewność, że produkt jest odpowiedni dla dziecka i nie zawiera np. nadmiaru arsenu .

Wartości odżywcze kleiku ryżowego zależą w dużym stopniu od sposobu jego przygotowania. Gdy przyrządzimy go na mleku następnym i dodamy owoce (np. w formie gładkiego musu), będzie stanowić zbilansowany, pożywny posiłek dla niemowlaka.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

Źródła:

  1. Szajewska H., Socha P., Horovath A. i wsp. (2021) Zasady Żywienia Zdrowych Niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Przegląd Pediatryczny 50: 1-19, dostęp: https://przegladpediatryczny.pl/files/4337.pdf.
  2. Horovath A., Rachtan-Janicka J., Rybak A. i wsp. Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, dostęp: https://1000dni.pl/wp-content/uploads/2023/01/poradnik-zywienia-niemowlat-1341.pdf.
  3. MedlinePlus (2023) Diarrhea in infants, National Library of Medicine, dostęp: https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000691.htm.
  4. American Academy of Pediatrics Diarrhea. Care Advice, dostęp: https://www.healthychildren.org/English/tips-tools/symptom-checker/Pages/symptomviewer.aspx?symptom=Diarrhea.
  5. Nemeth V., Pfeghaar N. (2022) Diarrhea, National Library of Medicine, StatPearls, dostęp: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448082/.

Oceń ten artykuł: