Różnorodność nadaje życiu smak

2 min
sloiczki z przecierami warzywnymi i owocowymi

Im więcej różnych warzyw i owoców dziecko pozna teraz, tym chętniej będzie jeść nowe dania w przyszłości – to prawda!

sloiczki z przecierami warzywnymi i owocowymi
sloiczki z przecierami warzywnymi i owocowymi

Nawet jeśli malec uwielbia marchewkę, staraj się każdego dnia podawać mu inne warzywo, stale zmieniając smaki. Daj mu trochę czasu i pozwól wybrać, które z proponowanych produktów ma ochotę jeść. Jeśli akurat nie lubi danego smaku, wróć do niego po kilku dniach - dzieci potrzebują czasem nawet kilku prób, by przekonać się do nowych posiłków.

Jeśli zadbasz już teraz o urozmaiconą dietę Twojej pociechy, w przyszłości dziecko chętniej będzie zjadało różnorodne dania.

Porady dla rodziców, których dzieci grymaszą przy jedzeniu

Dzieci, które jedzą wyłącznie kilka ulubionych dań, nie mają szansy poznać i polubić zróżnicowanej kuchni i w konsekwencji stają się kapryśne. Nie należy się tym jednak zbytnio martwić. Niemal wszystkie maluchy przechodzą przez etap grymaszenia przy stole. Najważniejsze, by po jakimś czasie udało nam się rozszerzyć jadłospis pociechy, by znalazło się w nim wszystko to, czego dziecko potrzebuje.

Oto kilka rad, jak zachęcić dziecko do bardziej urozmaiconego jedzenia:

  • Daj dziecku przykład – weź odrobinę dania do ust i zacznij „mlaskać z rozkoszy”, dziecko zrozumie, że nowe danie jest smaczne, będzie chciało Cię naśladować. 
  • W czasie posiłku podsuń dziecku kilka nowych smaków, jeśli nie spodoba mu się jeden z nich, będzie mogło spróbować czegoś innego (nie powinno być to jednak zawsze jego ulubione danie). 
  • Łatwiej jest sięgnąć po małą porcję – zawsze możesz dać dziecku więcej, jeśli nowe jedzenie wyjątkowo mu zasmakuje!
  • Jeśli dziecko wypluwa jedzenie, nie denerwuj się, podsuń mu ten sam smak za klika dni – może z niewielkim dodatkiem ich ulubionej potrawy.

Nauka jedzenia nowych dań to długotrwały proces, ale dziecko będzie Ci kiedyś za nią wdzięczne!

Oceń ten artykuł: