Czy maluch może jeść to samo, co dorosły?

5 min
Dziecko-to-nie-maly-dorosly.jpg

Już w okresie niemowlęcym dziecko poznaje smak warzyw, owoców, produktów zbożowych, mięsa czy ryb. Nie oznacza to jednak, że jest on gotowy na posiłki z rodzinnego stołu. Dlaczego? Młody organizm jest bardzo delikatny i nie jest jeszcze w stanie tak sprawnie obronić się przed potencjalnymi zanieczyszczeniami żywności.

Dziecko-to-nie-maly-dorosly.jpg
Dziecko-to-nie-maly-dorosly.jpg

Przede wszystkim pamiętaj o właściwej kolejności

Mleko mamy to pokarm, który w pełni zaspokaja potrzeby żywieniowe niemowlęcia w pierwszych sześciu miesiącach jego życia. W tym okresie nie ma potrzeby podawania dziecku innych płynów i pokarmów – z wyjątkiem sytuacji, w których lekarz zaleci stosowanie suplementów czy leków. Nie wcześniej niż w 17. tygodniu życia (początek 5. miesiąca) i nie później niż w 26. tygodniu (początek 7. miesiąca) należy rozpocząć wprowadzanie pokarmów uzupełniających [1]. Ze względu na trudniejszą akceptację smaku warzyw to od nich należy rozpocząć wprowadzanie nowości do diety dziecka. Po około 2 tygodniach do jadłospisu malucha można włączyć owoce, kontynuując podawanie warzyw. Jako jedne z pierwszych w diecie niemowlęcia powinny pojawić się także produkty zbożowe. Później do diety wprowadza się inne pokarmy, takie jak jajko, ryby, mięso i przetwory mleczne.

Odpowiednia konsystencja i wielkość porcji

Ważne, aby nowe produkty wprowadzać do diety etapami. Należy zaczynać od niewielkich ilości pokarmu, np. 3-4 łyżeczek, obserwując jednocześnie reakcje dziecka. Ze względu na możliwość wystąpienia nietolerancji czy alergii lepiej unikać wprowadzania kilku produktów jednocześnie. Warto również pamiętać, że małe dzieci dopiero zdobywają umiejętność gryzienia i odrzucają pokarmy, których nie dadzą rady zjeść. Właściwym sposobem jest stopniowe zapoznawanie malucha z nowymi produktami. Idealna forma podania na początek to posiłek w formie papki lub purée. Z czasem należy wprowadzać pokarmy z grudkami i większymi kawałkami, tak aby pod koniec 12. miesiąca życia dziecko mogło spożywać posiłki o zróżnicowanych konsystencjach.

Jakość pożywienia ma kluczowe znaczenie

Niemowlęta i małe dzieci charakteryzują się bardzo szybkim rozwojem, , ale jednocześnie dużą wrażliwością organizmu na spożywaną żywność. Wiele narządów, tj. wątroba czy nerki wciąż dojrzewa i nie pracuje tak wydajnie, jak u osoby dorosłej. Z tego powodu młody organizm może pobierać zbyt duże ilości szkodliwych substancji, które nie są dostatecznie sprawnie usuwane z ustroju i mogą być niebezpieczne dla zdrowia [2]. Niezwykle istotne w tym okresie jest dostosowanie właściwej diety do tych szczególnych wymagań. Podawana maluchowi żywność powinna być przede wszystkim odpowiedniej jakości.

Jak ocenić czy posiłek jest odpowiedni dla malucha?

Nie da się tego sprawdzić za pomocą zmysłów – wzroku, węchu czy smaku. To, że na targu dwie marchewki wyglądają tak samo pięknie, nie oznacza, że są tej samej jakości. Podobnie jest w sklepie, gdzie można znaleźć wiele produktów, które wyglądają, jakby były przeznaczone dla dzieci.
Wiele z nich ma kolorowe opakowania i urocze obrazki z uśmiechniętymi zwierzątkami. Warto jednak pamiętać, że nie każda żywność o takich cechach będzie odpowiednia dla najmłodszych członków rodziny.

Wskazówka dla rodzica

Tym, na co należy zwracać szczególną uwagę przy wyborze produktów dla malucha, jest przede wszystkim ich jakość oraz skład. Produkty z diety dorosłych włączane do jadłospisu malucha mogą zawierać sól czy inne zbędne dodatki, takie jak konserwanty, barwniki czy wzmacniacze smaku. Właśnie dlatego rodzice powinni sięgać po żywność stworzoną z myślą o najmłodszych. Takie produkty spełniają wyjątkowo surowe normy jakości – o wiele bardziej restrykcyjne w porównaniu do produktów ogólnodostępnych, spożywanych przez rodziców oraz starsze rodzeństwo. Warzywa czy owoce z gospodarstw przeznaczonych pod uprawę z myślą o najmłodszych są kontrolowane na każdym etapie produkcji. Wszystko po to, aby cały proces – już od zasiewu – pozwalał na uzyskanie odpowiedniej jakości produktów.

Gdzie szukać produktów dla najmłodszych?

Znalezienie takiej żywności w sklepie jest bardzo łatwe. Najczęściej żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci znajdują się na specjalnie wydzielonych półkach, a na opakowaniu widnieje charakterystyczny napis, np. po 8. czy 10. miesiącu życia. Wskazanie wieku daje rodzicom potwierdzenie, że produkt jest dopasowany do potrzeb i umiejętności dziecka na określonym etapie rozwoju.

Czy wiesz, że w żywności dla niemowląt i małych dzieci dopuszczalne poziomy pozostałości poszczególnych zanieczyszczeń są bardziej restrykcyjne niż te określone dla żywności ogólnego przeznaczenia? Oto kilka przykładów:

  • dla azotanów są 35 razy bardziej restrykcyjne,
  • dla pestycydów w warzywach są do 5000 razy bardziej restrykcyjne,
  • dla pestycydów w owocach są 3000 razy bardziej restrykcyjne,
  • dla mikotoksyn są do 20 razy bardziej restrykcyjne [3].

Jakość i bezpieczeństwo potwierdzone na 100%

Posiłki BoboVita to wsparcie dla opiekunów w odpowiadaniu na potrzeby żywieniowe ich dzieci. Różnorodne propozycje, w tym m.in. pyszne zupki i obiadki charakteryzuje jakość i bezpieczeństwo potwierdzone na 100%. Posiłki spełniają ściśle określone normy dla żywności dla niemowląt i małych dzieci – znacznie bardziej restrykcyjne niż w przypadku żywności, którą spożywają dorośli. Ponadto, zawarte w nich surowce przechodzą setki testów jakości i bezpieczeństwa, jeszcze zanim trafią do fabryki.

Co jeszcze charakteryzuje posiłki BoboVita?

  • 0% konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku* 
  • 100% warzyw i 100% owoców z kontrolowanych upraw,
  • 100% mięsa bez pozostałości antybiotyków
  • 100% dziko żyjących ryb z oceanów lub 100% ryb z certyfikowanych połowów.

Sięgając po takie produkty, rodzice mogą być spokojni, że podają dziecku pokarmy odpowiadające potrzebom rozwijającego się organizmu, a także są w pełni bezpieczne.

* tak jak inna żywność dla niemowląt i małych dzieci, zgodnie z przepisami prawa.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

[1] Raport „Bezpieczeństwo żywności a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci”, zainicjowany przez Fundację Nutricia, 2022.

[2] Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne/Pediatria 2021, T. 18.

[3] Raport „Bezpieczeństwo żywności a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci”, zainicjowany przez Fundację Nutricia, 2022.

Oceń ten artykuł: