Pierwsze pokarmy uzupełniające

1 min
Mama karmi lyzeczka dziecko

Twoje dziecko ma delikatny brzuszek przyzwyczajony do mleka, więc na pierwsze próby wprowadzania żywności uzupełniającej wybieraj łagodne w smaku składniki, w daniach o gładkiej konsystencji.

Mama karmi lyzeczka dziecko
Mama karmi lyzeczka dziecko

Na początek doskonale nadają się gładkie przeciery warzywne. Do warzyw w słoiczkach nigdy nie dodawaj soli, a kiedy zaczniesz wprowadzać owoce nie dosładzaj ich.

Zacznij od przecieru warzywnego

Na pierwsze karmienie łyżeczką wybierz delikatne warzywa w jednoskładnikowych posiłkach BoboVita. Zgodnie z nowym schematem żywienia niemowląt z 2021 roku, zaleca się wprowadzenie przecierów z pojedynczych warzyw, jako pierwszy pokarm uzupełniający.  Z uwagi na większe trudności w akceptacji smaku warzyw niż owoców, to właśnie warzywa powinny być pierwszymi pokarmami uzupełniającymi w diecie dziecka.

Na początek 3-4 łyżeczki

Dobrym podejściem na samym początku rozszerzania diety jest podawanie raz dziennie kilku łyżeczek posiłku. Podaj dziecku łyżeczka niewielką ilość produktu, kiedy nie jest bardzo głodne – na przykład między karmieniami. Każde dziecko potrzebuje trochę czasu, żeby przywyknąć do nowych wrażeń związanych z jedzeniem z łyżeczki, dlatego nie martw się, jeśli na początku będzie wypluwać jedzenie.

Ważna jest różnorodność

Wprowadzanie różnorodnych smaków pomaga przyzwyczaić dziecko do łatwiejszego akceptowania nowych pokarmów.

Oceń ten artykuł: