Czym różni się alergia od nietolerancji?

1 min
Dziecko z reakcja alergiczna na buzi stoi w na lozeczku i trzyma sie poreczy

Bardzo niepokoimy się, gdy mleko lub jakikolwiek inny składnik diety dziecka wywołuje u niego złe samopoczucie lub nieoczekiwaną reakcję.

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Alergia
  2. 2.Nietolerancja
  3. 3.Jak pomóc dziecku?
Dziecko z reakcja alergiczna na buzi stoi w na lozeczku i trzyma sie poreczy
Dziecko z reakcja alergiczna na buzi stoi w na lozeczku i trzyma sie poreczy

Nie każdy objaw musi jednak być oznaką wystąpienia reakcji alergicznej.

Alergia

Alergia ma miejsce wtedy, gdy układ odpornościowy ulega „dezorientacji” i na zawarty w pokarmie alergen odpowiada produkcją przeciwciał. Broniąc się, organizm produkuje substancje, wywołujące reakcję alergiczną w postaci kichania, obrzęku czy wysypki. W przypadku podejrzenia alergii o diagnozę należy zwrócić się do lekarza.

Nietolerancja

Nietolerancja ma podobne objawy co alergia, jednak reakcja nie dotyczy układu immunologicznego. Dziecko z nietolerancją pokarmową najczęściej skarży się na ból brzucha.

Jak pomóc dziecku?

Alergia na białko mleka krowiego i inne składniki pożywienia to coraz powszechniejszy problem. Nie jesteś z tym sama. Warto notować wszystko, co podajemy dziecku. Na tej podstawie będziesz mogła zorientować się, jaki produkt może wywoływać reakcję alergiczną. Zarówno w przypadku nietolerancji, jak i alergii, należy zawsze skonsultować się z lekarzem, który dokona odpowiedniego rozpoznania i poinformuje Cię, jak radzić sobie z problemem.

Oceń ten artykuł: