Różnorodność w ciążowej diecie

2 min
Kobieta w ciazy kroi warzywa w kuchni

Jesteś w ciąży i właśnie dlatego musisz teraz szczególnie dbać o pełnowartościową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która będzie korzystna dla Ciebie i Twojego maluszka. Podstawową zasadą skomponowania takiej diety jest zachowanie jej różnorodności. Oznacza to, że powinna składać się z produktów zawierających wszystkie składniki odżywcze, we właściwych proporcjach.

Kobieta w ciazy kroi warzywa w kuchni
Kobieta w ciazy kroi warzywa w kuchni

Różnorodność

Skomponowanie różnorodnego menu ciążowego może być naprawdę świetną zabawą. Rozpocznij od zapoznania się z „Książką kucharską przyszłej mamy” i informacjami zawartymi w artykule „Piramida zdrowego żywienia”, która obrazuje proporcje jakie powinny panować w Twoich codziennych posiłkach. W diecie przyszłej mamy nie może zabraknąć węglowodanów złożonych, białka, tłuszczy, składników mineralnych, witamin i odpowiedniej ilości płynów. Przyszła mama powinna wypijać dziennie minimum 2 litry płynów.

W stałym rytmie

Nie mniej ważne od tego, co jesz jest to, w jaki sposób. Najlepiej jeść więcej małych posiłków, możliwie regularnie, w wyznaczonych porach. To ulubiony rytm Twojego układu trawiennego. Jeśli jesz w pośpiechu i nieregularnie Twój organizm zrewanżuje się nasileniem, i tak dotkliwych w ciąży kłopotów trawiennych, jak nudności, zgaga, wzdęcia i zaparcia.

Co byś dzisiaj zjadła?

Pierwszym krokiem do stosowania zasady różnorodności w diecie, jest odpowiedź na pytanie „Na co masz ochotę?”. Zweryfikuj swoje kulinarne pragnienia biorąc pod uwagę aktualne potrzeby Twojego organizmu. Wybierz zdrowe danie główne, zastanów się, jakie pasują do niego dodatki i oszacuj, jakich cennych składników dostarczysz z nimi sobie i swojej nieustannie rosnącej pociesze.

Jeśli Twoje danie główne obfituje w węglowodany, dopilnuj by na śniadanie i kolację dostarczyć odpowiednią ilość białka.

Źródła inspiracji

Podczas ciąży postaraj się jeść smacznie. Zwróć także uwagę, aby Twoje posiłki wyglądały apetyczne. Jeśli dotąd nie miałaś czasu gotować zainteresuj się „szybkimi” przepisami. Będziesz zaskoczona, jak wiele pysznych dań można przygotować w 15 minut! Jeśli lubisz gotować może czas wypróbować kuchnie świata, które oferują wiele smakołyków dla przyszłych mam? Zajrzyj do naszej książki kucharskiej, znajdziesz tam wiele wspaniałych przepisów, które Cię zainspirują.

Praca zespołowa

Zaangażuj swoich bliskich w tworzenie różnorodnej diety. Poproś o pomoc w robieniu zakupów, nakrywaniu do stołu, przygotowaniu posiłków czy zmywaniu. Nagrodą dla nich będą smaczne dania i dobra kondycja!

Oceń ten artykuł: