Nawet jeśli dotychczas Twoje dziecko z radością odkrywało nowe smaki i z apetytem zjadało to, co mu podałaś, może zdarzyć się, że nieoczekiwanie nie będzie zainteresowane posiłkiem. Na tym etapie rozwoju chwilowa niechęć do jedzenia jest zupełnie naturalna. Twoje dziecko uczy się niezależności i chce ją pokazywać. Dla Ciebie ta sytuacja może być trudna, dlatego dowiedz się, jak sobie z nią poradzić.
Co znajdziesz w tym artykule:
- 1.Czym jest kaprys jedzeniowy u małego dziecka?
- 2.Skąd biorą się kaprysy podczas posiłku dziecka?
- 3.Jak radzić sobie z kaprysami związanymi z jedzeniem u dzieci po 1. roku życia?
- 4.Kaprysy przy jedzeniu a wspólne rodzinne posiłki
- 5.Czy oglądanie telewizji w trakcie posiłku zwiększa kaprysy?
- 6.Wspólne przygotowanie posiłku a kaprys u dziecka
Czym jest kaprys jedzeniowy u małego dziecka?
Po 1. urodzinach maluch coraz więcej wie i rozumie, a dzięki nabytym umiejętnościom coraz częściej chce wyrażać swoją niezależność, również podczas spożywania posiłków. Może to manifestować grymaszeniem, jedzeniem tylko wybranych pokarmów, niechęcią do próbowania nowości lub w ogóle odmawianiem posiłków, również tych, które dotychczas bardzo mu smakowały. W takiej sytuacji możesz być sfrustrowana, jednak nie zmuszaj malucha do jedzenia – to może przynieść odwrotny skutek. Potraktuj ten czas jako naturalny etap rozwoju i bądź cierpliwa – to minie.
Skąd biorą się kaprysy podczas posiłku dziecka?
Wahania apetytu, które dziecko pokazuje poprzez odmawianie spożywania posiłków i kapryszenie, są czymś zupełnie naturalnym i pojawiają się u większości maluchów w tym wieku. Na tym etapie dziecko chce poznawać świat i nabywać kolejne umiejętności, dlatego nie zawsze chce poświęcić czas na zjedzenie posiłku. To również jego sposób na pokazanie swojej niezależności i samodzielności. Jeśli trwa to niedługo, a mimo to dziecko ma prawidłową masę ciała i nie pojawiają się u niego inne niepokojące dolegliwości, nie masz się czym przejmować – już niedługo wszystko powinno wrócić do normy.
Jeśli Twoje dziecko wykazuje długotrwałą niechęć do jedzenia, traci masę ciała i pojawiają się inne dolegliwości, takie jak np. wymioty, skonsultuj się z lekarzem pediatrą, który zdiagnozuje malucha i pomoże znaleźć rozwiązanie. Jeśli nie wiesz, czy powinnaś zgłosić się do lekarza, przeczytaj więcej o wybrzydzaniu przy jedzeniu i neofobii żywieniowej.
Jak radzić sobie z kaprysami związanymi z jedzeniem u dzieci po 1. roku życia?
Małe dziecko lubi mieć stały rytm dnia, który daje mu poczucie bezpieczeństwa. Zadbaj o to, aby każdego dnia maluch otrzymywał posiłki o tych samych porach. Aby uniknąć kapryszenia, planuj posiłki wtedy, kiedy dziecko nie jest zbyt śpiące, zmęczone lub głodne – unikaj karmienia w czasie przeznaczonym na drzemkę czy zabawę. Jeśli roczniak odmówi zjedzenia śniadania, nie podawaj mu przekąski, która zapewni mu uczucie sytości i odbierze apetyt na drugie śniadanie czy obiad. Pamiętaj, że po przekąski powinnaś sięgać okazjonalnie i zawsze wybieraj te, które są przeznaczone specjalnie dla najmłodszych, bez zbędnych dodatków.
Jeśli dziecko chwilowo odmawia jedzenia czy kaprysi, nie zmuszaj go. Bądź cierpliwa i pozytywnie nastawiona. Chwal malucha za odpowiednie zachowanie przy stole i spraw, aby jedzenie kojarzyło mu się z przyjemnością. Podawaj różnorodne posiłki, które możesz podawać w atrakcyjnej formie – zwierzątko czy uśmiechnięta buzia z warzyw na talerzu z pewnością przekona małego smakosza. Możesz też proponować mu nowe smaki – takie, których dotychczas nie poznał, a także te, których wcześniej nie akceptował. Być może z czasem dziecko się do nich przekona.
Kaprysy przy jedzeniu a wspólne rodzinne posiłki
Małe dziecko lubi spędzać czas z rodzicami, a wspólne posiłki są najlepszą okazją, aby pobyć razem. Jeśli tylko to możliwe, zasiadajcie do stołu razem, bez zbędnych rozpraszaczy – odłóżcie telefony, zabawki i wyłączcie telewizor. Zadbaj o dobrą atmosferę. Pamiętaj, że Twoje dziecko uczy się poprzez naśladowanie, dlatego daj mu dobry przykład – dbaj o odpowiednio zbilansowaną i różnorodną dietę starszych członków rodziny. Jeśli maluch zobaczy, że rodzice jedzą warzywa, sam chętniej będzie po nie sięgał.
Czy oglądanie telewizji w trakcie posiłku zwiększa kaprysy?
Oglądanie telewizji, słuchanie bajki czy zabawa podczas spożywania posiłku rozpraszają dziecko, nie pozwalając mu skupić się na jedzeniu. Określ, ile czasu maluch powinien spędzić przy stole i nie wydłużaj go. Bądź przy tym cierpliwa i pozytywnie nastawiona – miła atmosfera zwiększy szansę na to, aby dziecko skupiło swoją uwagę na spożywaniu posiłku.
Wspólne przygotowanie posiłku a kaprys u dziecka
Maluch może chętniej zjeść posiłek, w którego przygotowaniu będzie uczestniczył. Chociaż na początku dziecko nie może być jeszcze Twoim kuchennym pomocnikiem w pełni, już samo obserwowanie, co robisz, a także opowiadanie mu o tym, co przygotowujesz, jest cenną nauką. Spróbuj zaangażować malucha w przygotowanie posiłku w miarę jego możliwości – zobaczysz, że tak przygotowane śniadanie czy obiad szybciej zniknie z małego talerzyka!
Więcej o kaprysach i neofobii przeczytasz tutaj.