Twoje dziecko nie jest już niemowlęciem – to mały człowiek, który robi pierwsze kroki na drodze do samodzielności. Pamiętaj, że żywienie małych dzieci ma wpływ na ich rozwój. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek przydatnych, w codziennym komponowaniu diety malucha.
Co znajdziesz w tym artykule:
Jak prawidłowo karmić dziecko powyżej 12. miesiąca życia?
Małe dzieci – powyżej 12 miesiąca życia, powinny otrzymywać w ciągu dnia 4-5 posiłków: 3 podstawowe i 1 lub 2 uzupełniające. Należy zwrócić uwagę na częstość spożywania posiłków, dobór produktów w diecie oraz wartość energetyczną i odżywczą. Ważne, by zapewnić maluchowi równomierną podaż energii przez cały dzień. U dzieci między 13 a 24 miesiącem życia dobowe zapotrzebowanie na energię w przeliczeniu na 1 kilogram masy ciała wynosi ok. 83 kcal.
Jadłospis małego dziecka powinien być różnorodny i prawidłowo zbilansowany, aby dostarczać nie tylko energii, ale także ważnych składników odżywczych takich jak, białko, węglowodany, tłuszcz, witaminy i składniki mineralne (np. żelazo, wapń). Dlatego staraj się wprowadzić do menu dziecka jak najwięcej różnych grup produktów spożywczych: mleko i nabiał, pieczywo, kasze, mięso, drób, ryby owoce i warzywa. Nie popadaj w rutynę i urozmaicaj dietę, ponieważ nawyki żywieniowe Twojego dziecka w dorosłym życiu, kształtujesz właśnie teraz!
Jeśli Twoje dziecko nie ma ochoty na przekąskę nie wmuszaj jej!
Roczne dziecko ma już swoje preferencje smakowe – najchętniej zjada dania, które najbardziej mu smakują. Do Ciebie należy jednak podawanie nowych smaków i konsystencji. Nie popadaj w rutynę i urozmaicaj dietę. nawyki żywieniowe Twojego dziecka, kształtujesz właśnie teraz! Odpowiednia dieta dziecka warunkuje m.in. jego prawidłowy wzrost i rozwój.
Do układania codziennego jadłospisu małego dziecka (w wieku 1-3 roku życia)przydatny może być Modelowy Talerz Żywieniowy , obrazujący orientacyjną liczbę porcji różnych produktów spożywczych, które są zalecane w ciągu dnia.
Czego powinnaś unikać w diecie małego dziecka
- soli,
- cukru,
- dań gotowych i półproduktów (sosów i zup z proszku, kostki rosołowej, ciast z torebki),
- słodyczy typu batony, cukierki, ciasteczka, lizaki,
- słodkich napojów (cola, napoje z kartoników),
- czarnej i zielonej herbaty,
- produktów zawierających konserwanty, sztuczne barwniki (chipsy, fast food, słabej jakości wędliny i parówki, itp.)
Żywienie w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka ma fundamentalne znaczenia dla jego zdrowia teraz i w przyszłości. Pamiętaj, że w tym czasie Twoje dziecko ma bardzo delikatny organizm, wrażliwy na zanieczyszczenia występujące w pożywieniu. Dlatego zawsze wybieraj produkty najwyższej jakości, ze sprawdzonych źródeł, spełniające surowe normy dla żywności dla niemowląt i małych dzieci.
Posiłki BoboVita dla małych dzieci, dają Ci gwarancję, że podajesz swojemu maluchowi, posiłki nie tylko prawidłowo zbilansowane, ale także bezpieczne.
Indywidualne potrzeby żywieniowe dziecka po pierwszym roku życia
Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Dlatego podczas planowania posiłków należy brać pod uwagę indywidualne potrzeby malucha. Dieta roczniaka uwzględnia już wiele różnorodnych pokarmów, jednak wciąż jego młody organizm nie jest w pełni gotowy na pozycje z jadłospisu dorosłych. Podobnie jak w okresie niemowlęcym nadal obowiązuje zasada pojedynczego wprowadzania do diety nowych pokarmów i jednoczesnej obserwacji reakcji dziecka. Nie poddawaj się, jeśli Junior wszedł w okres buntu i odmawia próbowania nowych pokarmów. Niekiedy potrzeba kilka prób, zanim dziecko zaakceptuje niektóre smaki.
Dlaczego najlepsza do picia jest woda?
Woda to najlepszy sposób na zaspokojenie pragnienia dziecka, a podawanie jej pomaga dobrze wykorzystać okno możliwości, jakim jest 1000 pierwszych dni życia, w którym kształtują się prawidłowe nawyki żywieniowe. Podając dziecku do picia wyłącznie wodę dbasz o jego dobre przyzwyczajenia dotyczące nawadniania, a co za tym idzie wspierasz także kondycję zdrowotną na kolejne lata życia.
Wprowadzanie pokarmów o różnej konsystencji
W 1. roku życia dziecka, rozwija się szybko umiejętność gryzienia i żucia. Umiejętność gryzienia kształtuje się do ukończenia 24. miesiąca życia, jednak największe możliwości nabywania tych kompetencji występują między 6. a 10. miesiącem dziecka. Akceptacja pokarmów o konsystencji innej niż płynna czy papkowata rozwija się wraz z nabywaniem umiejętności oralnych. Dzieci odrzucają pokarmy, których żucie lub gryzienie sprawia im trudność, dlatego pokarmy stałe (purée, pokarmy rozdrobnione i papki) należy wprowadzać stopniowo już w 6.-7. miesiącu, natomiast w 8. miesiącu, niemowlęciu można podać przekąski do samodzielnego jedzenia (tzw. finger foods), a pod koniec 12. może już jeść posiłki o dowolnej konsystencji. Nie ma jednoznacznych danych dotyczących rodzaju i kolejności wprowadzania posiłków o różnych konsystencjach. [1]
Po pierwszych urodzinach, małe dziecko może spożywać już każdy rodzaj konsystencji, jednakże powinniśmy unikać już podawania tej gładkiej. Aby wspierać prawidłowy rozwój dziecka, po ukończeniu 1. roku życia warto unikać podawania potraw o niewłaściwej konsystencji – nadmiernie rozdrobnionych, przetartych lub zmiksowanych.
[1] Szajewska, H., Socha, P., Horvath, A., Rybak, A., Zalewski, B. M., Nehring-Gugulska, M., & Jackowska, T. (2021). Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Pediatria, 11, 321-338.