Jaka zupa dla niemowlaka? Pomysły, inspiracje

5 min
zupa_dla_niemowlaka

Zupa jest jednym z głównych rodzajów posiłków uzupełniających podawanych niemowlakom. Przyczyniają się do tego łatwość dostosowania konsystencji do umiejętności malucha w pierwszym roku życia i duża elastyczność w doborze składników oraz ich proporcji. Zupka może być wartościowym posiłkiem dostarczającym wielu kluczowych składników odżywczych, jeśli jej skład jest odpowiednio skomponowany do wieku dziecka Urozmaicenie jadłospisu jest bardzo ważnym elementem zdrowej diety. Poznaj nasze pomysły na różnorodne zupy dla niemowlaka, dostosowane do etapu jego życia.

zupa_dla_niemowlaka
zupa_dla_niemowlaka

Skład zupy dla niemowlaka

Skład zup dla niemowlaka zmienia się na poszczególnych etapach rozszerzania diety. Stopniowo do jadłospisu dziecka wprowadzamy kolejne grupy produktów, dzięki czemu zawarte w tej potrawie składniki stają się coraz bardziej różnorodne. W skład zupki dla niemowlaka (w zależności od etapu rozszerzania diety) mogą wchodzić m.in.:

  • Warzywa, np. marchew, pietruszka, seler naciowy, seler korzeniowy, cebula, kalarepa, cukinia, dynia, szpinak, burak, por, brokuł, kalafior, pomidor - stanowią główny składnik zupy dla dziecka w 1. roku życia.
  • Ryby i mięso, np. kurczak, indyk, królik, cielęcina, wołowina, wieprzowina - dodawane do zupek w niewielkiej ilości pozwalają na uzyskanie pożywnego, zbilansowanego posiłku.
  • Nasiona roślin strączkowych, np. fasola, soczewica, ciecierzyca, bób – uwzględniane jako składnik niektórych zupek stanowią element urozmaicający źródła białka w diecie niemowlaka. Zwykle nie podajemy ich jeszcze na samym początku rozszerzania jadłospisu (ponieważ są dość ciężkostrawne), a dopiero od około 8.-9. miesiąca życia dziecka.
  • Produkty skrobiowe, np. ziemniaki, ryż, kasze, makarony, kluseczki – to kolejne ze składników, dzięki którym zupka dla niemowlaka staje się pożywnym posiłkiem.
  • Tłuszcze, np. olej rzepakowy, oliwa z oliwek, masło – choć dodaje się je do zupek w małej ilości (zwykle ½ - 1 łyżeczki na porcję), stanowią ważny element posiłku. Warto pamiętać, że zalecany udział tłuszczów w diecie niemowlaka jest większy proporcjonalnie do innych składników w porównaniu do diety osoby dorosłej.
  • Zioła i przyprawy, np. natka pietruszki, koperek, kolendra, kurkuma, imbir, kmin rzymski – dodawane okazjonalnie do części zupek dla niemowląt w celu wzbogacenia i urozmaicenia smaku.

Natomiast składniki, które nie powinny się znaleźć w zupce dla niemowlaka to :

  • Dodatek soli – nie należy jej w ogóle dodawać do żywności przeznaczonej dla dzieci w pierwszym roku życia,
  • Ostre przyprawy,
  • Konserwanty,
  • Barwniki,
  • Wzmacniacze smaku.

Konsystencja zupy dla niemowlaka

Z wiekiem dziecka modyfikujemy nie tylko skład, ale także konsystencję podawanych posiłków. Pierwsze zupki mają postać gładkiego puree. Z czasem w posiłku mogą zacząć pojawiać się coraz większe grudki. Gdy dziecko przyzwyczai się do niejednolitej postaci zupki, warto zacząć mu podawać posiłki zawierające miękkie kawałki składników – jest to ważny etap w nauce gryzienia.

Jak wybrać zupę dla niemowlaka?

Wybierając zupę, którą chcemy podać dziecku w pierwszym roku życia, upewnijmy się, że wykorzystujemy produkty wysokiej jakości, z zaufanych źródeł i spełniające wysokie standardy bezpieczeństwa. Jest to gwarantowane w przypadku, gdy należą one do kategorii żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci, a produkty takie sa oznaczane wskazaniem wieku na opakowaniu.

Skład i konsystencja produktów z tej grupy są w pełni dostosowane do potrzeb malucha na określonym etapie życia. Co więcej, limity zanieczyszczeń substancjami, takimi jak pozostałości pestycydów czy metale , ustalone są na znacznie niższym poziomie niż w przypadku żywności ogólnego spożycia. Zgodnie z przepisami żywność dla niemowląt i małych dzieci nie zawiera też konserwantów, barwników, ani wzmacniaczy smaku.

Pierwsza zupa dla niemowlaka

Podając pierwszy raz zupę niemowlakowi, warto upewnić się także, że ma ona gładką konsystencję i prosty skład. Zaleca się, żeby do diety dziecka nie wprowadzać jednocześnie więcej niż jednego nowego składnika. Upewnij się więc, że niemowlę próbowało już wcześniej większości produktów, które są na liście składników (np. spożywało je już w postaci jednoskładnikowego puree, takiego jak Marchewka BoboVita).

Dobrym wyborem pierwszej zupki dla niemowlaka jest Jarzynowa BoboVita (produkt, który można podawać już po 4. miesiącu życia) lub Jarzynowa z kurczakiem BoboVita (odpowiednia dla dziecka po 5. miesiącu życia).

Pomysły na zupę dla niemowlaka

Twój maluch ma już za sobą próbowanie pierwszych zup i szukasz pomysłów na wprowadzenie większej różnorodności do jego jadłospisu? Oto nasze propozycje zupek w słoiczkach, które możesz włączać do diety dziecka w kolejnych miesiącach życia.

Zupa dla niemowlaka po 6. miesiącu życia

Od początku drugiego półrocza życia w jadłospisie niemowlaka mogą znaleźć się zupy, takie jak:

Zupa dla niemowlaka po 8. miesiącu życia

Po 8. miesiącu życia zdrowa dieta malucha może być już mocno urozmaicona o różnorodne rodzaje warzyw, mięs, a także produktów skrobiowych. Skład zupek jest też więc bardziej złożony, ale nadal nie powinien zawierać dodatków np. soli lub ostrych przypraw. Dziecku w tym wieku można podawać zupy, takie jak:

Zupa dla niemowlaka po 10. miesiącu życia

Po ukończeniu przez malucha 10. miesiąca życia przychodzi czas na kolejne nowe produkty urozmaicające dietę. Konsystencja posiłków może być mniej jednolita, by sprzyjać nauce gryzienia. Do propozycji zupek przeznaczonych dla dzieci po 10. miesiącu życia należą:

Jak przygotować zupę dla niemowlaka?

Aby przygotować zupkę ze słoiczka, porcję odpowiedniej wielkości przełóż do miseczki plastikową łyżeczką. Podgrzej w „kąpieli wodnej", a następnie delikatnie wymieszaj. Przed zaserwowaniem zupki niemowlakowi, sprawdź jej temperaturę. Pamiętaj, by nie podawać resztek produktu, który jadło dziecko.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzenia pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

Źródła:

  1. Szajewska H., Socha P., Horovath A. i wsp. (2021) Zasady Żywienia Zdrowych Niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Przegląd Pediatryczny 50: 1-19, dostęp: https://przegladpediatryczny.pl/files/4337.pdf.
  2. Horovath A., Rachtan-Janicka J., Rybak A. i wsp. Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, dostęp: https://1000dni.pl/wp-content/uploads/2023/01/poradnik-zywienia-niemowlat-1341.pdf.

Oceń ten artykuł: