Wyzwania rozwojowe w okresie 0-4 miesięcy

4 5

Twój Maluszek poznawał świat najpierw jako mały noworodek, zmęczony porodem i wyzwaniem, jakim jest przystosowanie się do otaczającego świata poza brzuszkiem Mamy.

Z upływem dni i miesięcy zaczął co raz częściej otwierać oczy, rozglądać się, poznawać bliskich, aż w końcu uśmiechać się i radośnie gaworzyć na Twój widok. To bardzo ważny okres w rozwoju niemowlaka.

Oto, co czeka Was w tych miesiącach:

ROZWÓJ FIZYCZNY, czyli od śpiocha do ciekawskiego towarzysza:

 • Noworodek, czyli maluszek, który nie ma jeszcze 28 dni życia, najchętniej w ciągu dnia usypia, budząc się co kilka godzin i domagając karmienia. Najlepiej wykorzystaj okres mniejszej aktywności dziecka, aby dojść do siebie w trudnym okresie połogu.
 • Z czasem maluszek coraz częściej będzie otwierał oczy, rozglądał się z ciekawością i uśmiechał. W ciągu tych kilku miesięcy zobaczysz jak Twoje dziecko się zmieni. Wkładanie własnych rączek, kolorowych, miękkich zabawek oraz gryzaczków do buzi stanie się sposobem na poznawanie świata. U niektórych dzieci w tym wieku już może pojawić się pierwszy ząbek.
 • Twój maluszek będzie rozglądał się przekręcając na obie strony główkę oraz coraz chętniej zacznie obracać się z plecków na boczek. Położony na brzuszku oraz trzymany na rękach, będzie uczył się stabilnie utrzymywać główkę. Aby ułatwić zdobywanie tych umiejętności, przyda się kolorowa mata z lusterkiem oraz zawieszonymi na pałąkach kolorowymi zabawkami.
dziecko na przewijaku przewijane przez mamę

ROZWÓJ MOWY I UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH, czyli jestem towarzyski:

 • Już noworodek poznaje Twój głos i zaczyna odwracać się w kierunku, z którego dochodzi dźwięk. Mów do dziecka jak najwięcej, opowiadając mu np. o tym co właśnie robisz. Przydadzą się również kolorowe zabawki wydające delikatne dźwięki.
 • Około 6. tygodnia życia maluszek odwzajemni Twój uśmiech. Pozwól mu więc delikatnie dotykać Twojej twarzy, dzieci taką zabawę uwielbiają.
 • Głużenie i piszczenie to pierwsze próby komunikowania się dziecka z Tobą i otoczeniem. Postaraj się na takie „zaczepki” pogodnie odpowiadać.

DIETA, czyli smakosz mleka:

 • Niezależnie od tego, jakim mlekiem (z piersi, czy modyfikowanym) karmiony jest maluszek, jest ono podstawą jego diety. Jeśli to możliwe, postaraj się wybrać karmienie naturalne.
dziecko karmione piersią

Pamiętaj!

 • W tym wieku rozpoczynamy już podawanie dziecku witaminy D3
 • Kikut pępowiny powinien odpaść przed ukończeniem 4. tygodnia życia
 • Kąpiemy maluszka codziennie lub co drugi dzień w delikatnym mydełku dla dzieci
 • Warto porozmawiać z pediatrą o obowiązkowych i zalecanych szczepieniach ochronnych

Artykuły

Najpopularniejsze artykuły w serwisie, czyli co polecają inne mamy.

Szukaj produktów

Lista partnerów Nutricia sp. z o.o.