Kaprysy przy jedzeniu

1 min
Mama karmi dziecko lyzeczka

Kiedy dziecko zaczyna kaprysić, pora posiłku nie jest już tak przyjemna. Nie wpadaj w rozpacz! To normalne na tym etapie rozwoju dziecka – maluch uczy się niezależności.

  Mama karmi dziecko lyzeczka
  Mama karmi dziecko lyzeczka

  Wiele dzieci w tym wieku zaczyna kaprysić przy jedzeniu. Jeśli okaże się to także Twoim problemem pamiętaj, że nie jesteś sama!

  Poniższe wskazówki pomogą przetrwać ten trudny czas. 

  • Pamiętaj - roczne dzieci rzadko przestrzegają tradycyjnego rytmu posiłków – wolą jeść małe przekąski, za to regularnie, ponieważ lepiej odpowiada to potrzebom ich malutkich brzuszków.
  • Postaraj się wprowadzić codzienny zwyczaj spożywania trzech małych posiłków i dwóch lub trzech przekąsek, odpowiadających rytmowi snu i aktywności dziecka. Maluch będzie dużo mniej kaprysić, gdy nie będzie zbyt zmęczony lub głodny. 

  Pilnuj, by dziecko nie napełniało brzuszka napojami czy niezdrowymi przekąskami, które powodują uczucie sytości i odbierają dziecku apetyt na zdrowsze jedzenie.

  Bądź dobrej myśli. Nagradzaj odpowiednie zachowanie przy stole naklejkami lub pieczątkami stawianymi na rączce – maluchy szaleją na ich punkcie. Nie obawiaj się nowych pokarmów. Lepiej myśleć, że malec je pokocha, nawet jeśli w przeszłości mieliście nienajlepsze doświadczenia!

  Więcej o kaprysach i neofobii przeczytasz tutaj. 

  Oceń ten artykuł: