Dowiedziono , że dzieci alergików są w grupie ryzyka występowania alergii. Jeśli masz alergię Twój maluch będzie bardziej narażony na jej wystąpienie.. Alergia w ciąży nie jest nadzwyczajnym problemem i dotyka wiele kobiet. Choroba ta wynika z nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej organizmu na alergen, który u osoby zdrowej nie wywołuje żadnej reakcji.
Co znajdziesz w tym artykule:
Jak wykryć alergię u kobiety w ciąży?
. Objawy alergii mogą być bardzo zróżnicowane. Może ona manifestować się m.in.:
- alergicznym nieżytem nosa,
- obfitej wydzielinie z nosa,
- kichaniem,
- dusznościami,
- wysypce,
- uczuciem świądu,
- i innych
Alergię pokarmową wywołuje spożycie różnego rodzaju produktów spożywczych, np. mleka, ryb, jaj czy orzechów. U kobiet w ciąży może występować również alergia wziewna, np. na pyłki roślin (traw, drzew), roztocza kurzu domowego, zarodniki grzybów i pleśni czy sierść zwierząt.
W przypadku alergii może wystąpić reakcja krzyżowa, gdy alergen wziewny związany jest z alergenem pokarmowym. Przykładem jest alergia na jabłko połączona z alergią na pyłki brzozy.
Jak zapobiegać objawom alergii w ciąży?
Złe samopoczucie wywołane przez alergię może być dokuczliwe, co nie wpływa dobrze zarówno na przyszłą mamę, jak i na dziecko. Jeśli jesteś alergiczką i odczuwasz nasilenie objawów podczas ciąży, poinformuj o tym lekarza prowadzącego ciążę. Pamiętaj, że nie powinnaś bez uprzedniej konsultacji z nim przyjmować żadnych leków. Dlatego zanim sięgniesz po lek antyhistaminowy, który łagodzi objawy alergii, zapytaj najpierw swojego lekarza, czy jest on bezpieczny w ciąży.. Nie zaleca się rozpoczynania kuracji odczulającej w trakcie trwania ciąży. W Twojej sytuacji najlepszym sposobem na walkę z objawami alergii jest jest zapobieganie wystąpienia jej objawów poprzez nie narażanie się na kontakt z alergenami .
Ograniczenie kontaktu z alergenami wziewnymi możliwe jest poprzez śledzenie kalendarza pyleń i monitorowanie występowania alergenów w powietrzu, np. za pomocą aplikacji dla alergików. Jeśli w danym okresie jest największe pylenie danego alergenu, warto unikać przebywania na świeżym powietrzu, aby ograniczyć do minimum zetknięcie z nim. Pomocne w zmniejszeniu objawów alergii może być również wdrożenie pewnych zasad po powrocie do domu ze spaceru czy sklepu:
- zmiana ubrań,
- umycie rąk, twarzy i włosów,
- stosowanie soli fizjologicznej do przepłukania oczu,
- stosowanie soli morskiej do oczyszczenia nosa.
W przypadku alergii pokarmowych eliminuje się uczulające produkty z diety. Ustal z lekarzem lub dietetykiem, jak uzupełniać składniki odżywcze w Twoim jadłospisie, jeśli jest on zubożony w skutek diety eliminacyjnej.