Cukrzyca ciążowa

2 min
Kobieta w ciazy chora na curzyce ciazowa jest na wizycie u lekarza

Pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana dieta służy Tobie i maleństwu podczas ciąży. Może chronić przed wystąpieniem wielu ciążowych powikłań, ale też być formą terapii w niektórych schorzeniach. Tak dzieje się w przypadku cukrzycy ciężarnych, której leczenie opiera się głównie na stosowaniu odpowiedniej diety.

Kobieta w ciazy chora na curzyce ciazowa jest na wizycie u lekarza
Kobieta w ciazy chora na curzyce ciazowa jest na wizycie u lekarza

Zbyt słodko w ciąży

Cukrzyca ciężarnych to każde zaburzenie tolerancji glukozy stwierdzone po raz pierwszy lub rozpoczynające się w czasie ciąży. Jest to choroba polegająca na niewłaściwej gospodarce glukozy. Zaburzenia metabolizmu są indukowane przez ciążę, jednak po porodzie samoistnie ustępują. Ponieważ glukoza we krwi jest potrzebna maluszkowi, ciąża uruchamia mechanizmy niwelujące działanie insuliny. Niestety zdarza się, że dochodzi do nadmiernego transportu glukozy do krwi. W czasie ciąży,  szczególnie w 2. i 3. trymestrze, występuje fizjologiczne zmniejszenie wrażliwości na insulinę (wytworzenie insulinooporności), co prowadzi do wzrostu stężenia glukozy we krwi.

Diagnostyka

Poziom glukozy we krwi po raz pierwszy sprawdza się zwykle w pierwszych badaniach, które wykonuje się po zajściu w ciążę (najlepiej do 10 tygodnia). U wszystkich kobiet między 24. a 28. tygodniem ciąży  wykonuje się tzw. test przesiewowy obciążenia glukozą. Polega on na zbadaniu poziomu glukozy w krwi przed i po przyjęciu znaczącej dawki glukozy. Jeśli stężenie glukozy we krwi nie mieści się w normie, konieczne jest wykonanie testu diagnostycznego z 75g glukozy. To badanie ostatecznie wyjaśnia wątpliwości.

Pamiętaj! W przypadku wyników odbiegających od normy konieczna jest wizyta u lekarza diabetologa, który zadecyduje o przebiegu leczenia.

Leczenie przez jedzenie

Terapią cukrzycy ciążowej najczęściej jest odpowiednia dieta, dlatego  przyszła mama nie może sobie pozwolić na bezkarne kulinarne szaleństwa. Szczególnie teraz powinnaś przestrzegać zasad zdrowego żywienia:

  • Posiłki, które spożywasz powinny być mniejsze objętościowo, ale spożywane częściej – co dwie lub trzy godziny.
  • W Twojej diecie powinnaś unikać cukrów prostych (cukier, słodycze, ciasta, słodkie napoje i soki). Zrezygnuj z dojrzałych słodkich owoców, pozostałe jedz z umiarem.
  • Spożywaj jak najwięcej warzyw, najlepiej surowych i gotowanych na parze.
  • Ogranicz do minimum produkty z białej, oczyszczonej mąki, a wybieraj bogate w błonnik produkty pełnoziarniste.
  • Przy zakupie pieczywa zwracaj uwagę, aby nie zawierało karmelu.
  • Ważne, aby każdego dnia konkretne posiłki miały zbliżoną wartość energetyczną. Powinny również zawierać podobną ilość węglowodanów.
  • O ile nie ma przeciwwskazań, powinnaś wykonywać ćwiczenia o umiarkowanym nasileniu.

Najważniejsze zapobiegać

Pamiętaj, że cukrzyca ciążowa - chociaż zwykle mija po porodzie - wymaga leczenia podczas ciąży. Dlatego powinnaś pozostawać pod stałą kontrolą lekarza i stosować odpowiednią dietę. Jeśli okaże się  nieskuteczna w walce z chorobą, lekarz zleci podawanie insuliny.

Cukrzyca ciążowa ma tendencję do powracania w kolejnej ciąży. By zminimalizować to ryzyko najlepiej po porodzie prowadzić aktywny tryb  życia, stosować zbilansowaną dietę i nie dopuszczać do nadwagi.

Oceń ten artykuł: