Woda czy herbatka - co podawać niemowlakowi do picia?

3 min
Mama podaje dziecku wode z butelki

W pierwszym półroczu życia dziecka mleko mamy zaspokaja głód i pragnienie maluszka. Jeśli niemowlę jest karmione wyłącznie piersią w tym okresie nie ma potrzeby dodatkowo go poić. Jeśli rozszerzasz dziecka dietę włącz do jego jadłospisu odpowiednie płyny. Pamiętaj, że najlepszym sposobem gaszenia pragnienia niemowląt i małych dzieci jest podawanie wody.

Mama podaje dziecku wode z butelki
Mama podaje dziecku wode z butelki

Kiedy dopajać niemowlę?

U niemowląt karmionych piersią wodę wprowadza się w momencie rozszerzania diety, czyli nie wcześniej niż w 17. i nie później niż w 26. tygodniu życia. Maluszkom do 3 roku życia należy podawać wody mineralne niskozmineralizowane (< 500 mg/ 1 litr rozpuszczonych składników), niskosodowe (<20 mg jonów sodu/ 1litr) i niskosiarczanowe (<20 mg / 1litr).

Ile płynów potrzebują niemowlęta i małe dzieci?

Zapotrzebowanie na płyny u niemowląt i małych dzieci jest duże, a w przeliczeniu na kilogram masy ciała, nawet 4 razy wyższe niż u osób dorosłych. Dziecko po pierwszym półroczu życia potrzebuje około 800 ml płynów na dobę. Zapotrzebowanie starszych dzieci, między 1. a 3. rokiem życia wynosi około 1300 ml płynów na dobę.
Niedostateczne spożycie wody przez maluszka jest niebezpieczne i może skutkować odwodnieniem, które objawia się:

  • zmęczeniem, rozdrażnieniem i sennością,
  • zmniejszoną ilością oddawanego moczu,
  • suchością i wiotkością skóry dziecka.

Herbatka ziołowa, owocowa, soczek – czy są odpowiednie dla niemowląt?

Gama herbatek dla niemowląt dostępnych w sklepach jest ogromna. Od koperkowych, stosowanych zwyczajowo na dolegliwości trawienne, przez rumiankową na owocowych skończywszy. Herbatki są popularne wśród najmłodszych, jednak to woda jest płynem polecanym w codziennej diecie niemowlęcia i małego dziecka.

Soki – mogą pojawić się w menu maluszka, ale w ograniczonych ilościach. W schemacie żywienia niemowląt jest informacja o ilości soków , jaką może dziennie wypić maluszek – to maksymalnie 150 ml soku owocowego, pasteryzowanego liczonego razem z porcją owoców. Soki mogą być źródłem np. witaminy C. Ograniczenie ilości soków jest związane z tym, że zawierają także cukry proste, których zbyt duże spożycie może prowadzić do rozwoju nadmiernej masy ciała oraz sprzyjać powstawaniu próchnicy.

Dlaczego woda to najlepszy wybór?

Woda nie zawiera kalorii, cukrów i sztucznych dodatków, dlatego jest idealnym napojem nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców. Pamiętaj, że Ty jako rodzic czy opiekun jesteś wzorem do naśladowania dla swojej pociechy. Dokonując właściwych wyborów żywieniowych już na wczesnym etapie życia maluszka kształtujesz jego właściwe nawyki żywieniowe. Dbając o dobór posiłków w menu niemowlęcia oraz jakość wprowadzanych produktów, z taką samą starannością wybieraj płyny, które mu podajesz.

Jak podawać dziecku płyny?

Płyny podawaj zawsze, gdy dziecko stabilnie siedzi. Jeśli dopajasz maluszka w pierwszym półroczu życia to podawaj mu wodę za pomocą odpowiedniej łyżeczki, cztero- czy pięciomiesięczne dziecko powinno już poradzić sobie z taką formą pobierania napoju. W kolejnym miesiącach, zanim malec ukończy roczek możesz rozpocząć naukę picia z otwartego kubka.

Oceń ten artykuł: