Rozszerzanie diety: jak i kiedy podawać dziecku jedzenie?

4 min
Jablka i marchewka w sloikach po 4 miesiacu

Rozszerzanie diety dziecka powinno przebiegać zgodnie z obowiązującym schematem żywienia niemowląt. Oznacza to, że już po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia można zacząć podawać dziecku jeden posiłek dziennie w formie gładkiego puree. Jednak wielu rodziców zastanawia się, jak i kiedy podawać dziecku jedzenie, by uniknąć popularnych błędów i zaspokoić potrzeby swojego malucha.

Jablka i marchewka w sloikach po 4 miesiacu
Jablka i marchewka w sloikach po 4 miesiacu

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje, aby dążyć do wyłącznego karmienia piersią przez 6. pierwszych miesięcy życia dziecka. Niemniej jednak według obowiązującego Schematu żywienia niemowląt po ukończeniu  4. miesiąca życia dziecka można już rozpocząć proces rozszerzania diety. Podyktowane jest to m.in. zmieniającymi się potrzebami niemowlęcia, a także nabywaniem przez niego nowych umiejętności.

5-6-miesięczne zwykle dziecko potrafi już:

  • rozdrabniać pokarmy za pomocą języka,
  • mieć rozwinięty silny odruch ssania,
  • wypychać jedzenie z ust za pomocą języka (jest to tymczasowa reakcja),
  • otwierać usta przy zbliżaniu łyżeczki.

Wybierz odpowiedni posiłek dla swojego malucha

Jeśli Twoje dziecko ma 5-6 miesięcy, to jest to dobry czas na rozpoczęcie przygody z rozszerzaniem diety dziecka. Przy czym warto pamiętać, że podstawą karmienia nadal powinno być mleko matki. Według schematu żywienia niemowlęciu należy podawać 5. posiłków dziennie, z czego 4. powinny być posiłkami mlecznymi (150-160 ml) i 1. w formie gładkiego puree.

Rozszerzanie diety dziecka warto  rozpocząć od warzyw. Na początek najlepsze będą jednoskładnikowe produkty dla niemowląt z marchewką, z brokułami, czy z pasternakiem. Następnie po 2 tygodniach, można podać produkty z owocami, np. z jabłkiem, z bananem. Dobrym wyborem na początek rozszerzania diety dziecka są również produkty z serii BoboVita BIO: brokuły z batatami czy marchewka z kalafiorkiem.

Po wprowadzeniu do diety dziecka warzyw i owoców możesz zacząć podawać mu kolejne produkty: zboża, a następnie posiłki z mięsem. Dobrym sposobem na rozszerzenie diety dziecka o zbożaKaszki PORCJA ZBÓŻ bez dodatku cukru po 4. miesiącu życia.
 

Przy czym warto pamiętać o kilku ważnych zasadach rozszerzania diety:

  • każdy nowy produkt należy wprowadzać do diety dziecka stopniowo, pojedynczo i w niewielkich ilościach, stale obserwując jego reakcję,
  • nie należy wprowadzać kilku produktów jednocześnie do diety dziecka.                                     

Jak często karmić dziecko?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak często karmić dziecko. Przy rozszerzaniu diety początkowo należy podawać dziecku kilka łyżeczek posiłku w formie gładkiego puree. Warto jednak pamiętać o tym, żeby utrzymywać 3-4-godzinne przerwy pomiędzy posiłkami.

Jak podawać dziecku dania ze słoiczka?

Przed podaniem dziecku dania ze słoiczka warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, mianowicie:

  • Pokarm należy dokładnie podgrzać w kąpieli wodnej, następnie ostudzić i dopiero wtedy można podać go dziecku.
  • Maluszki lubią, gdy jedzenie jest delikatnie ciepłe lub ma temperaturę pokojową.
  • Sprawdź, czy danie jest ciepłe w całej objętości. Uważaj, by dziecko nie poparzyło się – zamieszaj pokarm przed podaniem, wyrównując w ten sposób temperaturę.
  • Nie podgrzewaj ponownie tej samej porcji. Niezjedzoną porcję posiłku wyrzuć. Jedzenie, które miało wcześniej kontakt ze śliną dziecka może zawierać bakterie.
  • Obiady w słoiczkach dla niemowląt należy podgrzewać, wstawiając je w słoiczku do gorącej wody (tzw. kąpiel wodna).
  • Czystą plastikową (nie metalową) łyżeczką dokładnie zamieszaj zawartość słoiczka i nałóż porcję jedzenia do czystej miseczki.
  • Słoiczek po otwarciu można przechowywać w lodówce do 48 godzin (o ile dziecko nie jadło bezpośrednio ze słoiczka!) (nie można  go zamrażać).

Pamiętaj! Nigdy nie podawaj dziecku produktów po dacie przydatności do spożycia wskazanej na opakowaniu.

Najczęstsze błędy w żywieniu dzieci

Wśród błędów w żywieniu dzieci można wymienić:

  • złą organizację posiłków, która przejawia się np. poprzez podawanie dziecku zbyt dużej liczby posiłków,
  • karmienia nocne,
  • zbyt słabe urozmaicenie diety, które polega na podawaniu dziecku ciągle tych samych produktów,
  • zbyt duża lub zbyt mała porcja posiłku w stosunku do wieku dziecka,
  • dosładzanie posiłków,
  • zbyt duża podaż soli.

Źródła:

  1. Szajek H. (red.), Żywienie dzieci zdrowych i chorych, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Kraków 2017.
  2. Weker H. (red.), Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Zakład Żywienia, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2012.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka

Oceń ten artykuł: