Dobra wiadomość: wraz z rozwojem dziecka wzrasta ilość stałych pokarmów, które możesz mu podawać. Niektórych produktów wciąż lepiej unikać.
Co znajdziesz w tym artykule:
Na tym etapie żywienia w jadłospisie malucha nie powinno być miejsca na:
- Sól i słone potrawy
Nadmiar soli ma niekorzystny wpływ na zdrowie i może wpływać negatywnie na rozwój preferencji smakowych, dlatego nie dosalaj posiłków dla maluszka. Proste smaki są dla niego najlepsze!
Dodawanie soli do posiłków jest częstym błędem, gdyż aż 30% niemowląt otrzymuje posiłki dosalane [1].
Obiadki i zupki w słoiczkach BoboVita nie zawierają żadnych dodatków smakowych ani soli* i również dzięki temu są odpowiednie dla dziecka.
- Słodzone napoje i przekąski
Według zaleceń ekspertów w diecie niemowlęcia należy unikać dodatku cukru, którego nadmiar zwiększa ryzyko próchnicy i kształtowania się nieprawidłowych preferencji smakowych. Cukier to składnik pożywienia, który nie powinien być nadużywany w żadnej diecie, także dorosłych.
- Miód
Miodu nie należy wprowadzać do diety dziecka przed ukończeniem 12. miesiąca życia. Miód może zawierać przetrwalniki bakterii Clostridium botulinum, które powodują chorobę zwaną botulizmem dziecięcym.
- Sery pleśniowe i sery niepasteryzowane
Produkty mleczne takie jak sery pleśniowe (brie, camembert), czy sery typu feta, przygotowywane z niepasteryzowanego mleka, mogą być źródłem groźnej dla zdrowia dzieci i kobiet w ciąży bakterii Listeria monocytogenes.
- Owoce morza i surowe ryby
Surowe ryby i owoce morza (sushi, ostrygi), które mogą być źródłem groźnych bakterii chorobotwórczych lub pasożytów.
- Surowe lub niedogotowa jaja
Surowe lub niedogotowane jaja mogą być powodem zakażenia bakterią Salmonella.
- Napoje inne niż woda i mleko mamy (m.in kawa i herbata)
Najlepszym napojem dla dzieci i dorosłych jest woda. U niemowląt wyłącznym pokarmem przez pierwsze 6 miesięcy życia powinno być mleko mamy (nie ma konieczności dopajania maluszka). W trakcie rozszerzania diety możesz zacząć podawać dziecku wodę. Dla niemowląt najlepsza jest woda źródlana lub naturalna woda mineralna -niskozmineralizowana, niskosodowa, niskosiarczanowa . Przyzwyczajenie go do picia wody zamiast soków i słodkich napojów pozwoli na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.
[1] Weker H, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2017 (raport z badania: Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5 do 36 miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016) przeprowadzone we współpracy z Fundacją Nutricia).
* Wyjątek stanowi 1 produkt gdzie zawartość soli wynika z dodatku sera