Znaczenie żelaza

2 min
Kaszka mleczna manna 3 owoce.jpg

Organizm dziecka, a zwłaszcza mózg, rozwija się intensywnie i potrzebuje bardzo dużo żelaza. Do 6. miesiąca życia niemowlę ma zapasy tego pierwiastka jeszcze z okresu ciąży, ale po pierwszym półroczu życia wyczerpują się one i żelazo musi być dostarczane wraz z pożywieniem.

Kaszka mleczna manna 3 owoce.jpg
Kaszka mleczna manna 3 owoce.jpg

Żelazo pełni bardzo wiele istotnych funkcji. Jest składnikiem hemoglobiny, która transportuje tlen do tkanek i komórek organizmu. Dzięki temu wszystkie organy, w tym mózg, mogą rosnąć i prawidłowo funkcjonować.

Zapotrzebowanie na żelazo

Zbilansowana i pełnowartościowa dieta powinna dostarczyć odpowiednią ilość żelaza. Niemowlę w wieku 6 – 12 miesięcy potrzebuje 11 mg żelaza, a dziecko w wieku 1 – 3 lata 7 mg tego pierwiastka każdego dnia. Aby zapewnić maluszkowi prawidłowy rozwój należy podawać mu produkty bogate w żelazo. Źródła żelaza w pożywieniu dzieli się na produkty, które dostarczają żelazo hemowe – dobrze przyswajalne przez organizm i niehemowe, którego przyswajalność jest znacznie mniejsza. Niemniej wszystkie te źródła są istotne w diecie maluszka.

Produkty bogate w żelazo:

  • mięso i przetwory mięsne: wołowina, cielęcina, wieprzowina, królik, kaczka, wątróbka i wędliny;
  • ryby: łosoś, makrela, dorsz, śledź;
  • jaja (zwłaszcza żółtko);
  • produkty zbożowe: pieczywo żytnie, razowe, pełnoziarniste, pumpernikiel, chleb chrupki, grahamki, płatki owsiane, płatki jęczmienne, kasza jaglana, kasza gryczana, kasza pęczak, ryż brązowy;
  • warzywa i owoce: botwinka, bób, burak, brokuły, brukselka, szpinak, fasolka szparagowa, groszek zielony, pietruszka, porzeczki, poziomki, maliny i awokado;
  • owoce suszone: morele, śliwki, jabłka, rodzynki, figi i daktyle;
  • nasiona, ziarna i orzechy: dynia, słonecznik, sezam, mak, orzechy włoskie, pistacjowe, laskowe, arachidowe, migdały.

Wszystkie kaszki mleczne BoboVita są wzbogacone w żelazo. W diecie półrocznego niemowlęcia i starszych dzieci mogą stanowić doskonałe i pełnowartościowe śniadanie.

Oceń ten artykuł: