Rozpoczęcie rozszerzania diety wymaga wcześniejszego zdobycia przez dziecko kilku umiejętności, w tym umiejętności stabilnego siedzenia z podparciem. By dobrze przygotować się do podawania niemowlakowi pierwszych produktów uzupełniających, musimy nabyć odpowiednie krzesełko, wygodne i bezpieczne dla malucha na tym etapie życia. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze krzesełka do karmienia dla dziecka i kiedy można zacząć sadzać w nim niemowlaka.
Co znajdziesz w tym artykule:
Jakie krzesełko do karmienia dla dziecka wybrać?
Wybór krzesełka do karmienia i związany z tym sposób siedzenia dziecka odgrywa ważną rolę w prawidłowym przebiegu rozszerzania diety. Nieodpowiednia pozycja wymuszona przez źle dobrane krzesełko może ograniczać zdolność dziecka do samodzielnego jedzenia oraz zwiększać ryzyko zadławienia się żywnością. Wygoda siedzenia jest także ważna, by dziecko z entuzjazmem podchodziło do procesu nauki spożywania nowych produktów.
Krzesełko do karmienia dla dziecka musi dawać niemowlakowi stabilne podparcie. Jest to szczególnie istotne w pierwszych miesiącach rozszerzania diety, ponieważ maluch na tym etapie życia zwykle nie potrafi jeszcze samodzielnie siedzieć bez odpowiedniego podtrzymania. Ważne, by konstrukcja krzesełka zapewniała dziecku prawidłową pozycję. Niemowlę powinno móc siedzieć w nim z wyprostowanymi plecami, kolanami ułożonymi prostopadle do bioder oraz wygodnie podpartymi stópkami.
Przy wyborze krzesełka do karmienia dziecka zwróć szczególną uwagę na:
- Możliwość regulacji wysokości siedziska. Dzięki niej da się dopasować krzesełko do karmienia do wysokości ciała malucha i do wysokości stołu kuchennego. Takie krzesełko „rośnie” więc razem z dzieckiem.
- Obecność pasów bezpieczeństwa. Ten element stanowi dodatkowe zabezpieczenie dziecka przed wypadnięciem z krzesełka.
- Materiał wykonania. Krzesełka wykonane całkowicie z drewna oraz plastiku będą znacznie łatwiejsze do czyszczenia niż te, które mają elementy tekstylne.
- Obecność podnóżka, najlepiej na regulowanej wysokości. Ten element pozwala oprzeć wygodnie nóżki, dzięki czemu maluch siedzi bardziej stabilnie. Możliwość regulowania wysokości podnóżka będzie pomocna, gdy dziecko urośnie.
- Możliwość zdejmowania tacy krzesełka. Ta opcja znacznie ułatwia czyszczenie elementów mebla po posiłku malucha. Co więcej, niektóre krzesełka z usuwaną tacą po jej zdjęciu mogą być używane do siadania bezpośrednio przy rodzinnym stole, a w odróżnieniu od standardowych krzeseł zapewniają dziecku odpowiednią wysokość siedzenia. Ta cecha może więc umożliwić wykorzystywanie krzesełka przez dłuższy czas, w kolejnych latach życia malucha.
Dodatkowo, jeśli przestrzeń w twoim mieszkaniu jest niewielka, zastanów się nad kupnem składanego modelu krzesełka, który poza porą posiłku można odstawić i ograniczyć zajmowane przez nie miejsce. W niektórych przypadkach warto postawić na model, który posiada kółka z blokadą. Umożliwiają one łatwe przesuwanie krzesełka w inne miejsce.
Kiedy można posadzić dziecko w krzesełku do karmienia?
Najwcześniejszym czasem, kiedy można sadzać dziecko w krzesełku do karmienia i zdecydować się na rozpoczęcie procesu rozszerzania diety jest 17. tydzień życia, a więc początek 5. miesiąca. Warto mieć na uwadze, że nie każdy maluch na tym etapie życia wykazuje już gotowość do karmienia żywnością o stałej konsystencji. Należy upewnić się, że dziecko posiada umiejętności pozwalające bezpiecznie rozszerzać dietę, w tym przede wszystkim:
- Potrafi stabilnie utrzymywać główkę,
- Umie siedzieć w krzesełku z podparciem w wyprostowanej pozycji,
- Jest gotowe na połykanie żywności o stałej konsystencji – nie wypycha z buzi podawanego puree.
Pamiętaj, że nie ma konieczności rozpoczynania rozszerzania diety już na początku 5. miesiąca życia - szczególnie nie jest to wskazane, jeśli dziecko nie wykazuje jeszcze wymienionych wyżej umiejętności. Odpowiedni przedział czasowy na sadzanie niemowlaka pierwszy raz w krzesełku do karmienia i podawanie produktów uzupełniających jest szeroki. Możemy początek tego procesu odłożyć na później, nawet do 26. tygodnia życia dziecka, czyli do początku 7. miesiąca. Na tym etapie mięśnie maluchów są znacznie silniejsze, a niektóre dzieci potrafią już siadać samodzielnie także bez podparcia (choć oczywiście i tak do karmienia dziecka zawsze powinniśmy wykorzystywać zapewniające większą stabilność i wygodę oraz umożliwiające przyjmowanie wyprostowanej pozycji krzesełka z podparciem pleców i stópek).
Źródła:
- Szajewska H., Socha P., Horovath A. i wsp. (2021) Zasady Żywienia Zdrowych Niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Przegląd Pediatryczny 50: 1-19, dostęp: https://ptp.edu.pl/wp-content/uploads/2024/12/4337.pdf.
- Horovath A., Rachtan-Janicka J., Rybak A. i wsp. Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, dostęp: https://1000dni.pl/wp-content/uploads/2023/01/poradnik-zywienia-niemowlat-1341.pdf.
- National Health Service (2022) Your baby’s first solid foods, dostęp: https://www.nhs.uk/conditions/baby/weaning-and-feeding/babys-first-solid-foods/.
- Public Health Agency (2018) Weaning made easy: moving from milk to family meals, dostęp: https://www.publichealth.hscni.net/sites/default/files/2019-03/Weaning_made_easy_nov%202018_0.pdf.