Musisz pamiętać, że liczy się nie tylko odpowiednia ilość, ale przede wszystkim jakość tego, co zjadasz. Podczas ciąży szczególnie dbaj o to, by wraz z pożywieniem dostarczać swojemu organizmowi odpowiednią ilość cennych składników odżywczych, składników mineralnych i witamin, na które w okresie ciąży rośnie zapotrzebowanie.
Co znajdziesz w tym artykule:
Wymagające początki
Twój organizm wspiera je odpowiednią gospodarką hormonalną oraz zmianami, jakie zachodzą w Twoim ciele przygotowującym się do dalszego wzrostu maluszka i porodu.Wykonując te nowe zadania, musisz dostarczyć swojemu organizmowi więcej energii niż dotychczas.
II trymestr ciąży
Wg norm w II trymestrze ciąży, Twój organizm nieco już przyzwyczaił się do nowej sytuacji , uruchomił mechanizmy i procesy wspierające rozwój płodu. To właśnie przyrost Twoich tkanek – rosnące łożysko, zwiększenie ilości krwi i płynów, gromadzenie matczynego tłuszczu – powoduje zmiany masy ciała. Powinnaś bardzo dbać o to, by Twoja dieta była pełnowartościowa i zróżnicowana, aby pokrywać rosnące zapotrzebowanie na energię oraz składniki odżywcze Twoje i rosnącego maluszka.
Ilość spożywanej przez Ciebie energii w II trymestrze ciąży powinna zwiększyć się o dodatkowe 285 kcal na dobę.
III trymestr ciąży
Trzeci trymestr ciąży to czas, kiedy powinnaś wzbogacić swoją dietę, w zależności od rekomendacji Twojego lekarza. Zapotrzebowanie energetyczne wzrasta w III trymestrze o 475 kcal na dobę w porównaniu z okresem sprzed ciąży. Za sprawą rosnącego w brzuszku dzidziusia w tym czasie większość kobiet najwięcej przybiera na wadze. Właśnie teraz dziecko zwiększa swoją wagę dwukrotnie.
Więcej radości i więcej energii życiowej
Będąc w ciązy mnogiej, Twoje zapotrzebowanie energetyczne oraz na składniki odżywcze będzie odpowiednio większe w każdym trymestrze. Nie oznacza to jednak, że w ciąży bliźniaczej masz jeść za troje. O tym, ile dodatkowych kalorii oraz innych składników odżywczych potrzebują Twoje dzieci, porozmawiaj z lekarzem (średnio to 300 do 500 dodatkowych kilokalorii na 1 dziecko). Bardzo ważne jest, abyś dostarczała nie tylko więcej kilokalorii, ale również odpowiednio więcej składników odżywczych, szczególnie żelaza, . Zadbaj także o odpowiednie nawodnienie. W nagrodę czeka Cię dwa razy więcej radości! Całkowity przyrost masy ciała w ciąży bliźniaczej powinien wynosić 16-20,5 kg.
Jak sobie radzić z brakiem sił w ciąży?
Zmiany w Twoim organizmie podczas ciąży mogą prowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości, w tym zmęczenia, uczucia braku energii czy senności. Jeśli pojawiają się tego typu objawy, przede wszystkim nie należy z nimi walczyć. W okresie ciąży niezwykle ważne jest wysypianie się – to naturalne, że kobieta ma tym czasie zwiększone zapotrzebowanie na sen. Optymalna długość snu podczas ciąży to 9 godzin. Jeśli organizm się domaga, warto pozwalać sobie także na drzemki w ciągu dnia. Należy pamiętać, aby miejsce snu było dobrze wywietrzone. Jeśli jesteś w ciąży, a codzienna praca zajmuje Ci dużo czasu, warto przeorganizować obowiązki w taki sposób, aby nie zaburzały Ci one naturalnych potrzeb organizmu. Z wymagających i stresujących zadań lepiej zrezygnować. Jeśli występują u Ciebie problemy ze znalezieniem optymalnej pozycji do spania, wybieraj leżenie na lewym boku (pozycja umożliwiająca najlepsze ukrwienie) lub w pozycji półsiedzącej. Unikaj leżenia na wznak.
Poza dbaniem o odpoczynek i regenerację, pamiętaj również o:
- aktywności fizycznej, która będzie dopasowana do Twoich możliwości, możesz korzystać np. z zajęć przeznaczonych specjalnie dla ciężarnych,
- czasie na aktywności na świeżym powietrzu,
- odpowiednim nawadnianiu, najlepszym napojem jest dla Ciebie woda mineralna,
- właściwym odżywianiu – zrezygnuj z wysoko przetworzonej żywności, postaw na dietę lekkostrawną i pamiętaj o małych porcjach posiłków jedzonych w mniejszych odstępach czasu.
Dieta a energia u kobiet w ciąży – jakie są przyczyny osłabienia w ciąży?
Za wiele objawów osłabienia odpowiedzialne są zachodzące w organizmie ciężarnej zmiany hormonalne. Zmiany te umożliwiają zapewnienie odpowiednich warunków dla rozwijającego się płodu i utrzymanie ciąży. Jednym z hormonów, który wywołuje pewne objawy, jest progesteron. Jego działanie, które rozszerza naczynia krwionośne, może prowadzić do uczucia zmęczenia, osłabienia, niskiego ciśnienia, zawrotów głowy, uderzeń gorąca, zimnych potów, wahań nastroju czy omdleń. Hormon sprzyja również zatrzymywaniu wody w organizmie, co przyczynia się do uczucia bycia ociężałą. Ponadto u kobiet podczas ciąży następuje przyspieszenie czynności serca i wzrost objętości krwi, która jest pompowana przez serce, przez co przyszła mama może odczuwać kołatania serca i zwiększoną męczliwość, zwłaszcza podczas wykonywania różnych aktywności. Do innych przyczyn osłabienia można zaliczyć wahania stężenia glukozy we krwi, występowanie nudności i wymiotów, a także zwiększający się ciężar płodu, który przeciąża mięśnie pleców i kręgosłup, a czasem może powadzić do duszności wysiłkowej.
Choć uczucie zmęczenia i braku energii jest naturalną fizjologiczną reakcją na zachodzące zmiany w organizmie, objawy te mogą także wynikać z zachodzących procesów chorobowych. Osłabienie może być spowodowane np. przez:
- niedokrwistość,
- cukrzycę ciążową,
- niedoczynność tarczycy.
Pamiętaj, aby wszelkie dolegliwości na bieżąco konsultować z prowadzącym ciążę ginekologiem.
Szczególną uwagę zwróć na wartościową dietę, która będzie uwzględniała warzywa i owoce, a także produkty pełnoziarniste oraz te będące źródłem pełnowartościowego białka i dobrej jakości tłuszczu. Właściwie zbilansowana dieta to jeden z czynników wpływających na prawidłowyw rozwój Twojego dziecka.