Herbatka z kopru włoskiego to znane od lat remedium wykorzystywane w celu łagodzenia dolegliwości trawiennych. Często można natknąć się na informacje o jej zastosowaniu w zwalczaniu kolki niemowlęcej, a także w stymulowaniu laktacji u karmiącej mamy. W świetle dostępnych aktualnie badań naukowych, podawanie herbatki z kopru włoskiego niemowlętom i małym dzieciom jest jednak niewskazane. Z artykułu dowiesz się więcej o tym, jakie działanie wykazują nasiona kopru włoskiego wykorzystywane do przyrządzania naparu i dlaczego lepiej być ostrożnym przy jego stosowaniu, szczególnie u niemowląt i małych dzieci.
Słysząc o diecie prawdopodobnie twoje skojarzenia kierują się w stronę jedzenia, a konkretnie sposobu żywienia – najczęściej takiego, w którym postępujemy zgodnie z określonymi zasadami, by osiągnąć pożądany cel związany ze zdrowiem czy sylwetką. Mówiąc o diecie sensorycznej mamy natomiast na myśli indywidualnie dopasowaną strategię, której celem jest zapewnienie odpowiedniej stymulacji bodźcami i optymalnego poziomu pobudzenia nerwowego. Jak może wyglądać dieta sensoryczna u dziecka i co daje jej wprowadzenie?
Jabłko to jeden z klasycznych produktów wykorzystywanych przy rozszerzaniu diety niemowlaka o pierwsze owoce. W odpowiedniej formie i w niewielkiej ilości może być oferowane dziecku już w 5-6 miesiącu życia. W jakiej postaci najlepiej podawać pierwsze jabłko dla niemowlaka? Jak wybrać odpowiedni produkt z tym owocem dla malucha i jak go przygotować? Sprawdź!
Łagodne w smaku, lekko słodkie warzywa często są łatwo akceptowane przez niemowlęta. Choć klasyczny wybór w pierwszych tygodniach podawania dziecku żywności uzupełniającej stanowią przede wszystkim uprawiane w Polsce warzywa, takie jak marchew czy dynia, warto zwrócić uwagę również na inne rodzaje bulw. Batat to jedno z importowanych warzyw, których korzenie po ugotowaniu są łatwostrawne, a jednocześnie sycące i nieco słodkie. Stanowi świetny dodatek do diety niemowlaka już w pierwszych miesiącach rozszerzania jego jadłospisu.
Pomidor jest produktem, który dzieci bardzo często wskazują jako ulubione warzywo. Wiele dań mających go w składzie cieszy się dużym powodzeniem wśród najmłodszych i jest chętnie zjadanych nawet przez niejadki. W odpowiedniej postaci możemy to warzywo wykorzystywać w jadłospisie malucha już w pierwszym roku życia. Kiedy najlepiej rozszerzyć dietę niemowlaka o pomidora i w jakiej formie go podawać?
Cukinię możemy wprowadzić do diety niemowlaka już na samym początku rozszerzania jego jadłospisu. To delikatne, łagodne w smaku warzywo sprawdzi się jako jedno z pierwszych jednoskładnikowych puree dla dziecka, a następnie urozmaicenie podawanych dań – różnorodnych zupek i obiadków. Od kiedy cukinię warto podawać niemowlakowi i w jakiej postaci dziecko może ją jeść w pierwszym roku życia? Sprawdź!
W przeliczeniu na kilogram masy ciała, zapotrzebowanie niemowlaka na wodę jest 4-krotnie większe niż osoby dorosłej. W pierwszym półroczu życia maluch otrzymuje wystarczającą ilość płynów wraz z pokarmem kobiecym lub mlekiem modyfikowanym. Później przychodzi czas, by nauczyć niemowlę pić wodę. W poniższym artykule opisujemy, jak krok po kroku wprowadzić ten płyn do diety dziecka.
Jogurt naturalny jest produktem, który często poleca się włączyć do diety niemowlaka jako pierwszy przy rozszerzaniu diety o nabiał. Ze względu na to, że w procesie produkcji podlega fermentacji, jego trawienie jest łatwiejsze dla dojrzewającego przewodu pokarmowego dziecka w porównaniu do mleka krowiego. Przy włączaniu żywności do jadłospisu niemowlaka należy jednak mieć na uwadze, że żaden z produktów mlecznych, w tym jogurt, nie powinien w 1. roku życia zanadto wypierać z diety dziecka mleka mamy lub mleka następnego.
Płatki owsiane są wartościowym produktem zbożowym, który w odpowiedniej formie może znaleźć się w jadłospisie dziecka już w pierwszych miesiącach rozszerzania diety. Na początku najlepiej podawać je w postaci kaszki o gładkiej konsystencji oraz prostym składzie. Dopiero z czasem zaleca się urozmaicać owsianki pod kątem tekstury i różnorodności dodawanych do niej składników.
Podawanie niemowlakowi warzyw i owoców o różnorodnych kolorach pozwala urozmaicić jego jadłospis, a także zaciekawić malucha nowymi pokarmami. Burak wyróżnia się intensywną, przykuwającą oczy barwą, a przy tym jest lekkostrawny i miękki po ugotowaniu. Bardzo dobrze sprawdza się jako składnik puree lub do jedzenia przez dziecko w kawałkach. Od którego miesiąca możemy podawać niemowlakowi buraka i w jakiej postaci warto przygotowywać to warzywo dla malucha w 1. roku życia? Sprawdź!
Sprawdź, jakie składniki odżywcze i witaminy są ważne w diecie młodej mamy.
Sprawdź >>