Rozszerzanie diety niemowlęcia

3 min
Obiadki w sloiczkach po 4 miesiacu

Rozszerzenie diety jest ważnym etapem w życiu każdego malucha, ponieważ dziecko odkrywa bogactwo smaków. Dowiedz się więcej o rozszerzaniu diety!

Obiadki w sloiczkach po 4 miesiacu
Obiadki w sloiczkach po 4 miesiacu

Żywienie niemowląt ma niebagatelny wpływ na ich rozwój. Dlatego wprowadzanie nowych pokarmów powinno odbywać się według aktualnego schematu żywienia ustalonego przez ekspertów. Dzięki temu rodzice, żywiąc maluszka, mają szansę wpływać na jego zdrowie teraz i w przyszłości.

Co można podawać dziecku po 4 miesiącu życia

Rozszerzanie diety powinno nastąpić nie wcześniej niż po ukończeniu 17. tygodnia i nie później niż w 26. tygodniu życia niemowlęcia. W tym okresie większość niemowląt jest już gotowa na przyjmowanie pokarmów innych niż mleko.

Zbyt wczesne wprowadzenie nowych produktów może zniechęcić niemowlę do wypijania mleka mamy, które powinno być wyłącznym pokarmem przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Mleko kobiece zawiera m.in przeciwciała niezbędne do stymulowania układu odpornościowego niemowlaka.

Zbyt wczesne wprowadzenie posiłków uzupełniających do diety dziecka może zwiększyć ryzyko alergii. Natomiast opóźnianie wprowadzania nowych produktów do menu maluszka może spowodować niedobory w diecie, co w konsekwencji zaburzy prawidłowy rozwój. Mimo iż mleko mamy wciąż stanowi podstawę diety, po 6. miesiącu życia niemowlęcia nie jest ono w stanie dostarczyć niektórych niezbędnych składników i staje się niewystarczającym pokarmem. Ponadto rośnie zapotrzebowanie niemowlaka na energię i inne składniki odżywcze, które należy zaspokoić, wprowadzając posiłki uzupełniające.

Rosnące zapotrzebowanie na energię

rosnace-zapotrzebowanie-energia.png

Co może jeść 6-miesięczne dziecko? Pierwsze kroki w rozszerzaniu diety

Każde dziecko jest inne i w odmienny sposób będzie sygnalizowało gotowość na nowe smakowe wyzwania. Obserwuj czy Twój maluszek sięga po jedzenie, wkłada do buzi różne przedmioty lub ssie paluszki – to mogą być sygnały świadczące o gotowości dziecka na rozszerzanie diety. Najlepiej jednak, żebyś o wprowadzaniu nowych pokarmów do diety dziecka skonsultowała się z lekarzem.

Do rozszerzania diety warto podejść ze spokojem i dużą dozą cierpliwości. Nauka pierwszych smaków może zająć dziecku trochę czasu. Nie wszystkie pociechy od razu akceptują produkty wprowadzane do ich codziennego jadłospisu. Niekiedy potrzeba kilku prób podania nowego produkt, zanim dziecko przyzwyczai się do nowego smaku

ABC rozszerzania diety niemowlęcia

W oparciu o najważniejsze zasady rozszerzania diety możesz wypracować wspólną dla Ciebie i maluszka metodę, która pozwoli czerpać korzyści z wprowadzanych posiłków i jednocześnie będzie akceptowalna przez dziecko. Wzbogacanie diety w nowe produkty uczy maluszka jedzenia łyżeczką, akceptacji pierwszych smaków i konsystencji oraz regularności jedzenia. To inwestycja w kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych Twojego dziecka.

Pamiętajmy!

To rodzic decyduje co i kiedy zje dziecko, ale to maluszek decyduje czy posiłek zje i ile.

Jak rozszerzać dietę niemowlęcia – krok po kroku

rozszerzona-dieta-brokuly.png

Zacznij od warzyw

Smak warzyw jest mniej akceptowany przez dziecko niż słodki smak owoców. Owoce warto wprowadzić dopiero po 2 tygodniach od podania maluszkowi pierwszego warzywa. Wprowadzanie nowości rozpocznij od kilku łyżeczek, tyle wystarczy, aby zapoznać niemowlę z  nowym smakiem. Nowe smaki wprowadzaj pojedynczo i obserwuj reakcję dziecka. To mleko nadal jest podstawą diety.

Na początku możesz wybrać puree z marchewki, brokuła, kalafiora, czy zielonego groszku. Posiłki możesz podawać łyżeczką między karmieniami. Nie martw się, gdy maluszek zjada niewielkie ilości produktu. Dopiero przyzwyczaja się do nowego smaku i konsystencji.

banan

Czas na owoce

Niemowlę, które poznało i zaakceptowało już smak warzyw, jest gotowe na rozpoczęcie przygody z pysznymi owocami. 
Na pewno z radością będzie chciało spróbować jabłko, gruszkę czy banana – to za sprawą wrodzonej preferencji do smaku słodkiego.

zboza

Wprowadzamy zboża na pierwsze śniadania

Po wprowadzeniu pierwszych warzyw i owoców zacznij zapoznawać dziecko ze zbożami. 
To pozwoli mu uczyć się nowych konsystencji. Kaszki BoboVita możesz podawać np. jako zbilansowane śniadanie. Równocześnie poszerzaj asortyment warzyw i owoców o kolejne propozycje.

Sól w diecie niemowlęcia

Proste smaki są najlepsze. Nie dosalaj i nie dosładzaj posiłków dla maluszka. Te ze słoiczków nie zawierają żadnych dodatków smakowych i również dzięki temu są odpowiednie dla dziecka. Od początku staraj się kształtować u dziecka odpowiednie nawyki żywieniowe.

Co powinno pić niemowlę?

W czasie rozszerzania diety pamiętaj o dopajaniu maluszka.  Najlepsza dla niemowląt jest woda źródlana lub niskozmineralizowana.

Banner-Big (1).png

Przykładowe menu dla niemowlęcia

Sprawdź porady żywieniowe i przykładowe jadłospisy dostosowane do wieku dziecka.

Co? Kiedy? Jak? Sprawdź!

Oceń ten artykuł: