BoboVita-7-8-Miesiecy.png

Artykuły i porady (7-8 miesiąc)

7. i 8. miesiąc życia dziecka to okres, w którym większość maluchów ma za sobą pierwsze doświadczenia związane z rozszerzaniem diety. Nadal jednak sporo wyzwań żywieniowych przed nimi, dlatego też komponowanie menu dziecka po 7. miesiącu życia nadal pozostaje ważnym zadaniem każdego rodzica. Sprawdź, ile je 7-miesięczne dziecko i w jaki sposób komponować zdrowe posiłki.

Artykuły i porady (7-8 miesiąc)

  • Jaka zupa dla niemowlaka? Pomysły, inspiracje

    Zupa jest jednym z głównych rodzajów posiłków uzupełniających podawanych niemowlakom. Przyczyniają się do tego łatwość dostosowania konsystencji do umiejętności malucha w pierwszym roku życia i duża elastyczność w doborze składników oraz ich proporcji. Zupka może być wartościowym posiłkiem dostarczającym wielu kluczowych składników odżywczych, jeśli jej skład jest odpowiednio skomponowany do wieku dziecka Urozmaicenie jadłospisu jest bardzo ważnym elementem zdrowej diety. Poznaj nasze pomysły na różnorodne zupy dla niemowlaka, dostosowane do etapu jego życia.

  • Czy płatki owsiane są dobre dla niemowlaka?

    Płatki owsiane są wartościowym produktem zbożowym, który w odpowiedniej formie może znaleźć się w jadłospisie dziecka już w pierwszych miesiącach rozszerzania diety. Na początku najlepiej podawać je w postaci kaszki o gładkiej konsystencji oraz prostym składzie. Dopiero z czasem zaleca się urozmaicać owsianki pod kątem tekstury i różnorodności dodawanych do niej składników.

  • Acerola – jedno ze źródeł witaminy C w żywności dla niemowląt i małych dzieci

    Acerola jest uprawianym przede wszystkim w Ameryce Południowej owocem, który ze względu na bardzo wysoką zawartość witaminy C zaliczany jest do kategorii zwanej superfoods. Acerola charakteryzuje się 30-krotnie wyższą zawartością tej substancji niż cytryna. Ze względu na naturalne bogactwo witaminy C, acerola jest z powodzeniem wykorzystywana jako składnik produktów wspierających funkcjonowanie układu odpornościowego. W odpowiedniej formie może być spożywana przez dzieci, w tym niemowlęta, które zaczęły już spożywać żywność uzupełniającą.

  • Jogurt naturalny dla niemowlaka – z czym i jaki wybrać?

    Jogurt naturalny jest produktem, który często poleca się włączyć do diety niemowlaka jako pierwszy przy rozszerzaniu diety o nabiał. Ze względu na to, że w procesie produkcji podlega fermentacji, jego trawienie jest łatwiejsze dla dojrzewającego przewodu pokarmowego dziecka w porównaniu do mleka krowiego. Przy włączaniu żywności do jadłospisu niemowlaka należy jednak mieć na uwadze, że żaden z produktów mlecznych, w tym jogurt, nie powinien w 1. roku życia zanadto wypierać z diety dziecka mleka mamy lub mleka następnego.

  • Herbatka z kopru włoskiego dla niemowląt - czy to na pewno najlepszy sposób na kolki?

    Herbatka z kopru włoskiego to znane od lat remedium wykorzystywane w celu łagodzenia dolegliwości trawiennych. Często można natknąć się na informacje o jej zastosowaniu w zwalczaniu kolki niemowlęcej, a także w stymulowaniu laktacji u karmiącej mamy. W świetle dostępnych aktualnie badań naukowych, podawanie herbatki z kopru włoskiego niemowlętom i małym dzieciom jest jednak niewskazane. Z artykułu dowiesz się więcej o tym, jakie działanie wykazują nasiona kopru włoskiego wykorzystywane do przyrządzania naparu i dlaczego lepiej być ostrożnym przy jego stosowaniu, szczególnie u niemowląt i małych dzieci.

  • Dieta sensoryczna – na czym polega?

    Słysząc o diecie prawdopodobnie twoje skojarzenia kierują się w stronę jedzenia, a konkretnie sposobu żywienia – najczęściej takiego, w którym postępujemy zgodnie z określonymi zasadami, by osiągnąć pożądany cel związany ze zdrowiem czy sylwetką. Mówiąc o diecie sensorycznej mamy natomiast na myśli indywidualnie dopasowaną strategię, której celem jest zapewnienie odpowiedniej stymulacji bodźcami i optymalnego poziomu pobudzenia nerwowego. Jak może wyglądać dieta sensoryczna u dziecka i co daje jej wprowadzenie?

  • Jabłko dla niemowlaka - od kiedy i ile podawać?

    Jabłko to jeden z klasycznych produktów wykorzystywanych przy rozszerzaniu diety niemowlaka o pierwsze owoce. W odpowiedniej formie i w niewielkiej ilości może być oferowane dziecku już w 5-6 miesiącu życia. W jakiej postaci najlepiej podawać pierwsze jabłko dla niemowlaka? Jak wybrać odpowiedni produkt z tym owocem dla malucha i jak go przygotować? Sprawdź!

  • Batat dla niemowlaka – kiedy podawać?

    Łagodne w smaku, lekko słodkie warzywa często są łatwo akceptowane przez niemowlęta. Choć klasyczny wybór w pierwszych tygodniach podawania dziecku żywności uzupełniającej stanowią przede wszystkim uprawiane w Polsce warzywa, takie jak marchew czy dynia, warto zwrócić uwagę również na inne rodzaje bulw. Batat to jedno z importowanych warzyw, których korzenie po ugotowaniu są łatwostrawne, a jednocześnie sycące i nieco słodkie. Stanowi świetny dodatek do diety niemowlaka już w pierwszych miesiącach rozszerzania jego jadłospisu.

  • Pomidor dla niemowlaka – kiedy i w jakiej postaci najlepiej go wprowadzić?

    Pomidor jest produktem, który dzieci bardzo często wskazują jako ulubione warzywo. Wiele dań mających go w składzie cieszy się dużym powodzeniem wśród najmłodszych i jest chętnie zjadanych nawet przez niejadki. W odpowiedniej postaci możemy to warzywo wykorzystywać w jadłospisie malucha już w pierwszym roku życia. Kiedy najlepiej rozszerzyć dietę niemowlaka o pomidora i w jakiej formie go podawać?

  • Cukinia dla niemowlaka – od kiedy, jak podawać?

    Cukinię możemy wprowadzić do diety niemowlaka już na samym początku rozszerzania jego jadłospisu. To delikatne, łagodne w smaku warzywo sprawdzi się jako jedno z pierwszych jednoskładnikowych puree dla dziecka, a następnie urozmaicenie podawanych dań – różnorodnych zupek i obiadków. Od kiedy cukinię warto podawać niemowlakowi i w jakiej postaci dziecko może ją jeść w pierwszym roku życia? Sprawdź!

Książka kucharska

Książka kucharska karmiącej mamy

Sprawdź, jakie składniki odżywcze i witaminy są ważne w diecie młodej mamy.

Sprawdź >>
Zboza-Czy-wiesz-ze.png

Czy wiesz że...

Wszystkie surowce w posiłkach BoboVita spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa, aby w pełni odpowiadać na szczególne potrzeby żywieniowe wrażliwego organizmu dziecka w pierwszych latach życia. porady i produkty wysokiej jakości.

Sprawdź nas!

Zapytaj doradcę BoboVita

Masz pytania dotyczące żywienia i rozwoju Twojego dziecka lub produktów BoboVita? Porozmawiaj z naszymi doradcami.

Zapytaj doradcę BoboVita

Rozszerzanie diety dziecka

Dziecko w wieku 7-8 miesięcy nadal pozostaje na etapie rozszerzania diety. Jego jadłospis jest jednak znacznie bogatszy, ponieważ uwzględnia wiele różnorodnych produktów spożywczych. Posiłki dla 7-miesięcznego dziecka mogą bazować już nie tylko na warzywach i owocach, ale również rybach, mięsie. Chcesz dowiedzieć się, jak powinno wyglądać żywienie 7-miesięcznego dziecka – zgodnie z zaleceniami specjalistów? Zastanawiasz się, jakich pokarmów należy bezwzględnie unikać, a jakie są niezbędne? Zaleca się korzystać ze schematu żywienia niemowląt, który ułatwia prawidłowe komponowanie diety malucha. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dziecko – wraz z posiłkami – otrzymuje wszystkie składniki odżywcze niezbędne do jego prawidłowego rozwoju. Pamiętaj! Im bardziej różnorodny będzie jadłospis w okresie rozszerzania diety, tym dziecko chętniej będzie spożywać pokarmy w przyszłości. Nawyki żywieniowe wypracowane we wczesnym dzieciństwie wpływają na preferencje żywieniowe w przyszłości.