Twoje dziecko nie jest już niemowlęciem – to mały człowiek, który robi pierwsze kroki na drodze do samodzielności. Pamiętaj, że żywienie małych dzieci ma wpływ na ich rozwój. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek przydatnych, w codziennym komponowaniu diety malucha.
Co znajdziesz w tym artykule:
Małe dzieci – powyżej 12 miesiąca życia, powinny otrzymywać w ciągu dnia 4-5 posiłków.
3 podstawowe i 1 lub 2 uzupełniające. Należy zwrócić uwagę na częstość spożywania posiłków, dobór produktów w diecie oraz wartość energetyczną i odżywczą. Ważne, by zapewnić maluchowi równomierną podaż energii przez cały dzień. U dzieci między 13 a 24 miesiącem życia dobowe zapotrzebowanie na energię w przeliczeniu na 1 kilogram masy ciała wynosi ok. 83 kcal.
Dobrze rozplanuj 5 posiłków w ciągu dnia.
Jeśli Twoje dziecko nie ma ochoty na przekąskę nie wmuszaj jej – lepiej by zjadło obiad.
Nie popadaj w rutynę i urozmaicaj dietę, ponieważ nawyki żywieniowe Twojego dziecka w dorosłym życiu, kształtujesz właśnie teraz!

Dzieci mają już swoje preferencje smakowe, dania, które najbardziej im smakują.
Do Ciebie należy jednak podawanie nowych smaków i konsystencji. Nie popadaj w rutynę i urozmaicaj dietę, ponieważ nawyki żywieniowe Twojego dziecka, kształtujesz właśnie teraz!
Prawidłowa dieta dziecka warunkuje jego optymalny wzrost i rozwój.
Jadłospis dziecka powinien być różnorodny i prawidłowo zbilansowany, aby dostarczać nie tylko energii, ale także ważnych składników odżywczych takich jak, białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy, i składniki mineralne (np. żelazo, wapń). Dlatego staraj się wprowadzić do menu dziecka jak najwięcej produktów spożywczych: mleko i nabiał, pieczywo, kasze, mięso, drób, ryby owoce i warzywa.
Do układania codziennego jadłospisu dziecka w wieku 1-3 roku życia przydatny może być Modelowy Talerz Żywieniowy1, obrazujący orientacyjną liczbę porcji różnych produktów spożywczych, które są zalecane w ciągu dnia.
Czego powinnaś unikać w diecie dziecka
- soli,
- cukru,
- dań gotowych i półproduktów (sosów i zup z proszku, kostki rosołowej, ciast z torebki),
- słodyczy typu batony, cukierki, ciasteczka, lizaki,
- słodkich napojów (cola, napoje z kartoników),
- czarnej i zielonej herbaty,
- produktów zawierających konserwanty, sztuczne barwniki (chipsy, fast food, słabej jakości wędliny i parówki, itp.)
Żywienie w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka ma fundamentalne znaczenia dla jego zdrowia teraz i w przyszłości. Pamiętaj, że w tym czasie Twoje dziecko ma bardzo delikatny organizm, wrażliwy na zanieczyszczenia występujące w pożywieniu. Dlatego zawsze wybieraj produkty najwyższej jakości, ze sprawdzonych źródeł, spełniające surowe normy dla żywności dla niemowląt i małych dzieci.
Posiłki BoboVita dla małych dzieci, dają Ci gwarancję, że podajesz swojemu maluchowi, posiłki nie tylko prawidłowo zbilansowane, ale także bezpieczne.
- Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1 do 3 roku życia. Praktyczne zastosowanie norm żywienia opracowanych przez Grupę Ekspertów w 2012 r. Instytut Matki i Dziecka.