Czym różni się alergia od nietolerancji?

3 5

Bardzo niepokoimy się, gdy mleko lub jakikolwiek inny składnik diety dziecka wywołuje u niego złe samopoczucie lub nieoczekiwaną reakcję.

Nie każdy objaw musi jednak być oznaką wystąpienia reakcji alergicznej.

Alergia

Alergia ma miejsce wtedy, gdy układ odpornościowy ulega „dezorientacji” i na zawarty w pokarmie alergen odpowiada produkcją przeciwciał. Broniąc się, organizm produkuje substancje, wywołujące reakcję alergiczną w postaci kichania, obrzęku czy wysypki. W przypadku podejrzenia alergii o diagnozę należy zwrócić się do lekarza.

dziecko próbujące zabrać mamie łyżeczkę z jedzeniem

Nietolerancja

Nietolerancja ma podobne objawy co alergia, jednak reakcja nie dotyczy układu immunologicznego. Dziecko z nietolerancją pokarmową najczęściej skarży się na ból brzucha.

Jak pomóc dziecku?

Alergia na białko mleka krowiego i inne składniki pożywienia to coraz powszechniejszy problem. Nie jesteś z tym sama. Warto notować wszystko, co podajemy dziecku. Na tej podstawie będziesz mogła zorientować się, jaki produkt może wywoływać reakcję alergiczną. Zarówno w przypadku nietolerancji, jak i alergii, należy zawsze skonsultować się z lekarzem, który dokona odpowiedniego rozpoznania i poinformuje Cię, jak radzić sobie z problemem.

Agnieszka Kuczewska

Jeśli masz pytania, skontaktuj się z naszym ekspertem w dziedzinie żywienia człowieka

Agnieszka Kuczewska

Specjalista żywienia człowieka

Na początku możesz wybrać puree z marchewki, brokuła, kalafiora, czy zielonego groszku. Posiłki możesz podawać łyżeczką między karmieniami. Nie martw się, gdy maluszek zjada niewielkie ilości produktu. Dopiero przyzwyczaja się do nowego smaku i konsystencji.

Szukaj produktów

Lista partnerów Nutricia sp. z o.o.