Kaszka manna dla niemowlaka – od kiedy i jak podawać?

5 min
Kaszka Moja Pierwsza Kaszka mleczno-ryzowa malina

Produkty zbożowe są ważnym elementem codziennej diety – najpierw niemowlęcia, a później małego dziecka oraz dorosłego. Powinny pojawić się w jadłospisie już na etapie jego rozszerzania – zaraz po warzywach i owocach. Zboża, w tym kaszki, to źródło cennych witamin oraz składników mineralnych ważnych dla rozwoju dziecka. Przykładem produktu zbożowego jest kaszka manna. Dowiedz się, kiedy i jak podawać ją niemowlakowi.

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Od kiedy można podawać kaszki dziecku?
Kaszka Moja Pierwsza Kaszka mleczno-ryzowa malina
Kaszka Moja Pierwsza Kaszka mleczno-ryzowa malina

Od kiedy można podawać kaszki dziecku?

Po okresie wyłącznego karmienia niemowlęcia piersią, który zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powinien trwać przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka, przychodzi czas na urozmaicanie diety. Rozszerzanie jadłospisu powinno nastąpić nie wcześniej niż w 17. tygodniu życia maluszka (początek 5. miesiąca) i nie później niż w 26. tygodniu (początek 7. miesiąca)[1]. Jako pierwsze w diecie niemowlęcia powinny pojawić się warzywa, po ok. 2 tygodniach – owoce, a następnie produkty zbożowe w postaci kaszek, a także mięso, ryby i jaja.

W jakich ilościach można podawać kaszki małym dzieciom?

Etap rozszerzania diety ma na celu zapoznanie niemowlęcia ze smakami innymi niż mleko mamy (lub mleko modyfikowane, jeśli z uzasadnionych powodów karmienie piersią nie jest możliwe). To czas, w którym maluszek poznaje także nowe konsystencje, aby stopniowo przejść z diety opartej wyłącznie o mleko do produktów stałych.

Ponieważ w tym czasie to wciąż mleko (mamy lub modyfikowane) jest podstawą codziennego jadłospisu niemowlęcia, na początku rozszerzania diety maluszkowi wystarczy zaledwie niewielka ilość nowego produktu. Dotyczy to również kaszek. Aby dziecko poznało smak produktów zbożowych, na początku wystarczy mu kilka łyżeczek. Z czasem, jeszcze przed ukończeniem przez niemowlę 1. roku życia, kaszki powinny być stałym elementem jego codziennego menu, a porcja kaszki – przygotowana zgodnie z opisem na opakowaniu – będzie dla dziecka pełnowartościowym posiłkiem.

Czym jest kaszka manna i jakwprowadzić ją do jadłospisu?

Kaszka manna powstaje z ziaren pszenicy – zboża, które zawiera gluten. Właśnie dlatego podanie jej niemowlęciu już na etapie rozszerzania jadłospisu to dobry sposób na wprowadzenie do diety glutenu. Eksperci zalecają, aby niewielkie ilości glutenu zacząć podawać niemowlęciu w tym samym momencie, co inne pokarmy uzupełniające – od ukończenia 4. Miesiąca do ukończenia 12. Miesiąca życia, przy jednoczesnej obserwacji reakcji dziecka na nowy produkt[2]. To ważne, ponieważ specjaliści w dziedzinie żywienia podkreślają, że odwlekanie momentu wprowadzania glutenu nie zmniejsza ryzyka rozwoju alergii pokarmowej czy celiakii. Jeśli zdecydujesz się na podanie maluszkowi kaszki manny, rozpocznij od kilku łyżeczek dziennie,uważnie obserwując reakcje dziecka na nowy pokarm. .

Dlaczego kaszki są ważne w diecie dziecka?

Pokarmy bogate w skrobię, w tym kaszki zbożowe, są dla młodego organizmu dziecka źródłem energii, a także ważnych dla prawidłowego rozwoju witamin i składników mineralnych. Właśnie dlatego kaszki to dobry pomysł na poranny posiłek dla maluszka – przygotowane zgodnie z opisem na opakowaniu to pełnowartościowy posiłek na kolejne godziny zabawy i odkrywania świata.

Jaką kaszkę mannę wybrać dla dziecka?

Wybierając kaszkę mannę dla Twojego maluszka, pamiętaj, że wciąż ma on szczególne potrzeby żywieniowe i wymaga sposobu żywienia dopasowanego do wymagań młodego, wciąż rozwijającego się organizmu. Najlepszym wyborem dla niemowlęcia jest żywność przeznaczona specjalnie dla najmłodszych, ze wskazaniem wieku na opakowaniu, która spełnia znacznie bardziej restrykcyjne normy jakości niż żywność ogólnodostępna, przeznaczona dla dorosłych. Wśród takich produktów są .in.. kaszki, których skład oraz jakość są odpowiednie do wieku, umiejętności oraz potrzeb maluszka na określonym etapie.

Kaszki BoboVita zawierają różnorodne zboża, które rosną na wyselekcjonowanych polach i są starannie kontrolowane na każdym etapie produkcji. Normy jakości i bezpieczeństwa wobec tych zbóż są nawet 800 razy bardziej surowe niż dla zbóż przeznaczonych dla dorosłych[3].

Czy wiesz, że?

Każda partia zbóż BoboVita jeszcze przed przyjęciem do fabryki przechodzi nawet ponad 600 testów jakości i bezpieczeństwa. Dzięki temu możesz mieć pewność, że kaszki BoboVita spełniają rygorystyczne normy jakościo żywności dla niemowląt i małych dzieci, co jest szczególnie ważne bo w okresie 1000 pierwszych dni życia, organizm jest wyjątkowo wrażliwy na wpływ składników zawartych w pożywieniu.

Kaszki BoboVita zgodnie z przepisami prawa są bez konserwantów i bez barwników, dodatkowo nasze kaszki nie zawierają oleju palmowego. Do wyboru masz warianty bezmleczne oraz mleczne:

w tym również kaszki z linii BoboVita PORCJA ZBÓŻ bez dodatku cukru (zawierają naturalnie występujące cukry, pochodzące ze zbóż, owoców i mleka – dotyczy kaszek mlecznych):

Sekcja pytań i odpowiedzi:

Jak wybrać pierwszą kaszkę dla dziecka?

Ze względu na szczególne potrzeby niemowlęcia oraz wrażliwość jego organizmu na wpływ spożywanej żywności na etapie rozszerzania diety warto wybrać kaszkę przeznaczoną specjalnie dla najmłodszych, ze wskazaniem wieku na opakowaniu. Taki produkt spełnia restrykcyjne normy jakości i bezpieczeństwa. Warto na początek wybrać kaszkę jednozbożową.

O jakie porze podawać dziecku kaszkę?

Kaszka to idealny pomysł na poranny wartościowy posiłek, po którym można rozpocząć czas zabawy i odkrywania świata. To również świetna propozycja na ostatni posiłek przed pójściem spać.

W jakie formie podać kaszkę niemowlakowi?

Kaszkę dla niemowlęcia zawsze należy przygotować zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu. Z czasem, kiedy mały smakosz będzie miał ochotę na nowe połączenia smakowe, możesz skomponować pyszne potrawy z wykorzystaniem kaszki, np. łącząc ją z owocami..[KA5]

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

[1] Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne/Pediatria 2021, T. 18.

[2] Dotyczy norm dla pestycydów w zbożach.

jadłospisy i porady żywieniowe.png

Przykładowe menu dla niemowlęcia

Sprawdź porady żywieniowe i przykładowe jadłospisy dostosowane do wieku dziecka.

Co? Kiedy? Jak? Sprawdź!

Oceń ten artykuł: