Wiele alergiczek podczas ciąży zauważa zmniejszenie objawów, inne nie zauważają zmian, a niektóre borykają się z ich nasileniem. Dowiedziono już, że dzieci alergików są w grupie ryzyka alergii. Jeśli Twoja alergia ma podłoże pokarmowe, Twój maluch również może odczuwać jej skutki, co sprawi, że będzie bardziej narażony na jej wystąpienie w późniejszym życiu.
Jeśli jesteś alergiczką i odczuwasz nasilenie objawów podczas ciąży poinformuj o tym lekarza prowadzącego ciążę. Pamiętaj, że nie powinnaś bez uprzedniej konsultacji z nim przyjmować żadnych leków. Dlatego zanim sięgniesz po lek antyhistaminowy, który łagodzi objawy alergii zapytaj najpierw swojego lekarza, czy jest on bezpieczny w ciąży.
Jeśli przed zajściem w ciążę przyjmowałaś zastrzyki odczulające prawdopodobnie będziesz mogła te zabiegi kontynuować, jednak również porozmawiaj o tym najpierw ze swoim lekarzem. Nie zaleca się jednak rozpoczynania kuracji odczulającej w trakcie trwania ciąży. W Twojej sytuacji najlepszym sposobem na walkę z alergią jest zapobieganie jej i nie narażanie się na kontakt z alergenami.
W ten sposób chronisz również swoje dziecko przed wywołaniem u niego reakcji alergicznych. W przypadku alergii pokarmowych eliminuje się uczulające produkty z diety. Ustal z lekarzem lub dietetykiem, jak uzupełniać składniki odżywcze w Twoim jadłospisie, jeśli jest on zubożony w skutek diety eliminacyjnej.