Owsianka jest pożywnym posiłkiem, który warto podawać niemowlakowi już w pierwszych miesiącach rozszerzania jego jadłospisu. Świetnie sprawdzi się zarówno na śniadanie, jak i podwieczorek czy kolację. Możemy urozmaicić smak owsianki dla niemowlaka, podając ją w przeróżnych wersjach, np. uzupełnionych o różnorodne musy owocowe.
Co znajdziesz w tym artykule:
Od kiedy podawać owsiankę niemowlakowi?
Jeśli wybierzemy owsiankę w odpowiednio dostosowanej do wieku dziecka postaci, możemy zacząć podawać ją już między końcem 5. i 7. miesiącem życia, a więc niedługo po rozpoczęciu rozszerzania jadłospisu. Produkty zbożowe (w tym na bazie owsa) typowo wprowadza się do diety niemowlaka zaraz po pierwszych warzywach i owocach.
Jaką owsiankę podawać niemowlakowi?
Wybierając owsiankę dla swojej pociechy, warto postawić na produkty, które należą do kategorii żywności dla niemowląt i małych dzieci. Ich skład jest ściśle określony przepisami prawa i dostosowany do potrzeb żywieniowych najmłodszych.
Żywność dla niemowląt i małych dzieci ma znacznie niższe limity zawartości zanieczyszczeń, takich jak pestycydy i metale ciężkie, niż produkty ogólnego spożycia. Jest więc dostosowana do szczególnie wrażliwego w tym okresie organizmu malucha. Ponadto ma wyraźnie wskazany na opakowaniu wiek, od którego można zacząć podawać produkt. Wybierając taką żywność zyskujesz więc pewność, że jest ona odpowiednia dla dziecka na danym etapie rozwoju.
Zgodnie z regulacjami prawnymi, kaszki dla niemowląt, w tym owsianki, nie zawierają barwników, konserwantów ani wzmacniaczy smaku. Zawierają za to cenne składniki pokarmowe, takie jak żelazo, na którego wystarczającą ilość w żywności uzupełniającej powinniśmy zwrócić szczególną uwagę począwszy od drugiego półrocza życia dziecka.
Wybierając owsiankę dla niemowlaka, sprawdź, czy produkt nie zawiera cukru na liście składników. Warto unikać tego składnika w postaci dodanej do żywności (a nie występującej naturalnie, np. w owocach) w posiłkach malucha szczególnie w pierwszym roku życia.
Pierwsza owsianka dla niemowlaka
Kiedy podajesz owsiankę dla niemowlaka pierwszy raz, upewnij się, że jej konsystencja jest dostosowana do możliwości malucha na danym etapie życia. Najlepiej, by miała postać gładkiego puree. Posiłek powinien charakteryzować się prostym składem i nie zawierać więcej niż jednego nowego dla dziecka składnika.
Wprowadziłaś już wcześniej do diety malucha kaszkę ryżową? W takiej sytuacji możesz rozszerzyć jadłospis niemowlaka o owies podając mu bezmleczną kaszkę Porcja Zbóż owsianka z ryżem BoboVita, przeznaczoną dla dzieci po 6. miesiącu życia. Przy pierwszej próbie zaserwuj niemowlakowi niewielką ilość takiej owsianki (nie więcej niż 2-3 łyżeczki) i obserwuj reakcje dziecka. Kontynuuj podawanie nowego produktu w kolejnych dniach. Stopniowo zwiększaj podawaną porcję owsianki dla niemowląt, możesz teżwprowadzać kolejne, różnorodne produkty na bazie tego zboża.
Owsianki dla niemowlaka – inne propozycje
Do owsianek dla niemowlaka, które możemy zacząć podawać po 6. miesiącu życia, należą także:
- Delikatna mleczna kaszka Porcja Zbóż owsianka z ryżem malina - banan BoboVita,
- Delikatna mleczna kaszka Porcja Zbóż owsianka z ryżem jagoda - jeżyna – truskawka BoboVita,
- Mleczna kaszka Porcja Zbóż 3 zboża owsiana jabłko - gruszka BoboVita, która oprócz owsa zawiera także żyto i pszenicę.
Po 8. miesiącu życia do diety dziecka warto włączyć również:
- Delikatną mleczną kaszkę Porcja Zbóż owsianka z ryżem mango - marakuja – banan BoboVita,
- Zbożowo-owsianą mleczną kaszkę Porcja Zbóż truskawka – banan BoboVita.
Żaden z wymienionych wyżej produktów dla niemowląt nie zawiera dodatku cukru (zawiera jedynie naturalnie występujące cukry).
Jeśli chcesz dodatkowo urozmaicić smak i konsystencję owsianki dla malucha, możesz podać ją z musem owocowym (np. deserkiem Morele, banany i jabłka BoboVita dla dzieci po 6. miesiącu życia lub zawierającym kawałki jabłka produktem Brzoskwinie, jabłka i mango BoboVita, odpowiednim dla maluchów po 8. miesiącu życia). Innym pomysłem jest również wymieszanie owsianki z niewielką ilością zmielonych orzechów lub dodanie do niej szczypty cynamonu.
Warto wspomnieć także, że powyższe owsianki, dzięki dobrej jakości składnikom i wysokiej wartości odżywczej, mogą być również cennym uzupełnieniem urozmaiconego jadłospisu rocznego dziecka i dwulatka.
Owsianka bezmleczna (na wodzie) czy mleczna - jaką lepiej wybierać dla niemowlaka?
Zarówno owsianki w wersji bezmlecznej, jak i mlecznej, są wartościowym elementem diety niemowlaka. Wybór rodzaju owsianki można uzależnić od sposobu karmienia.
Jeśli karmisz dziecko piersią, w ramach śniadania czy kolacji możesz podać niemowlakowi porcję mleka kobiecego oraz bezmleczną owsiankę - lub przygotować ten produkt z użyciem mleka odciągniętego z piersi.
Jeśli maluch jest karmiony mlekiem następnym jako zbilansowany posiłek podawaj mu owsiankę mleczną przygotowywaną z użyciem wody lub owsiankę bezmleczną wymieszaną z przygotowanym według instrukcji na opakowaniu mlekiem modyfikowanym.
Pamiętaj, że owsianki przygotowywane na niemodyfikowanym mleku krowim, kozim czy owczym lub na napoju roślinnym (np. sojowym, migdałowym, kokosowym) nie stanowią posiłków odpowiednich dla niemowląt. Ich skład nie jest dostosowany dobrze do potrzeb dzieckaw pierwszym roku życia.
Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzenia pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.
Źródła:
- Szajewska H., Socha P., Horovath A. i wsp. (2021) Zasady Żywienia Zdrowych Niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Przegląd Pediatryczny 50: 1-19, dostęp: https://przegladpediatryczny.pl/files/4337.pdf.
- National Health Service (2022) Your baby’s first solid foods, dostęp: https://www.nhs.uk/conditions/baby/weaning-and-feeding/babys-first-solid-foods/.
- Horovath A., Rachtan-Janicka J., Rybak A. i wsp. Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, dostęp: https://1000dni.pl/wp-content/uploads/2023/01/poradnik-zywienia-niemowlat-1341.pdf.
- Weker H., Rowicka G., Dyląg H. i wsp. (2020) Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia. Praktyczne zastosowanie norm i zaleceń żywieniowych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.