Gdzie szukać wapnia?

2 min
Kaszka mleczno-ryżowa owoce leśne

Wapń to bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju kości i ząbków dziecka składnik mineralny. Dlatego powinnaś wiedzieć, w których produktach można go znaleźć, a których produktów unikać, by zadbać o rozwój kości Twojego malucha.

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Posiłki bogate w wapń
  2. 2.Co wybrać…?
  3. 3.Czego unikać?
Kaszka mleczno-ryżowa owoce leśne
Kaszka mleczno-ryżowa owoce leśne

Posiłki bogate w wapń

Najlepszym źródłem wapnia w codziennej diecie jest mleko i jego przetwory. Dla niemowlęcia będzie to więc mleko modyfikowane i produkty dostosowane do jego wieku. Dla siebie szukaj produktów o wysokiej zawartości wapnia, takich jak: mleko, jogurty i kefiry, ser żółty, a także warzywa strączkowe. 

Istnieje także spora grupa produktów spożywczych wzbogacanych w wapń. Zalicza się do niej niektóre jogurty, serki homogenizowane, soki owocowe oraz pieczywo.

Zwracaj szczególna uwagę na ich skład. Nie zawsze fakt, że zostały wzbogacone w wapń świadczy o tym, że są odpowiednie dla niemowląt

Co wybrać…?

Aby dostarczyć dziecku odpowiednią ilość wapnia, najlepiej wybrać produkty mleczne przeznaczone specjalnie dla niemowląt. Zatem maluch na pewno powinien pić mleko – jeśli nie karmisz piersią, powinno to być mleko modyfikowane.

Możesz też sięgnąć po inne produkty dla niemowląt. Takimi produktami, stworzonymi w trosce o prawidłowy rozwój niemowląt, są kaszki mleczne BoboVita, które pomagają realizować dzienne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, takie jak witaminy i składniki mineralne. Dzięki zawartości wapnia* i witaminy D wspierają rozwój kości i zębów maluszka. Kaszki BoboVita to wartościowe posiłki o konsystencji i składzie dopasowanym do wieku oraz etapu rozwoju niemowlęcia, które świetnie sprawdzą się zarówno na śniadanie, jak i na kolację. 

Czego unikać?

Pamiętaj, że spożywanie niektórych produktów ma negatywny wpływ na układ kostny i powinno się ich unikać w diecie małych dzieci. Niektóre przekąski „wypłukują” bowiem wapń z organizmu człowieka. Do takich produktów należą np.:

  • potrawy zawierające dużo soli i fosforanów (dania typu fast-food, chipsy itp.),
  • napoje typu cola,
  • czy herbata przeznaczona dla dorosłych.

Dlatego te produkty z diety malucha należałoby zdecydowanie wykreślić, a i Ty ograniczaj je w swojej diecie – zapobiegasz w ten sposób np. osteoporozie i dbasz o swoje zdrowie.

* Zgodnie z przepisami prawa kaszki mleczne BoboVita zawierają witaminy A, B1, D oraz wapń.

Oceń ten artykuł: