Witamina D i wapń w diecie Juniora

2 min
Kaszki mleczne Porcja Zboz

Witamina D i wapń to składniki, które odgrywają ważną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Wpływają na wzrost i budowę kości, które po 1. urodzinach wydłużają się i zwiększają swoją gęstość, a dziecko rośnie o około 10 cm rocznie. Witamina D jest także niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Źródła witaminy D i wapnia w pożywieniu
Kaszki mleczne Porcja Zboz
Kaszki mleczne Porcja Zboz

Źródła witaminy D i wapnia w pożywieniu

W okresie niemowlęcym źródłem wapnia jest pokarm mamy lub mleko modyfikowane. Po 1. roku życia, aby zapewnić dziecku odpowiednią podaż tego składnika zaleca się podawanie mu 2 szklanek mleka oraz 1 porcji produktów mlecznych, takich jak jogurty, maślanki i kefiry każdego dnia.

Witamina D powstaje w organizmie człowieka pod wpływem słońca. Szerokość geograficzna, w której się znajdujemy, sprawia jednak, że wytwarzanie witaminy D przez syntezę skórną może być niewystarczające. Uzupełnianie jej w jadłospisie jest zatem bardzo ważne dla rozwoju dziecka.

Czy wiesz że...

Czy wiesz że?

Dzieci w Polsce są zagrożone niedoborami witaminy D? Badania pokazują, że aż 75% niemowląt i 94% dzieci po 1. roku życia otrzymuje z dietą niewystarczającą ilość witaminy D*

Wielu rodzicom wydaje się, że zapotrzebowanie na wapń i witaminę D można z łatwością pokryć podając dziecku mleko i produkty mleczne. Tymczasem produkty te zawierają przede wszystkim wapń, zaś witaminę D jedynie w niewielkiej ilości. Zatem, aby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój, oprócz nabiału, powinniśmy podawać mu produkty zawierające „słoneczną witaminę”, takie jak tłuste ryby. Na rynku dostępne są także produkty dla dzieci – np. mleko modyfikowane oraz kaszki mleczno-zbożowe – wzbogacone w witaminę D, co znacznie ułatwia rodzicom zaplanowanie odpowiednio zbilansowanej diety najmłodszych.

* Weker H, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2017 (raport z badania: Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5 do 36 miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016) przeprowadzone we współpracy z Fundacją Nutricia)

Oceń ten artykuł: