Jak powinna wyglądać dieta 9-miesięcznego dziecka?

5 min
ryby

W 9. miesiącu życia niemowlę staje się coraz bardziej sprawne manualnie i zna coraz więcej różnorodnych smaków. Choć może zajadać się już różnymi rodzajami warzyw, mięskiem lub rybką, te składniki powinnaś wybierać dla niego bardzo starannie, zwracając uwagę na ich odpowiednią jakość. Dieta maluszka wciąż powinna różnić się od tej stosowanej przez dorosłych, ponieważ niemowlę nadal ma inne potrzeby żywieniowe niż starsi członkowie rodziny. Dowiedz się, jak komponować jadłospis 9-miesięcznego malucha, aby wspierać jego prawidłowy rozwój.

ryby
ryby

Etap dynamicznych doświadczeń

Chociaż dla małego smakosza próbowanie kolejnych nowych smaków jest wspaniałą przygodą, podawanie posiłków 9-miesięcznemu niemowlęciu może być dla rodziców wyzwaniem. To etap, kiedy którym maluch jest pełen energii, ciekawy świata i trudno mu usiedzieć w miejscu. Często się wierci i potrafi okazywać swoje niezadowolenie – może głośno protestować, gdy zawartość talerzyka nie będzie dla niego satysfakcjonująca. To czas, kiedy niemowlę zdobywa nowe umiejętności poruszania się, dlatego spożywanie posiłków niekiedy może przebiegać burzliwie. Choć dla malucha w 9. miesiącu bardziej atrakcyjna od jedzenia może okazać się potrzeba raczkowania, jego pierwsze ząbki dają mu szansę na rozpoczęcie przygody z nauką gryzienia. Wykorzystaj to, podając dziecku posiłki z wyczuwalnymi kawałkami warzyw, mięsa oraz ryby.

Jakie produkty podawać niemowlęciu w czasie ząbkowania?

Wyrzynanie się zębów to dobry czas na ćwiczenia mięśni języka i żuchwy, a więc na naukę gryzienia. Warto wykorzystać ten moment i podawać niemowlęciu do rączek produkty, które będzie mogło złapać i włożyć do buzi.

Czy 9-miesięczne dziecko może jeść samodzielnie?

Maluch w tym wieku może już podejmować pierwsze próby chwytania łyżeczki. Choć na początku zrobi przy tym sporo bałaganu, to ważny krok w kierunku rozwoju koordynacji ruchowej i nauki samodzielnego jedzenia. Pozwól dziecku próbować jeść samodzielnie i nie martw się nieporządkiem – wspólna nauka może być dla Was świetną zabawą!

Czy mleko jest ważne w diecie 9-miesięcznego dziecka?

Mleko – mamy lub modyfikowane – wciąż powinno być podstawą codziennej diety 9-miesięcznego niemowlęcia. To dla dziecka źródło ważnych składników odżywczych, które mają kluczowe znaczenie dla harmonijnego rozwoju. Jadłospis 9-miesięcznego niemowlęcia może być też wzbogacany niewielką ilością przetworów mlecznych w postaci jogurtu naturalnego, kefiru czy twarogu. Mleko krowie nie powinno być podawane dziecku jako główny produkt mleczny przed ukończeniem przez nie 12. miesiąca życia, jednak jego niewielkie ilości można wykorzystywać do przygotowania pokarmów uzupełniających.

Zbilansowana dieta

Dieta 9-miesięcznego dziecka jest już znacznie urozmaicona i uwzględnia produkty o stałej konsystencji, również te z grudkami i małymi kawałkami do gryzienia. Komponując ją, pamiętaj, aby była odpowiednio zbilansowana, czyli zawierająca odpowiednie ilości składników odżywczych, takich jak węglowodany, białka, tłuszcze oraz witaminy i składniki mineralne. Pamiętaj przy tym, aby codzienny jadłospis był dopasowany do jego wieku – umiejętności oraz potrzeb. Na tym etapie maluch powinien otrzymywać 4-5 posiłków dziennie, wliczając karmienie piersią (lub karmienie mlekiem modyfikowanym, jeśli z uzasadnionych przyczyn nie podajesz już dziecku swojego pokarmu). Bardzo ważne jest stopniowe regulowanie godzin spożywania pokarmów – ma to przede wszystkim na celu kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.

· Źródło węglowodanów

Choć mleko mamy (lub mleko modyfikowane, jeśli niemowlę nie jest karmione piersią) nadal stanowi podstawę diety, codzienny jadłospis 9-miesięcznego niemowlęcia powinien uwzględniać produkty, które będą dla niego dobrym źródłem węglowodanów. Można do nich zaliczyć produkty zbożowe, takie jak kleiki i kaszki (również pełnoziarniste), a także warzywa czy owoce.

· Źródło białka

W 9. miesiącu życia niemowlę powinno zajadać się mięsem lub rybą – to doskonałe źródło pełnowartościowego białka[1], którego maluch potrzebuje do intensywnie zachodzących w jego organizmie procesów. Mięso powinno pojawić się w jednym z podawanych w ciągu dnia posiłków, a 1-2 razy w tygodniu mięso warto zastąpić rybą.

· Płyny

Poza mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym do picia warto podawać dziecku wodę – to najlepszy sposób na zaspokajanie pragnienia niemowlęcia. Z podawaniem soków owocowych poczekaj, aż maluch skończy rok.

Czy można podawać zupę warzywną 9-miesięcznemu dziecku?

W diecie niemowlęcia, które już za kilka miesięcy skończy rok, powinny pojawić się już zarówno posiłki o stałej konsystencji, jak i zupki. Maluszkowi na pewno zasmakuje pomidorowa z ryżem lub makaronem, zupka marchewkowa, krupniczek z dodatkiem delikatnego mięska czy rosołek – koniecznie bez dodatku soli czy cukru. Pamiętaj jednak, że zupy, które przygotowujesz dla siebie i dla starszych członków rodziny, mogą nie być odpowiednią propozycją dla niemowlęcia. Jego organizm wciąż jest wyjątkowo wrażliwy na wpływ czynników zewnętrznych, w tym spożywanej żywności. Za pomocą zmysłów nie możesz ocenić, czy warzywa lub mięso, z których przygotowujesz zupę, są odpowiedniej jakości, tzn. czy nie zawierają pozostałości szkodliwych substancji, np. pestycydów, w ilościach nieodpowiednich dla delikatnego organizmu dziecka.

Jeśli zastanawiasz się, jaką zupkę podać maluszkowi, warto wybrać produkt przeznaczony specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, ze wskazaniem wieku na opakowaniu. To żywność, która spełnia restrykcyjne normy jakości – znacznie bardziej surowe niż produkty ogólnego przeznaczenia, które są spożywane przez dorosłych, dlatego jest bezpiecznym wyborem dla malucha.

Dieta 9-miesięcznego dziecka a owoce

Tak jak warzywa, tak samo owoce wybierane dla niemowlęcia przede wszystkim powinny być bezpieczne i pochodzić od zaufanych dostawców. Gwarancję odpowiedniej jakości dają Ci musy owocowe BoboVita, które są dostępne zarówno w słoiczkach, jak i w wygodnych tubkach. Propozycje dla niemowląt na tym etapie zawierają małe kawałki owoców, dzięki czemu dziecko może doskonalić umiejętność żucia i gryzienia.

Jakich produktów unikać?

Niektóre produkty, jakie wybierasz dla siebie, mogą nie być bezpiecznym wyborem dla niemowlęcia. Unikaj podawania dziecku surowych jaj, miodu, serów pleśniowych, orzechów, owoców morza, grzybów oraz surowego mięsa i ryb – na ich wprowadzenie do diety przyjdzie czas po ukończeniu roku lub nawet w kolejnych latach życia. Pamiętaj też, aby nie dosalać ani nie dosładzać potraw przygotowywanych dla maluszka – niemowlę inaczej odczuwa smak, dlatego proste smaki są dla niego najlepsze!

Pomocne narzędzie dla rodziców

Aby zapoznawanie malucha z nowymi smakami było łatwiejsze, warto skorzystać z narzędzia, w którym znajdują się opracowane przez dietetyków porady z zakresu żywienia oraz przykładowe jadłospisy dostosowane do etapu rozwoju dziecka: https://www.bobovita.pl/porady-zywieniowe-i-jadlospisy/start

Ważna informacja: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

[1] Jarosz M., Normy żywienia dla populacji polskiej, IŻŻ, Warszawa, 2017.

Oceń ten artykuł: