Maliny dla niemowlaka – od kiedy, jak podać?

4 min
maliny_dla_dziecka

Zaleca się, by już od pierwszych miesięcy wprowadzania żywności uzupełniającej podawać dziecku różnorodne, kolorowe warzywa i owoce. Kiedy można zacząć uwzględniać maliny w posiłkach niemowlaka i jak to robić? Sprawdź nasze propozycje posiłków z tymi owocami, odpowiednie dla maluchów na różnych etapach rozszerzania jadłospisu.

maliny_dla_dziecka
maliny_dla_dziecka

Od kiedy można podawać maliny niemowlakowi?

Rozszerzanie diety dziecka rozpoczynamy między 17. i 26. tygodniem życia, najczęściej od podania warzyw. Pierwsze owoce włączamy zazwyczaj do jadłospisu niemowlaka zaraz po nich. W oficjalnych zaleceniach dotyczących żywienia dzieci nie znajdziemy dokładnych rekomendacji odnośnie kolejności wprowadzania poszczególnych owoców do jadłospisu niemowlaka. W praktyce najczęściej na początku włącza się do diety dziecka puree z owoców o łagodnym smaku, takich jak jabłka, banany, brzoskwinie czy gruszki. Dopiero później (zwykle po 6. miesiącu życia) rodzice podają po raz pierwszy owoce kwaśniejsze, o bardziej zdecydowanym smaku, w tym maliny (i inne owoce jagodowe).

Rozszerzanie diety niemowlaka o maliny

Rozszerzając dietę niemowlaka o maliny, pamiętajmy o podstawowych zasadach związanych z wprowadzaniem nowych produktów do jadłospisu dziecka:

  • Początkowo podawaj maliny w formie pozbawionej pestek (w takiej postaci owoc jest bardziej lekkostrawny).
  • Nie wprowadzaj jednocześnie (tego samego dnia) innych nowych produktów do jadłospisu dziecka.
  • Początkowo uwzględnij w posiłku tylko niewielką ilość nowego produktu – około 1-2 łyżeczek. Możesz połączyć przecier z malin z żywnością, którą dziecko wcześniej już poznało, np. musem z jabłek.
  • Po podaniu malin, obserwuj reakcje niemowlaka, by upewnić się, że maluch dobrze toleruje nowy produkt.

Czy maliny mogą wywoływać alergię u niemowlaka?

Maliny nie należą do produktów, które często wywołują alergię pokarmową, jednak odnotowuje się (nieliczne) przypadki rozwoju reakcji alergicznej po ich spożyciu przez niemowlaka. Do objawów nadwrażliwości na produkt należą:

  • Wymioty,
  • Biegunka,
  • Pokrzywka – swędzące blade bąble otoczone zaczerwienioną skórą (przypominają zmiany na skórze po dotknięciu pokrzywy),
  • Nieżyt nosa,
  • Kaszel,
  • Pogorszenie objawów atopowego zapalenia skóry (jeśli występuje u dziecka),
  • Obrzęk w okolicy warg i twarzy,
  • Trudności w oddychaniu.

Alergia na maliny może współwystępować z uczuleniem na inne owoce pochodzące z roślin różowatych (do których należą m.in. jeżyny, truskawki, morele, śliwki, brzoskwinie, jabłka i migdały), a także z alergią na pyłki niektórych drzew. Jeśli zauważysz objawy alergii u dziecka po podaniu mu malin (lub innego nowego produktu), skonsultuj się z pediatrą, wyłączając jednocześnie dany pokarm z jadłospisu niemowlaka (przynajmniej do czasu wizyty lekarskiej).

W jakiej postaci podawać maliny niemowlakowi? Nasze propozycje

Na początku rozszerzania jadłospisu zaleca się podawać dziecku maliny w potrawach o konsystencji gładkiego puree. Jeśli wprowadziłaś już do diety niemowlaka produkty na bazie ryżu, to jako pierwszy posiłek zawierający dodatek malin możesz wybrać np. malinową mleczną kaszkę ryżową Porcja Zbóż BoboVita, przeznaczoną dla dzieci po 4. miesiącu życia.

Dobrym pomysłem na wprowadzenie malin do jadłospisu niemowlaka jest także podanie mu deserku zawierającego niewielki dodatek tych owoców, a wytworzonego bazie składników, które dziecko chętnie już spożywa. Jeśli dieta malucha została wcześniej rozszerzona o jabłka, banany i kaszkę kukurydzianą, warto podać mu . Jest on odpowiedni dla dzieci po 6. miesiącu życia.

W drugim półroczu życia możesz zacząć podawać niemowlakowi także żywność zawierającą większą ilość składników (nadal pamiętając o tym, by nie wprowadzać jednocześnie więcej niż jednego nowego pokarmu uzupełniającego). Na tym etapie rozszerzania diety świetnie sprawdzą się różnorodne kaszki malinowe i owocowe musy, w tym:

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

Źródła:

  1. Szajewska H., Socha P., Horovath A. i wsp. (2021) Zasady Żywienia Zdrowych Niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Przegląd Pediatryczny 50: 1-19, dostęp: https://przegladpediatryczny.pl/files/4337.pdf.
  2. National Health Service (2022) Your baby’s first solid foods, dostęp: https://www.nhs.uk/conditions/baby/weaning-and-feeding/babys-first-solid-foods/.
  3. Horovath A., Rachtan-Janicka J., Rybak A. i wsp. Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, dostęp: https://1000dni.pl/wp-content/uploads/2023/01/poradnik-zywienia-niemowlat-1341.pdf.
  4. Costa J., Mafra I. (2023) Rosaceae food allergy: a review, Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 63(25): 7423-7460, dostęp: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35238686/.
  5. National Health Service (2024) Food allergies in babies and young children, dostęp: https://www.nhs.uk/conditions/baby/weaning-and-feeding/food-allergies-in-babies-and-young-children/.

Oceń ten artykuł: