Przez około 266 dni w Twoim ciele kształtuje się nowy organizm, który jeszcze będąc w łonie mamy nabywa nowych umiejętności niezbędnych już pierwszego dnia po porodzie.
Co znajdziesz w tym artykule:
Do 8. tygodnia ciąży kształtują się prawie wszystkie organy u dziecka. Dziecko ma wtedy ok. 2-3 cm, waży zaledwie ok. 10 g. Po 8. tygodniu następuje gwałtowne wzrastanie i rozwój funkcjonalny wszystkich narządów. Masa płodu pod koniec 12. tygodnia to ok. 25 g przy długości zaledwie ok. 7-8 cm i 1000 g pod koniec 28. tygodnia ciąży.
Oto, co czeka Was w tych miesiącach.
ROZWÓJ FIZYCZNY, czyli ruchy dziecka
Pierwsze ruchy mama może wyczuć już około 18. tygodnia ciąży, jeśli jest to pierwsza ciąża. Przy kolejnej ciąży można je wyczuć nieco wcześniej, bo już w 16. tygodniu. Nic tak nie cieszy przyszłej mamy, jak odczuwanie ruchów płodu w czasie ciąży. Początkowo można je odczuć jako delikatne pukanie, łaskotanie, rozpychanie, a czasami po prostu jako wzmożone ruchy perystaltyczne jelit. Pod koniec ciąży są tak bardzo intensywne, że nie dają mamie spać – dzieci bardzo lubią być aktywne wieczorem lub w nocy!
Przebieg rozwoju fizycznego:
- 9. tydzień – ruchy rączek i nóżek
- 10. tydzień – dziecko fika koziołki
- 14. tydzień – nauka połykania płynu owodniowego
- 17. tydzień – chwytanie, zabawa pępowiną
- 20. tydzień – widoczne ruchy ust
- 24. tydzień – ssanie własnego kciuka
- 25. tydzień – aktywne zgięcie rączek i chęć zasłonięcia twarzy, widoczna np. w USG
ROZWÓJ PSYCHO-SPOŁECZNY, czyli reakcje na bodźce
Maluch odpoczywa jedynie w trakcie snu, by potem znowu wrócić do zabawy. Dziecko lubi być aktywne zaraz po zjedzeniu posiłku przez mamę. Możesz je zaktywizować bodźcami akustycznymi np. muzyką, a także głaskaniem brzuszka.
Rozmawiaj z dzieckiem! Jego serduszko może także przyspieszać swoje bicie pod wpływem stanu emocjonalnego mamy, dlatego uważaj na nadmierny stres.
Pamiętaj!
- Twoja właściwa dieta, a szczególnie kwasy DHA to niezbędne elementy budulcowe układu nerwowego oraz siatkówki oka. Suplementacja diety kwasami wspomaga rozwój mózgu u płodu. Pamiętaj o nich komponując swoją dietę w czasie ciąży.
- Pierwszych 1000 dni życia dziecka, czyli okres ciąży i pierwsze lata jego życia to wyjątkowy czas, w którym masz realny wpływ na jego zdrowie teraz i w przyszłości. Dzięki prawidłowemu żywieniu w tym okresie kształtujesz prawidłowe nawyki żywieniowe dziecka.
- Odczuwanie ruchów jest najbardziej wiarygodnym objawem dobrego samopoczucia płodu, na co szczególnie zwracamy uwagę po 26. tygodniu ciąży. Optymalnie byłoby wtedy wyczuć minimum 10 ruchów dziecka w ciągu godziny.