Wyzwania żywieniowe w okresie 5-6 miesięcy

3 min

Doradca ds. żywienia małych dzieci

Mama karmi dziecko na dworze lyzeczka

Około 5 miesiąca życia Twój maluszek może zacząć wysyłać ci sygnały, że jest gotowy do rozszerzenia diety: będzie sięgać do jedzenia na Twoim talerzu, interesować się tym, co jesz, ssać paluszki, zbliżać lub wkładać różne rzeczy do ust, a może nawet mlaskać i udawać, że gryzie.

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Czas zacząć rozszerzanie diety
Mama karmi dziecko na dworze lyzeczka
Mama karmi dziecko na dworze lyzeczka

Czas zacząć rozszerzanie diety

Jeśli niemowlę skończyło 17. tydzień życia może okazać się, że nadchodzi  moment na rozpoczęcie rozszerzania diety. Najpóźniej należy rozpocząć rozszerzanie diety w 26. tygodniu życia dziecka. Mleko nadal pozostaje najważniejsze w diecie dziecka, a pierwsze próby podawania pokarmów stałych mają głównie na celu zapoznanie przyszłego smakosza z nowymi zapachami, konsystencjami i smakami.

Zanim podasz maluchowi nowy produkt, daj mu go powąchać, pozwól dotknąć. Pierwsze próby podania pokarmów innych niż mleko mogą być nieudane, ale pamiętaj - nie chodzi tu o zaspokojenie głodu. Niekiedy potrzeba kilku prób zanim Twoja pociecha polubi nowy smak.

Do rozszerzania diety dziecka podchodź spokojnie, potraktuj to jak wspólną zabawę, w której to ty ustalasz zasady.

A są one całkiem proste:

  • Pamiętaj, że z uwagi na większe trudności w akceptacji smaku warzyw (np. marchewka, zielony groszek, brokuły, kalafior), to właśnie warzywa powinny być pierwszymi pokarmami uzupełniającymi w diecie niemowlęcia. Owoce (np. jabłko, banan, gruszka Williamsa, suszona śliwka )  należy wprowadzać dopiero po około 2 tygodniach, kontynuując podawanie warzyw.

Wiadomo, że dzieci rozpoczynające rozszerzanie diety od warzyw, w późniejszych latach życia jedzą ich więcej niż dzieci, które rozpoczynały od owoców.1

  • Znajdź dogodną pozycję do karmienia, najlepiej, by dziecko siedziało w miarę pionowo – to zapobiegnie ewentualnemu zadławieniu. Przygotuj śliniaczki, kolorowe, twarde łyżeczki, oraz miseczki. W domu ustalcie stałe miejsce, w którym będziecie jeść.
  • Upewnij się, że danie, które zamierzasz podać jest odpowiednie dla maluszka – nie jest zbyt gorące, ani za zimne, ma konsystencję gładkiego puree. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, jeśli maluszkowi od razu spodoba się jedzenie, później będzie chętniej siadał do posiłku.
  • Na początek wystarczą dwie, trzy łyżeczki posiłku. Pamiętaj, że celem waszych „degustacji” ma być zapoznanie z nowymi smakami, a nie napełnienie małego brzuszka.
  • Stopniowo po wprowadzeniu warzyw i owoców, spróbuj podawać kaszki odpowiednie dla wieku dziecka. Zacznij prowadzić dzienniczek rozszerzania diety, w którym będziesz notować, co, i którego dnia podałaś swojemu maleństwu, czy mu smakowało, czy pojawiła się reakcja alergiczna, czy nie miało problemów z brzuszkiem. To pomoże Ci w razie kłopotów sprawdzić, co może być ich ewentualną przyczyną.
  • Nie zniechęcaj się, gdy maluszek marudzi przy jedzeniu. Eksperci rekomendują podejmowanie kilku prób podawania nowego produktu niemowlęciu.
    Mówi się, że dziecko musi go spróbować nawet 7-8 razy, zanim zaakceptuje jego smak.

Pamiętaj, że przez pierwsze 1000 dni życia organizm niemowlęcia wciąż dojrzewa i jest bardzo wrażliwy, dlatego wymaga ochrony. Ciąża, karmienie piersią i pierwsze lata życia dziecka to wyjątkowy czas o fundamentalnym znaczeniu dla zdrowia maluszka teraz i w przyszłości. Właśnie teraz kształtują się nawyki żywieniowe dziecka, które przetrwają także w późniejszych latach.

W czasie ciąży i karmienia piersią dbałaś o siebie i swoją dietę, by zapewnić maluchowi to, co najlepsze. Teraz powinnaś robić to nadal. Dlatego proponujemy Ci kompleksowe rozwiązanie – produkty BoboVita. Ich najważniejszą cechą jest to, że są bezpieczne dla Twojego dziecka. Zapewniają mu różnorodną i zbilansowana dietę, opartą wyłącznie na składnikach najwyższej jakości, pochodzących od wyselekcjonowanych dostawców, oraz spełniają surowe normy dla żywności dla niemowląt i małych dzieci.

Przypisy:

1Barends C. i in., Effects of repeated exposure to either vegetables or fruits on infant’s vegetable and fruit acceptance at the beginning of weaning, Food Quality and Preference , 2013; 29:157–165

2Maier A i in., Effects of repeated exposure on acceptance of initially disliked vegetables in 7-month old infants, Food Quality and Preference,
2007; 18:1023-1032

Na początku możesz wybrać puree z marchewki, brokuła, kalafiora, czy zielonego groszku. Posiłki możesz podawać łyżeczką między karmieniami. Nie martw się, gdy maluszek zjada niewielkie ilości produktu. Dopiero przyzwyczaja się do nowego smaku i konsystencji.

Oceń ten artykuł: