Czego unikać w diecie?

3 min
Kobieta w ciazy trzyma ciastka

Kobiety w ciąży mogą bezpiecznie spożywać większość produktów. Istnieją jednak takie, z których ze względu na bezpieczeństwo zdrowia własnego i rozwijającego się dziecka powinnaś zrezygnować do czasu porodu. Produkty, które powinnaś wykluczyć ze swojej diety podczas ciąży, to te, których spożywanie stwarza ryzyko wystąpienia zakażenia. Infekcje są niebezpieczne dla Ciebie i łatwo przenikają do płodu, co może prowadzić do poważnych komplikacji.

Kobieta w ciazy trzyma ciastka
Kobieta w ciazy trzyma ciastka

Surowe ryby i owoce morza

Jeśli jesteś miłośniczką sushi, nie będzie to dla Ciebie miła wiadomość. Podczas ciąży powinnaś wykluczyć z diety spożywanie surowego mięsa ryb i surowych owoców morza. Produkty te, mimo licznych wartości odżywczych, surowe, muszą być wykluczone z jadłospisu przyszłej mamy. Mogą zawierać bakterie i wirusy wywołujące poważne schorzenia, takie jak zapalenie wątroby, zatrucia pokarmowe, listeriozę.

Najpopularniejsze potrawy zawierające surowe składniki to: sushi, tatar z łososia, łosoś wędzony na zimno, marynowane śledzie.

Surowe lub niedogotowane mięso czerwone i drób

Białko pochodzące z mięsa jest najbardziej wartościowym materiałem budulcowym dla rozwijającego się nowego organizmu, dlatego mięso czerwone i drób powinny być obecne w diecie ciężarnej, jednak nigdy surowe, czy niedogotowane. Najpopularniejsze potrawy z niedogotowanego lub surowego mięsa to steki, tatar, carpaccio. Zrezygnuj również z salami.

Ze względu na niebezpieczeństwo zarażenia listeriozą, zaleca się również podgrzewanie mięsnych wyrobów garmażeryjnych.

Niepasteryzowane miękkie sery

Ze względu na ryzyko zakażenia listeriozą powinnaś wykluczyć z jadłospisu również sery niepasteryzowane i przygotowane z surowego mleka np. sery z mleka koziego czy sery niebieskie jak rokfor, brie, camembert.

Niepasteryzowany nabiał

W czasie ciąży nie należy pić surowego (prosto od krowy) mleka ani jeść jego przetworów. Mleka dostępne w sklepach są pasteryzowane, informują  o tym etykiety opakowań.

Surowe jajka

W czasie ciąży należy zrezygnować ze spożywania surowych jaj i potraw je zawierających, ponieważ grozi to zakażeniem salmonellą. Potrawy, w których możesz znaleźć surowe jaja to kogel mogel, tatar, sosy, kremy, ciasta z kremem.

Zioła

W czasie ciąży bezpieczniej będzie zrezygnować z ziół, które mają działanie lecznicze w formie naparów, preparatów. Chodzi tu głównie o zioła znajdujące zastosowanie w medycynie alternatywnej, kosmetologii  itp.  Dlatego gotując i używając przypraw ziołowych dokładnie czytaj ich etykiety i  najlepiej skonsultuj z farmaceutą lub lekarzem bezpieczeństwo ich stosowania w swojej diecie. Niektóre zioła mają właściwości moczopędne, wymiotne, powodują kołatanie serca – wszystkie te reakcje są wysoce niepożądane w ciąży. Tego typu produktami mogą być herbatki ziołowe lub te, które w swoim składzie zawierają zioła.

Nikotyna

Jeśli palisz papierosy i dowiadujesz się, że jesteś w ciąży powinnaś jak najszybciej zerwać z nałogiem. Najlepiej, abyś unikała również towarzystwa innych osób palących papierosy, ponieważ bierne palenie może być nawet bardziej szkodliwe dla Ciebie i Twojego nienarodzonego dziecka. Papierosy zawierają cały szereg szkodliwych substancji, które przenikają do płodu podczas czynnego lub biernego palenia, szkodząc mu jeszcze bardziej, ponieważ jego układ odpornościowy nie jest w pełni wykształcony. Substancje te mogą być przyczyną wad płodu oraz poważnych komplikacji w przebiegu ciąży.

Alkohol

Podczas ciąży najbezpieczniej zupełnie zrezygnować z alkoholu. Alkohol przedostaje się przez łożysko w stężeniu niemal równym temu, jakie osiąga we krwi matki. Picie nawet niewielkich ilości alkoholu w ciąży może powodować bardzo poważne wady wrodzone płodu oraz powikłania w przebiegu ciąży. Jeśli zdarzyło Ci się pić alkohol zanim dowiedziałaś  się, że jesteś w ciąży nie obwiniaj się, jednak teraz najlepiej nie pij go nawet okazjonalnie, ponieważ nie określono ‘bezpiecznego limitu alkoholu” w ciąży. Jeśli tęsknisz za pewnymi smakami, chcesz urozmaicić swoja dietę, sprawić sobie kulinarną przyjemność lub czuć się komfortowo podczas bankietu napełnij kieliszek jednym z fantastycznych drinków bezalkoholowych, które proponujemy na naszej stronie.

Oceń ten artykuł: