Wyzwania rozwojowe w okresie pierwszych czterech miesięcy życia

5 min
Rodzice calujacy dziecko na dworze

Twój Maluszek wkroczył właśnie w bardzo ważny okres rozwoju. Na początku, zmęczony porodem i wyzwaniem, jakim jest przystosowanie się do otoczenia poza brzuszkiem mamy, zapoznawał się ze światem jako noworodek. Z każdym dniem jednak się zmieniał, coraz częściej otwierając oczy i rozglądając się wokół siebie. Poznawanie bliskich, pierwszy uśmiech i radosne gaworzenie na Twój widok to umiejętności, które z pewnością sprawiły Ci wiele radości. Przed Wami czas uczenia się kolejnych nowych rzeczy! Dowiedz się, co potrafi 4-miesięczne dziecko.

Rodzice calujacy dziecko na dworze
Rodzice calujacy dziecko na dworze

Jak wspierać rozwój dziecka w okresie 0-4 miesiąca życia?

Pierwsze miesiące życia niemowlęcia to czas, w którym mama jest dla niego najważniejszą osobą na świecie. To jej zapach, głos i bicie jej serca sprawiają, że maluszek jest spokojny i czuje się bezpiecznie. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby w początkowym okresie życia często przytulać dziecko, a także budować bliskość w czasie karmienia. Chociaż może Ci się wydawać, że niemowlę jeszcze nic nie rozumie, opowiadaj mu o otaczającym je świecie – rozmawiaj z nim, czytaj mu bajki, śpiewaj piosenki, aby stymulować jego zmysły. Z czasem możesz wspierać jego rozwój motoryczny, dając do zabawy pierwsze grzechotki czy dopasowane do wieku zabawki o różnym kształcie i fakturze i kontrastujących kolorach. Przydatne będą również na pewno kolorowe maty edukacyjne, karuzele powieszone nad łóżeczkiem, czy wydające kojące dźwięki lampki projektory. Pamiętaj przy tym, aby Wasze chwile były pełne miłości i radości, ponieważ dzięki temu budujesz u dziecka poczucie bezpieczeństwa. Ważne też, aby nie stymulować nadmiernie maluszka, który wciąż potrzebuje dużo snu, aby młody organizm mógł się regenerować , rozwijać i rosnąć.

Jakie umiejętności posiada 4-miesięczne dziecko?

ROZWÓJ FIZYCZNY, czyli od śpiocha do ciekawskiego towarzysza:

  • Noworodek, czyli maluszek, który nie ma jeszcze 28 dni życia, najchętniej w ciągu dnia śpi, budząc się co kilka godzin i domagając się karmienia lub przewijania. Właśnie dlatego aby dojść do siebie po porodzie, w tym trudnym okresie połogu, możliwie jak najlepiej wykorzystaj okres mniejszej aktywności dziecka. Kiedy śpi, zrób coś dla siebie, aby się zrelaksować, np. weź ciepłą kąpiel.
  • Z czasem maluszek coraz częściej będzie otwierał oczy, z ciekawością rozglądał się dookoła i uśmiechał do Ciebie oraz innych członków rodziny. Zwykle ma to miejsce w okolicy 6-8 tygodnia życia. W ciągu tych kilku miesięcy zobaczysz, jak Twoje dziecko się zmieni. Wkładanie własnych rączek, miękkich zabawek oraz gryzaczków do buzi stanie się jego sposobem na poznawanie świata. U niektórych dzieci w tym wieku już może pojawić się pierwszy ząbek, jednak obfite ślinienie się nie musi oznaczać rozpoczynającego się ząbkowania
  • Twój maluszek będzie się rozglądał, przekręcając główkę na obie strony oraz coraz chętniej zacznie obracać się z plecków na boczek. Położony na brzuszku oraz trzymany na rękach będzie uczył się stabilnie utrzymywać główkę. Aby ułatwić mu zdobywanie tych umiejętności, przyda się Wam np. kolorowa mata z lusterkiem oraz zawieszonymi na pałąkach kolorowymi zabawkami. Warto obserwować, czy dziecko nie preferuje jednej ze stron w którą się układa lub spogląda. Wówczas może to być oznaka asymetrii ułożenia lub zaburzonego napięcia mięśniowego i wymagać konsultacji fizjoterapeuty.

ROZWÓJ MOWY I UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH, czyli jestem towarzyski:

  • Już noworodek poznaje Twój głos i zaczyna odwracać się w kierunku, z którego dochodzi dźwięk. Mów do dziecka jak najwięcej, opowiadając mu np. o tym, co właśnie robisz. W stymulowaniu jego zmysłów przydadzą się również kolorowe zabawki wydające delikatne dźwięki.
  • Około 6. tygodnia życia maluszek odwzajemni Twój uśmiech. Pozwól mu więc delikatnie dotykać Twojej twarzy – dzieci taką zabawę uwielbiają.
  • Głużenie i piszczenie to pierwsze próby komunikowania się dziecka z Tobą i otoczeniem. Na takie „zaczepki” warto pogodnie odpowiadać – to zachęci maluszka do kolejnych reakcji.

DIETA, czyli smakosz mleka:

Niezależnie od tego, jakim mlekiem (z piersi czy mlekiem modyfikowanym, jeśli z uzasadnionych przyczyn karmienie piersią nie jest możliwe) karmiony jest maluszek, jest ono podstawą jego diety. Jeśli to możliwe, postaraj się wybrać karmienie piersią, ponieważ Twój pokarm jest wyjątkowy i najlepiej wspiera prawidłowy rozwój dziecka.

Pamiętaj!

  • Kikut pępowiny powinien odpaść niemowlęciu przed ukończeniem przez nie 4. tygodnia życia.
  • Kąpiel maluszka powinna odbywać się codziennie lub co drugi dzień. Używaj tylko delikatnych kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla najmłodszych dzieci, najlepiej dermokosmetyków kupionych w aptece i przeznaczonych od pierwszego dnia życia.
  • Dziecku tym wieku powinno się już suplementować witaminę D – jej dawkowanie zawsze warto ustalić z lekarzem pediatrą. Według zaleceń suplementację prowadzimy przez cały pierwszy rok życia niezależnie od pory roku. Preparaty witaminy D3 występują zarówno jako suplementy diety jak i leki.
  • Warto porozmawiać z pediatrą o obowiązkowych i zalecanych szczepieniach ochronnych. Kalendarz szczepień ochronnych jest aktualizowany co rok.

Co może zaniepokoić rodzica w rozwoju dziecka w wieku 0-4 miesiące?

Każde dziecko jest dla swoich rodziców wyjątkowe, dlatego nic dziwnego, że chcą oni, aby wszystkie nowe umiejętności maluszek nabywał jak najszybciej. Trzeba przy tym pamiętać, że to, co niemowlę powinno umieć w określonym wieku, jest tylko umowne. Każde dziecko rozwija się bowiem w swoim własnym tempie – jedne dzieci szybciej będą siadały, a inne szybciej postawią pierwsze kroki. To zupełnie naturalne, dlatego nie warto porównywać swojego malucha do innych. W końcu nauka funkcjonowania poza brzuszkiem mamy to nie lada wyzwanie! Wykaż się cierpliwością i daj dziecku czas. Jeśli jednak u niemowlęcia pojawią się jakiekolwiek objawy czy dolegliwości, takie jak wzmożone ulewanie, wymioty, gorączka, brak przyrostu masy ciała, kłopoty z wypróżnianiem, nasilone kolki jelitowe, nadmierna drażliwość, aktywność ruchowa, brak apetytu czy wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe, skonsultuj się z lekarzem pediatrą, który odpowie na Twoje pytania i pomoże maluchowi.

Oceń ten artykuł: