Koronawirus (SARS-CoV-2) – dowiedz się, jak możesz chronić siebie i swoje dziecko

5 min
Mama z maseczką na twarzy jest z dzieckiem u lekarza

Nietypowa sytuacja, w jakiej się dzisiaj znajdujemy, to szczególnie trudny czas dla kobiet w ciąży i rodziców najmłodszych dzieci. W trosce o Was BoboVita dzieli się zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczącymi ochrony zarówno niemowląt i małych dzieci, jak i rodziców, którzy są dla dziecka głównym źródłem kontaktu ze światem zewnętrznym. Stosując się do kilku prostych zasad, wspólnie możemy ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Mama z maseczką na twarzy jest z dzieckiem u lekarza
Mama z maseczką na twarzy jest z dzieckiem u lekarza

Przeczytaj również: 

7 sposobów, dzięki którym możesz chronić swoje dziecko

Regularnie myj ręce

Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, poprzez kontakt z drugim człowiekiem, dlatego częste i dokładne (trwające ok. 30 sekund) mycie rąk jest najlepszą formą profilaktyki. Myj ręce przed każdym kontaktem z dzieckiem i proś, aby każdy z Twoich bliskich, kto chce wziąć niemowlę na ręce, nakarmić je czy bawić się z nim, zrobił to samo. Małe dziecko nie umie samodzielnie umyć swoich rączek. Właśnie dlatego zawsze przed posiłkiem czy zabawą umyj jego ręce wodą i mydłem, a jeśli jest to niemożliwe – mokrą chusteczką na bazie alkoholu.

Dlaczego to tak ważne? Wystarczająco długie mycie rąk, trwające ok. 30 sekund, z wykorzystaniem wody i mydła to skuteczna ochrona przed wirusami i bakteriami. Aby prawidłowo umyć ręce, należy:

  • zmoczyć je wodą,
  • nabrać odpowiednią ilość mydła (tak aby pokryła całą powierzchnię dłoni),
  • rozprowadzić mydło, pocierając o siebie rozprostowane dłonie,
  • dokładnie umyć grzbiety palców, kciuki i przestrzenie między palcami,
  • opłukać ręce wodą,
  • wytrzeć – najlepiej jednorazowym ręcznikiem – dłonie do sucha.

Ogranicz spotkania

Małe dzieci są chętnie odwiedzane przez rodzinę czy znajomych, a na spacerach często zwracają na siebie uwagę obcych osób. To zupełnie naturalne. Twoim obowiązkiem jako rodzica jest teraz jednak zminimalizowanie kontaktów malucha z innymi osobami. Chociaż zakazanie dotykania czy noszenia dziecka na rękach przez innych może wydawać się trudne, jest to konieczne, aby nie doprowadzić do potencjalnego zakażenia. Jeśli musicie wyjść z maluszkiem z domu, pamiętaj, aby zachować co najmniej metrową odległość od wszystkich osób, które wykazują symptomy choroby, tj. kaszlą lub kichają.

Dlaczego to tak ważne? Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Jeśli osoba zakażona kichnie lub kaszlnie, roznosi w swoim otoczeniu małe kropelki, które mogą zawierać wirusa. Jeśli będziecie w pobliżu takiej osoby, możecie się w ten sposób zakazić.

Unikaj dotykania oczu, ust oraz nosa – swoich oraz dziecka

Przez cały dzień dotykasz wielu różnych powierzchni i przedmiotów – m.in. klamek, domofonu czy barierek. Naturalnie dotykasz później także swojego dziecka, które lubi zbliżać rączki do oczu, ust czy nosa. Właśnie dlatego zawsze, kiedy chcesz dotknąć malucha, umyj ręce. Najlepiej myj ręce po dotknięciu czegokolwiek, co nie zostało wcześniej zdezynfekowane, a także za każdym razem po powrocie do domu. Z czasem stanie się to dobrym nawykiem.

Dlaczego to tak ważne? Wirus może znajdować się na różnego rodzaju powierzchniach czy przedmiotach, których wcześniej dotykała osoba zakażona. Poprzez dłonie wirus ten może łatwo przenieść się do oczu, ust czy nosa, a przez nie – do organizmu. Jeśli musisz dotknąć czegoś, co mogło mieć styczność z zainfekowaną osobą, nie zbliżaj swoich dłoni do twarzy – zarówno swojej, jak i dziecka. Najpierw umyj ręce. Jeśli nie masz takiej możliwości, zastosuj żel antybakteryjny lub mokre chusteczki na bazie alkoholu.

Dbaj o higienę górnych dróg oddechowych

Upewnij się, że zarówno Ty, jak i inni domownicy przestrzegacie zasad higieny, szczególnie w odniesieniu do górnych dróg oddechowych. Jeśli kichasz lub kaszlesz, zakryj usta zgięciem łokcia lub jednorazową chusteczką, którą zaraz po użyciu należy wyrzucić do kosza. W takiej sytuacji zawsze też od razu umyj ręce.

Dlaczego to tak ważne? Wiesz już, że wirusy – nie tylko SARS-CoV-2, ale także te wywołujące przeziębienie czy grypę – rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Jeśli widzisz u siebie objawy choroby, a kichając lub kaszląc, zasłonisz usta, zminimalizujesz ryzyko zakażenia się innych osób.

Masz objawy choroby? Nie bagatelizuj ich

W przypadku osłabienia czy gorszego samopoczucia zostań w domu. Jeśli masz wczesne objawy choroby –gorączkę, kaszel czy trudności w oddychaniu – powiadom telefonicznie Twoją stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do szpitala z oddziałem zakaźnym. Dla bezpieczeństwa Twojego i Twoich bliskich postępuj zgodnie z wprowadzonymi przez Ministra Zdrowia procedurami. Aktualne zalecenia możesz śledzić na oficjalnych stronach rządowych (w większości adres takich stron ma końcówkę gov.pl).

Dlaczego to tak ważne? Rząd, w tym Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny, ma najaktualniejsze informacje dotyczące występowania koronawirusa w naszym kraju. Korzystaj z uruchomionych infolinii, aby otrzymać niezbędne wskazówki, co robić w przypadku objawów choroby. Twoje odpowiedzialne działanie pozwoli zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

Dbaj o odpowiednie przygotowanie żywności

Stosuj zasady bezpieczeństwa żywności – pamiętaj o dokładnym myciu rąk przed przygotowaniem posiłku, a także przed kontaktem z surowym i gotowanym pożywieniem. Używaj osobnych desek oraz noży do krojenia surowego mięsa i gotowanego pożywienia. Dokładnie gotuj mięso, jajka i inne produkty pochodzenia zwierzęcego.

Dlaczego to tak ważne? Bezpieczeństwo przygotowywanej żywności jest kluczowe dla zdrowia całej rodziny.

Śledź bieżące informacje i postępuj zgodnie z rekomendacjami ekspertów

W tej trudnej i wyjątkowej sytuacji warto mieć świadomość tego, co dzieje się nie tylko w naszym kraju, ale także na świecie. Śledź oficjalne strony rządowe, w tym stronę Ministerstwa Zdrowia, a także Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Pamiętaj, aby informacje czerpać z wiarygodnych źródeł, a w przypadku jakichkolwiek pytań skontaktuj się ze swoim lekarzem lub zadzwoń na specjalną infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ważna informacja: podane na tej stronie wskazówki nie stanowią profesjonalnej porady medycznej. W tym szczególnym czasie zawsze w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości skontaktuj się z lekarzem lub najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Oceń ten artykuł: