Twoje dziecko staje się już co raz bardziej samodzielne. Sprawność jego rączek i nóżek bywa zaskakująca, a każdy dzień przynosi nowe umiejętności.
Co znajdziesz w tym artykule:
Ty bez trudu potrafisz już rozpoznać u dziecka jego potrzeby oraz emocje. Więź emocjonalna z mamą jest teraz bardzo silna. Może pojawić się lęk przed rozłąką i osobami obcymi.
Oto, co czeka Was w tych miesiącach:
ROZWÓJ FIZYCZNY, czyli przemieszczam się:
- Maluszek z zapałem wybierze się na samodzielne zwiedzanie mieszkania. Może odbywać się to w formie pełzania, turlania czy prób raczkowania. Zapewnij dziecku dużo swobody ruchu, najlepiej na podłodze w dobrze zabezpieczonym pokoju.
- Dziecko sprawnie przekłada małe przedmioty z rączki do rączki, uderza dwoma klockami o siebie oraz rzuca przedmiotami o podłogę, obserwując ich spadanie. Przyda się Twoja cierpliwość przy sprzątaniu porozrzucanych przedmiotów.
- Wszystko, co maluszek trzyma w rączce, lubi wkładać do buzi, więc szczególną uwagę zwróć na drobne części i przedmioty w otoczeniu dziecka. Cechę tę warto wykorzystać w nauce samodzielnego jedzenia i picia z kubeczka.
ROZWÓJ MOWY I UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH, czyli umiem okazywać emocje:
- Twoje dziecko potrafi już wyrazić całą gamę emocji: od radości, poprzez zdziwienie, strach, do niezadowolenia. To czas sprawdzania granic, do których może się posunąć z swoich poczynaniach. Od początku warto nauczyć się stawiania jasnych granic.
- Słysząc dźwięk swojego imienia, maluszek wie, że mowa jest o nim lub do niego.
- Maluch z zapałem prycha, mlaska, próbuje składać sylaby „ma-ma-ma”, „ta-ta-ta”. Nie zabraniaj mu tego, gdyż wydawanie tych dźwięków to gimnastyka języka i mięśni potrzebna do późniejszego rozpoczęcia mówienia.
- 8. miesiąc to okres pojawienia się lęku separacyjnego. Nie martw się, taki okres jest normalny w rozwoju dziecka i niebawem minie. Przyzwyczaj dziecko do swoich krótkich wyjść, podczas których zostanie pod troskliwą opieką innej osoby.
Przeczytaj również:
DIETA, czyli czas na kawałki:
- Nastał właściwy czas na przyzwyczajenie maluszka do obecności kawałków w posiłkach. Nie miksuj już wszystkich posiłków na gładką papkę, wystarczy rozgnieść ugotowane warzywa widelcem. Jeśli podajesz gotowe posiłki ze słoiczków dla niemowląt, nie musisz się o to martwić, będą one zawierały właściwą konsystencję dostosowaną do wieku dziecka.
Pamiętaj!
- Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Jeżeli na tym etapie masz wątpliwości dotyczące umiejętności maluszka, udaj się z nim do pediatry.
- Aby wzmocnić odporność dziecka, pamiętaj o zróżnicowanej diecie i codziennych spacerach na świeżym powietrzu.
- Ubieraj dziecko lekko i przewiewnie pamiętając, by zakładać mu najwyżej jedną warstwę ubioru więcej niż sobie.