Kaprysy przy jedzeniu

5 5

Kiedy dziecko zaczyna kaprysić, pora posiłku nie jest już tak przyjemna. Nie wpadaj w rozpacz! To normalne na tym etapie rozwoju dziecka – maluch uczy się niezależności.

Wiele dzieci w tym wieku zaczyna kaprysić przy jedzeniu. Jeśli okaże się to także Twoim problemem pamiętaj, że nie jesteś sama!

Poniższe wskazówki pomogą przetrwać ten trudny czas. 

  • Pamiętaj - roczne dzieci rzadko przestrzegają tradycyjnego rytmu posiłków – wolą jeść małe przekąski, za to regularnie, ponieważ lepiej odpowiada to potrzebom ich malutkich brzuszków.
  • Postaraj się wprowadzić codzienny zwyczaj spożywania trzech małych posiłków i dwóch lub trzech przekąsek, odpowiadających rytmowi snu i aktywności dziecka. Maluch będzie dużo mniej kaprysić, gdy nie będzie zbyt zmęczony lub głodny. 
dziecko niechętne do zjedzenia posiłku ze słoiczka
Pilnuj, by dziecko nie napełniało brzuszka napojami czy niezdrowymi przekąskami, które powodują uczucie sytości i odbierają dziecku apetyt na zdrowsze jedzenie.

Bądź dobrej myśli. Nagradzaj odpowiednie zachowanie przy stole naklejkami lub pieczątkami stawianymi na rączce – maluchy szaleją na ich punkcie. Nie obawiaj się nowych pokarmów. Lepiej myśleć, że malec je pokocha, nawet jeśli w przeszłości mieliście nienajlepsze doświadczenia!

 

Więcej o kaprysach i neofobii przeczytasz tutaj. 

Szukaj produktów

Lista partnerów Nutricia sp. z o.o.