Kaszka manna dla niemowlęcia – od kiedy i jak podawać?

4 min
Kaszka Porcja Zboz mleczna manna brzoskwinia-banan

Produkty zbożowe możesz zacząć wprowadzać do diety zaraz po tym, gdy Twój maluch pozna i zaakceptuje smak pierwszych warzyw i owoców. Zboża, w tym kaszki, pozwalają niemowlęciu odkrywać nowe konsystencje, a także pomagają uzupełniać coraz większe zapotrzebowanie młodego organizmu na energię oraz dostarczyć cenne składniki odżywcze, takie jak witaminy oraz składniki mineralne ważne dla prawidłowego rozwoju.

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Czym jest kaszka manna i jak powstaje?
Kaszka Porcja Zboz mleczna manna brzoskwinia-banan
Kaszka Porcja Zboz mleczna manna brzoskwinia-banan

Czym jest kaszka manna i jak powstaje?

Kaszka manna jest produktem zbożowym otrzymywanym z ziaren pszenicy. To jedno z pierwszych posiłków zbożowych, jaki pojawia się w jadłospisie niemowlęcia podczas rozszerzania diety. Zboża, na bazie, których produkowane są kaszki BoboVita, rosną na wyselekcjonowanych polach – od momentu siewu aż po żniwa proces jest poddawany ścisłym kontrolom . Gdy zboża trafią do fabryki, sprawdzane są warunki ich przechowywania, przemiału oraz transportu – dopiero po tej kontroli są wykorzystywane w produkcji kaszek.

Czy wiesz, że…

zboża BoboVita spełniają 800 razy bardziej surowe normy jakości i bezpieczeństwa niż zboża przeznaczone dla dorosłych?* Skład kaszek jest zgodny z wymaganiami prawa – zarówno krajowego, jak i Unii Europejskiej – dla kategorii żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci. To ważne, ponieważ w czasie 1000 pierwszych dni życia organizm maluszka intensywnie się rozwija i dojrzewa, a co za tym idzie – jest wyjątkowo wrażliwy na zanieczyszczenia potencjalnie znajdujące się w żywności[1].

* Dotyczy norm dla pestycydów.

Kiedy wprowadzić kaszkę mannę do diety dziecka?

Kasza manna zawiera gluten, tj. mieszaninę białek roślinnych, które należy wprowadzać do diety dziecka jeszcze w 1. roku życia. Dziś wiadomo, że odwlekanie momentu wprowadzania glutenu nie zmniejsza ryzyka rozwoju alergii pokarmowej czy celiakii. Zgodnie z rekomendacjami ekspertów małe ilości glutenu należy wprowadzać do diety dzieci w tym samym czasie, co inne pokarmy uzupełniające – od ukończenia 4. miesiąca do ukończenia 12. miesiąca życia, przy jednoczesnej obserwacji reakcji dziecka na nowy produkt[2]. Zasada ta obowiązuje zarówno wśród niemowląt karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Na początku zacznij od paru łyżeczek kaszki.

Dlaczego kaszka manna jest ważna w diecie dziecka?

Pokarmy bogate w skrobię, w tym kaszki zbożowe, zapewniają energię i składniki odżywcze potrzebne dziecku do rozwoju. Dlatego kaszki stanowią doskonały lekkostrawny posiłek – to zastrzyk energii dla maluszka na kolejne godziny zabawy.

Jaką kaszkę mannę wybrać na dziecka?

Kaszki przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci to wsparcie w żywieniu najmłodszych. Zawierają pełen wachlarz składników odżywczych – węglowodanów, białka, tłuszczu oraz witamin i składników mineralnych – których ilość dopasowana jest do potrzeb żywieniowych najmłodszych na różnych etapach rozwoju.. Dokładnie badamy czy surowce spełniają rygorystyczne normy dla żywności dla niemowląt i małych dzieci pod względem pozostałości pestycydów, metali szkodliwych dla zdrowia, azotanów i azotynów oraz innych zanieczyszczeń w ilościach szkodliwych dla dziecka Pamiętaj, aby zwracać uwagę na wskazanie wieku na opakowaniu, które informuje o tym, czy skład i konsystencja kaszki są dostosowane do etapu rozwoju i potrzeb Twojego maluszka.

Czy wiesz, że…

kaszki BoboVita są dostępne w wariantach bezmlecznych oraz mlecznych (stanowiących odpowiednią kompozycję mleka modyfikowanego, zbóż i owoców)? Dzięki nim rodzice mają pewność, że wybierają to, co dobre dla maluszka!

Szeroka gama kaszek mann BoboVita to m.in.:

W ofercie są także kaszki manny z serii BoboVita PORCJA ZBÓŻ bez dodatku cukru:

Sekcja pytań i odpowiedzi:

Czy kasza manna jest zdrowa dla dzieci?

Sięgając po kaszkę mannę przeznaczoną dla niemowląt i małych dzieci, rodzice mogą mieć pewność, że odpowiadają na potrzeby żywieniowe młodego organizmu. Porcja takiej kaszki w wersji mlecznej stanowi dla niemowlęcia pełnowartościowy posiłek, dostarczający mu odpowiednią ilość węglowodanów, tłuszczu, białka oraz witamin i składników mineralnych niezbędnych dla prawidłowego rozwoju.

Jak zrobić kaszę manną dla dziecka?

Kaszki przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci są proste w przygotowaniu i nie wymagają gotowania. Sposób, w jaki powinno się je przyrządzić, jest zawsze opisany na opakowaniu – należy odmierzyć odpowiednią ilość produktu i przygotować go z ciepłą wodą (w przypadku kaszki mlecznej) lub z mlekiem mamy czy mlekiem modyfikowanym (w przypadku kaszki bezmlecznej).

Czy kasza manna powoduje zaparcia u niemowląt?

Przyczyną zaparć u dziecka najczęściej są błędy żywieniowe – zbyt mała ilość płynów w diecie dziecka czy zbyt dużo produktów o właściwościach zapierających. Jeśli zaparcia występują po podaniu kaszki manny, warto sprawdzić, czy została ona właściwie przygotowana. Zdarza się, że posiłek przygotowany niezgodnie z rekomendacją producenta (np. gdy jest zbyt gęsty) może przyczyniać się do powstania zaparć u dziecka.

[1] „Raport: bezpieczeństwo żywności a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci”. Pod redakcją: prof. dr hab. n. med. Piotra Sochy oraz dr hab. inż. Anny Harton, 2022 RAPORT Bezpieczeństwo żywności, a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci (1000dni.pl). Dokument ten stanowi kompendium wiedzy na temat wpływu bezpieczeństwa żywności na stan zdrowia dziecka teraz i w przyszłości.

[2] Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne/Pediatria 2021, T. 18.

Oceń ten artykuł: