Rozwój dziecka w okresie ciąży

4 min

Ginekolog położnik

Kobieta w ciazy stoi na dworze w otoczeniu kwitnacej jabloni

Przez około 266 dni w Twoim ciele kształtuje się nowy organizm. Jeszcze będąc w łonie, dziecko nabywa nowe umiejętności, które będą mu niezbędne do samodzielnego funkcjonowania już od pierwszego dnia po porodzie. Dowiedz się, jak przebiega rozwój maluszka w życiu płodowym i w jaki sposób możesz go wspierać.

Kobieta w ciazy stoi na dworze w otoczeniu kwitnacej jabloni
Kobieta w ciazy stoi na dworze w otoczeniu kwitnacej jabloni

Rozwój płodu w poszczególnych miesiącach ciąży

Do 8. tygodnia ciąży w młodym organizmie kształtują się prawie wszystkie organy. Dziecko, które nosisz pod sercem, ma wówczas ok. 2-3 cm i waży zaledwie ok. 10 g. Po 8. tygodniu następuje gwałtowne wzrastanie i rozwój funkcjonalny wszystkich narządów. Masa płodu pod koniec 12. tygodnia to ok. 25 g przy długości zaledwie ok. 7-8 cm i 1000 g pod koniec 28. tygodnia ciąży.

Co czeka Was w tych miesiącach?

ROZWÓJ FIZYCZNY, czyli ruchy dziecka

Nic tak nie cieszy przyszłej mamy, jak odczuwanie ruchów płodu w czasie ciąży. Pierwsze ruchy dziecka możesz wyczuć już około 18. tygodnia ciąży – jeśli jest to Twoja pierwsza ciąża. Przy kolejnej ciąży można je wyczuć nieco wcześniej, bo już w 16. tygodniu. Początkowo możesz je odczuć jako delikatne pukanie, łaskotanie, rozpychanie, a czasami po prostu jako wzmożone ruchy perystaltyczne jelit. Pod koniec ciąży są tak bardzo intensywne, że nie dają mamie spać – dzieci bardzo lubią być aktywne wieczorem lub w nocy.

Przebieg rozwoju fizycznego dziecka w trakcie życia płodowego:

  • 9. tydzień – to pierwsze ruchy rączek i nóżek,
  • 10. tydzień – dziecko fika koziołki,
  • 14. tydzień – maluszek uczy się połykać płyn owodniowy,
  • 17. tydzień – to chwytanie pępowiny i zabawa nią,
  • 20. tydzień – u dziecka widoczne są już ruchy ust,
  • 24. tydzień – maluszek zaczyna ssać swój kciuk,
  • 25. tydzień – dziecko aktywne zgina rączki i wykazuje chęć zasłaniania nimi twarzy, co możesz zobaczyć np. podczas badania USG.

ROZWÓJ PSYCHO-SPOŁECZNY, czyli reakcje na bodźce

Twój maluszek odpoczywa jedynie w trakcie snu, by potem znowu wrócić do zabawy. Dziecko lubi być aktywne zaraz po zjedzeniu przez Ciebie posiłku. Możesz je jednak zaktywizować również bodźcami akustycznymi, np. muzyką, a także głaskaniem brzuszka. Pamiętaj też, aby regularnie mówić do dziecka i z nim rozmawiać – dzięki temu zacznie rozpoznawać Twój głos.

To ważne

W okresie ciąży Twoje emocje silnie wpływają na maleństwo, które w sobie nosisz – mogą np. przyspieszyć bicie jego serduszka. Z tego powodu oszczędzaj się i uważaj na nadmierny stres.

Co korzystnie wpływa na rozwój płodu?

Okres 1000 pierwszych dni życia dziecka jest liczony od początku ciąży przez pierwsze lata po porodzie. To wyjątkowy czas, w którym Twoje decyzje mają realny wpływ na zdrowie oraz funkcjonowanie maluszka teraz i w przyszłości. Możesz wspierać prawidłowy rozwój Twojego dziecka i kształtować u niego prawidłowe nawyki żywieniowe poprzez odpowiedni sposób żywienia – najpierw Twój, a później niemowlęcia.

Podczas ciąży dbaj o wartościową, różnorodną i odpowiednio zbilansowaną dietę, która zarówno Tobie, jak i dziecku dostarczy ważne składniki odżywcze, w tym witaminy i składniki mineralne. Pamiętaj też o suplementacji – zawsze pod kontrolą lekarza prowadzącego ciążę. Składniki ważne dla harmonijnego rozwoju płodu to m.in. kwas foliowy, żelazo czy kwas DHA, który jest elementem budulcowym układu nerwowego oraz siatkówki oka.

To ciekawe

Odczuwanie ruchów jest najbardziej wiarygodnym objawem dobrego samopoczucia płodu, na co warto zwrócić szczególną uwagę po 26. tygodniu ciąży. Optymalnie byłoby, abyś wtedy wyczuła minimum 10 ruchów dziecka w ciągu godziny.

Kiedy dziecko zaczyna pobierać pokarm od matki?

Jak już wiesz, w okresie prenatalnym Twoje dziecko bardzo szybko rośnie i się rozwija. Duże znaczenie dla tego procesu ma łożysko – narząd przejściowy, który pojawia się już w 5. tygodniu ciąży. To dzięki łożysku między Tobą a dzieckiem może przepływać krew, a wraz z nią – pokarm. Pamiętaj przy tym, że poprzez łożysko maluszek otrzymuje od Ciebie również inne substancje, w tym te, które mogą negatywnie wpłynąć na jego rozwój, jak np. alkohol, dlatego w okresie ciąży całkowicie zrezygnuj z używek – dla siebie i swojego dziecka. Z czasem u maluszka rozwinie się zmysł smaku, a dziecko zacznie połykać także płyn owodniowy, dzięki czemu pozna smak spożywanych przez Ciebie potraw. Już wtedy możesz kształtować u niego prawidłowe nawyki żywieniowe, spożywając różnorodne i zbilansowane posiłki. Istnieje duża szansa na to, że Twoje decyzje podejmowane na etapie ciąży i w pierwszych latach życia malucha wpłyną na jego wybory żywieniowe w przyszłości, a tym samym – na jego zdrowie.

Oceń ten artykuł: