Maluch, który poznał i zaakceptował smak warzyw, jest gotowy na rozpoczęcie przygody z owocami. Na pewno z radością będzie próbował jabłko, gruszkę czy banana – to za sprawą wrodzonej preferencji smaku słodkiego. Należy jednak pamiętać, że odkrywane przez niemowlę owoce powinny być dopasowane do wyjątkowych potrzeb młodego organizmu – odpowiedniej jakości i bezpieczne. Od tego bowiem będzie zależał prawidłowy rozwój i zdrowie w przyszłości.
Co znajdziesz w tym artykule:
Sposób żywienia, szczególnie w początkowym okresie życia – 1000 pierwszych dni – liczonym od poczęcia przez pierwsze lata, ma ogromne znaczenie. Dieta niemowlęcia, a później małego dziecka wpływa na rozwój wrażliwego organizmu. Od decyzji żywieniowych rodziców, podejmowanych na etapie rozszerzania diety, zależeć będzie przyszłość maluszka.
O tym powinien pamiętać każdy rodzic
Owoce, obok warzyw, zawierają wiele cennych składników odżywczych, niezbędnych dla prawidłowego wzrostu, rozwoju i funkcjonowania organizmu, dlatego są ważnym elementem zbilansowanej diety – zarówno dorosłego, jak i maluszka. Powinny znaleźć się w jadłospisie niemowlęcia po warzywach, które mają mniej słodki, a tym samym trudniejszy do zaakceptowania smak.
Niestety te dostępne w sklepie czy na targu, chociaż spełniają normy bezpieczeństwa dla dorosłych, mogą być nieodpowiednie dla małych dzieci, które mają inne potrzeby żywieniowe niż starsi członkowie rodziny. Wynika to z wrażliwości młodych organizmów. Właśnie dlatego produkty odpowiednie dla najmłodszych posiadają wskazanie wieku na opakowaniu. Deserki lub musy owocowe w wygodnych tubkach BoboVita, np. z informacją, że są odpowiednie dla niemowlęcia po 6. miesiącu życia, to gwarancja bezpieczeństwa i dopasowania do potrzeb maluszka. Zamknięte w nich owoce pochodzą wyłącznie od zaufanych dostawców.
O czym warto pamiętać, wprowadzając owoce do diety maluszka?
- Konsystencja powinna być dopasowana do wieku i umiejętności – na początku najlepsze będą gładkie, jednoskładnikowe przeciery i musy. Na kolejnych etapach, aby rozwijać umiejętność żucia i gryzienia, stopniowo można wprowadzać pokarmy o coraz mniej rozdrobnionej konsystencji.
- Owocowy przecier należy podawać łyżeczką, dzięki czemu dziecko uczy się pracy języka oraz rozwija umiejętność połykania i gryzienia.
- Nowe owoce należy wprowadzać pojedynczo, co kilka dni. Maluch musi mieć czas, aby zaakceptować smak, którego do tej pory nie znał.
- Podawanie owoców należy zaczynać od 3-4 łyżeczek, stopniowo zwiększając ilość. Ważne, aby obserwować reakcję dziecka, czy nie pojawiają się objawy alergii lub nietolerancji pokarmowej.
- Zgodnie z aktualnymi zaleceniami ekspertów nie ma potrzeby opóźniania wprowadzania pokarmów, w tym owoców, potencjalnie alergizujących, np. truskawek.
- Dzieci z natury lubią słodki smak, dlatego na początku przygody z owocami chętnie próbują łagodnych jabłek, gruszek czy bananów. Nie są to jeszcze posiłki uzupełniające – ich rolą jest zapoznanie maluszka z różnorodnymi smakami.
To ważne!
Zgodnie z zaleceniami ekspertów nowe smaki, inne niż mleko mamy, mogą pojawić się w diecie niemowlęcia nie wcześniej niż po ukończeniu przez nie 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu. Pierwsze pokarmy uzupełniające to warzywa, owoce i kaszki zbożowe.
Gwarancja bezpieczeństwa
Rumiane jabłko, dojrzały banan czy soczysta gruszka, które kupują dorośli, mogą być nieodpowiednie dla maluszka. Dlaczego? Zanieczyszczeń żywności, na przykład takich jak pestycydy, metale czy mykotoksyny, nie widać gołym okiem i nie czuć – nie da się więc ocenić za pomocą zmysłu smaku, zapachu lub dotyku czy owoc będzie bezpieczny dla wrażliwego, młodego organizmu. Niemowlęta i małe dzieci są szczególną grupą konsumentów, znacznie bardziej narażoną na wpływ czynników zewnętrznych, w tym pozostałości szkodliwych substancji potencjalnie obecnych w żywności dla dorosłych. Z tego względu dostępne są produkty przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, np. te z oferty BoboVita, która wspiera rodziców w rozszerzaniu diety ich dzieci, oferując odpowiedniej jakości i bezpieczne posiłki, deserki i kaszki. Każda partia owoców dla produktów BoboVita, pochodzących wyłącznie od zaufanych dostawców, jeszcze zanim trafi do fabryki, przechodzi nawet ponad 600 testów jakości. Wszystko po to, aby opiekunowie mieli pewność, że podają niemowlęciu jabłko, gruszkę, banana i wiele innych owocowych smaków dopasowanych do potrzeb maluszka. Mniam!
Sprawdź, jak BoboVita dba o jakosć owoców w posiłkach dla najmłodszych.