Wyzwania żywieniowe w okresie 0-4 miesięcy

2 min

Doradca ds. żywienia małych dzieci

Mama karmi dziecko na lace rumianku

Twój maluszek niedawno pojawił się na świecie. Chcesz mu dać miłość, opiekę i ochronę. Dbasz o niego, jak o największy skarb na świecie. Swoją troskę o zdrowie maleństwa okazywałaś jeszcze przed jego narodzinami. Już w ciąży większą wagę przykładałaś do tego co jesz i jak często, zrezygnowałaś zapewne z wielu produktów, które nie są wskazane dla przyszłych mam.

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Pierwsze cztery miesiące
  2. 2.Karmienie piersią
Mama karmi dziecko na lace rumianku
Mama karmi dziecko na lace rumianku

Pierwsze cztery miesiące

Teraz, jeśli karmisz piersią, nadal musisz o siebie dbać. Twoja odpowiednia dieta wciąż ma kluczowe znaczenie dla zdrowia dziecka.

Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki, które pomogą Ci dbać o Twoją dietę w tym szczególnym czasie.

  • Dużo pij! 2-2,5 litra płynów dziennie –wybieraj głównie wodę mineralną.
  • Jedz produkty dostarczające białko – chude mięso, ryby, jaja, mleko i przetwory mleczne.
  • Nie zapominaj o produktach, które dostarczają wapń. Pamiętaj, że teraz potrzebujesz go więcej niż zwykle. Wzmożone zapotrzebowanie pomogą pokryć np.  mleko (ok. 3 szklanki), lub żółty ser (2 plasterki), czy ok. 5 łyżek twarożku.
  • Owoce i warzywa są ważne w Twojej diecie, wybieraj te, które lubisz, ale pamiętaj o różnorodności.
  • Błonnik – dostarczą go produkty zbożowe, wybieraj pieczywo pełnoziarniste, gruboziarniste kasze, płatki zbożowe.
  • Nie przesadzaj z solą - dania doprawiaj ziołami. Zrezygnuj z potraw bardzo pikantnych.
  • Unikaj produktów przetworzonych.
  • Staraj się ograniczyć cukier w diecie.

Na koniec pamiętaj, że karmienie piersią nie oznacza, że musisz jeść za dwoje! Kobieta karmiąca potrzebuje ok 500 kilokalorii dziennie więcej w stosunku do okresu przed ciążą!

Karmienie piersią

Karmienie piersią jest naturalną czynnością, która jednak na początku może Cię trochę stresować. Nie martw się, niebawem dojdziesz do wprawy. Wszystkie „nowo upieczone mamy”, które zdecydowały się karmić piersią, mają chwile niepewności i zwątpienia.

Pamiętaj jednak, że Twoje mleko jest najlepszą rzeczą, którą możesz dać swojemu dziecku. Przekazujesz w nim np. przeciwciała chroniące malucha przed wieloma chorobami.

Ponadto karmienie piersią jest bardzo praktyczne! Mleko ma zawsze odpowiednią temperaturę, jest lekkostrawne, jego skład dostosowuje się do potrzeb dziecka, jest zawsze pod ręką, a do tego to najtańszy pokarm dla niemowlęcia!

Właśnie trwa 1000 pierwszych dni życia Twojego dziecka. To wyjątkowy czas o fundamentalnym znaczeniu dla zdrowia maluszka teraz i w przyszłości. W tym okresie kształtują się nawyki żywieniowe dziecka, które przetrwają także w dorosłym życiu. Zadbaj o właściwe żywienie dziecka już od pierwszych chwil.

Oceń ten artykuł: